Střešní krytina - druhy, vlastnosti, cena

Co vše je třeba zvážit před nákupem střešní krytiny? Vzhledem k tomu, že se nejedná o levnou záležitost, je třeba pečlivě vybírat s ohledem na lokalitu. Střešní krytina musí čelit mnoha vnějším vlivům a přitom by měla esteticky zapadnout do prostředí. Navíc musí fungovat i po stránce tepelně izolační.

střecha, střešní krytina, stavební materiál

Střešní krytina šikmé střechy,

to nejsou pouze tašky pěkně naskládané na nosnou konstrukci střechy. Materiálových a konstrukčních možností je již na trhu dost, důležité je jen správně si vybrat. Neměli byste se dát ovlivnit pouze cenou a vzhledem krytiny, důležité je zvolit správný druh i podle lokality, kde se stavba nachází, sklonu střechy, nosné konstrukce a mnoha dalších faktorech. Zejména při rekonstrukcích by se nemělo zapomenout i na hmotnost střešní krytiny a konzultovat se statikem vhodnost té které krytiny i z tohoto hlediska. Je jasné, že ideální řešení se hledá těžko, ale je fajn, pokud se k tomu alespoň přiblížíte. O to příjemněji se vám bude bydlet. Abyste nemuseli v krátkém čase řešit problémy se střechou, dbejte i na bezchybné a důsledné řešení detailů.

Jakou krytinu zvolit na svůj dům se šikmou střechou?

Nabízíme stručný přehled možností. Z praktického hlediska můžeme krytiny rozdělit na těžké a lehké, které mohou být velkoformátové či maloformátové, rovinné a profilované.

Těžké krytiny

  • Keramické tašky - mají dlouhou životnost, přibližně 80 až 100 let, dnes jsou již odolné i proti kyselým dešťům, tlaku sněhu, krupobití či vysokým nebo nízkým teplotám. Ve střední Evropě patří mezi nejpoužívanější. Jejich vlastnosti jsou: malá pórovitost, nízká nasákavost, barevná stálost a mrazuvzdornost. Přirozenou barvou keramické tašky je červená. Barvu však lze ovlivnit. Výhodou je stálobarevnost a odolnost proti UV záření. Mohou mít glazovaný sklovitý povrch, který zabraňuje usazování nečistot, mechů, řas a podobně.
  • Betonové tašky - vzhledem a vlastnostmi jsou podobné keramickým krytinám, mají podobnou životnost, jsou odolné proti vnikání srážkové vody, pokud mají povrch upraven granulátem, jsou vhodné do oblastí bohatých na sníh, odolávají i silnému náporovému dešti, větru a krupobití. Ani kyselý déšť nezpůsobuje na této krytině škodu. Výhodou betonové krytiny je její dlouhá životnost a vysoká pevnost. Některé společnosti nabízejí i velkoformátovou tašku, jejíž hlavní výhodou je nižší hmotnost ve srovnání s běžnými těžkými taškami. Vodonepropustnost krytiny zabezpečuje systém drážek, které do sebe po uložení zapadají. Tašku lze obvykle použít na šikmé a strmé střechy se sklonem 22 ° až 60 °, ale například při plném bednění se může použít již při sklonu 15 °.
  • Břidlicové krytiny - mohou být z přírodního nebo umělého kamene. Znovuobjevená krytina se nepoužívá často, ale jelikož má zajímavý vzhled, architekti po ní rádi sáhnou, aby docílili dnes už nekonvenční vzhled střechy.

Lehké krytiny

  • Plechová krytina - hladké nebo trapézové plechové desky často používané v minulosti, dnes již existují i ve tvaru profilované krytiny, která svým vzhledem připomíná tašku. Materiálem na výrobu může být ocel a hliník s povrchovou úpravou (například pozinkováním, poplastováním atd..), nebo měď, zinek a jeho slitiny bez povrchové úpravy. Plechová krytina je vhodná na jakýkoliv sklon, z profilovaných krytin od sklonu 22 °, v některých případech již od 8 ° až 10 °. Její výhodou je kromě širokých možností uplatnění i nízká hmotnost a rychlá montáž.
  • Bitumenové pásy a šindele - pásy se k podkladu kotví mechanicky. Mezi sebou se napojují s přesahem v podélném i příčném směru. Podkladem pro šindele je bednění. Na správnou funkci střechy je třeba vytvořit pod bedněním odvětranou vzduchovou vrstvu. Bitumenové pásy i šindele jsou vhodné na širokou škálu střech - se sklonem od 10 ° do 85 °. Výhodou této krytiny je nízká hmotnost a tvarovatelnost, proto si najde uplatnění zejména při rekonstrukcích a při členitých střechách. Její nevýhodou je možnost mechanického poškození.
  • Fólie - v oblasti povlakových krytin mají fólie na bázi PVC budoucnost především pro své velmi dobré vlastnosti. Jsou tvarovatelné, elastické, odolné proti UV záření, kyselým dešťům a přelétavému ohni. Fólie se používají zejména na ploché střechy, ale lze je použít i na střechy se sklonem až do 85 °.
  • Polykarbonátové a skleněné krytiny - používají se většinou na prosvětlení určité části střechy a bývají součástí doplňků komplexního střešního systému. Jsou odolné proti slunečnímu záření ani jej nepropouštějí a jsou odolné i proti nárazům. Polykarbonátové panely lze použít na střechu s jakýmkoliv sklonem, skleněné tabule na střechy se sklonem od 15 °.
  • Plastové - vyrábějí se většinou na bázi polyolefinů nebo tvrdého PVC. Jelikož mají nízkou hmotnost, každý kus se musí při kladení na střechu připevňovat šroubem.

Zahradní krytina

  • Šikmá střecha a zelená? To už dnes není pouze pohádka, ale realita, a ne až tak neobvyklá. Vegetační střecha může být do sklonu 45 °. Kromě toho, že má výrazně ekologický aspekt, vyniká i výbornými stavebně vlastnostmi, zlepšuje vnitřní klima, působí jako výborná tepelná izolace a chrání střešní konstrukci. Je však náročná na návrh a provedení a zatím i na peněženku. Rostliny se volí podle lokality, sklonu a požadavků majitele domu.
  • Slaměná střecha - dnes se občas používá. Slaměná střecha se dnes používá pouze občas (pokud nebudou odrážky) na zdůraznění určitého charakteru architektury domu nebo při rekonstrukci lidové architektury. Třeba ji chránit před biologickými škůdci. Sklon střechy by měl být minimálně 45 °, když je tato krytina odolná proti sněhu a dešťová voda pronikne pouze do hloubky 5 cm. Životnost této krytiny je při správné údržbě 30 až 50 let.

Střechy, jejichž krytiny neumožňují překrytí v místě hřebene vlastními tvarovkami,

se musí v těchto místech oplechovat, aby se voda nedostala do konstrukce. Prvky střešního systému lze rozdělit skryté a viditelné. Skryté jsou pod střechou a běžný uživatel je nevidí, dokud viditelné mohou ovlivnit celkový vzhled střechy a její estetické působení. Na každé odvětrávané střeše by neměla chybět větrací mřížka, větrací pásy či podstřešní hřebenová konstrukce, která pomáhá cirkulaci vzduchu pod krytinou.

Co se třeba zeptat prodejců, pokud si potřebujete vybrat krytinu?

  • Jakou má životnost, odolnost a trvanlivost střešní krytina? Dokáže odolat kyselým dešťům, zásaditým látkám, ptačímu trusu, sazím a špíně z komínů bez následků? Odolá krytina silným náporům větru, zatížení sněhem či například pádu větve ze stromu?
  • Umí vám prodejce podložit laboratorně potvrzené testy na životnost i konkrétními zkušenostmi z praxe?
  • Jakou záruku poskytuje výrobce a na co se vztahuje, na které části střešního systému? Souvisí záruka se stálobarevností? Kolik let zůstane vaše střecha bez barevných změn. Dá se případná změna dodatečně opravit a jaké jsou náklady s tím spojené?
  • Jsou materiály, ze kterých je krytina vyrobena, zdraví neškodné?
  • Mrazuvzdornost je termín, který se často zmiňuje v souvislosti s krytinami. Proto se ptejte, jak je zajištěna schopnost krytiny odolávat zmrazovacímu procesu.
  • Jaké klimatické podmínky vytvoří konkrétní krytina v podkrovním prostoru, pomáhá chránit před přehřátím a únikem tepla? Propouští páru, dýchá?
  • Velmi důležitým faktorem je i akustika. Pomůže krytina k akustické pohodě v interiéru, nebudete se v noci budit při silném dešti nebo větru?
  • Jaká je hmotnost krytiny? Důležitá otázka zejména při rekonstrukci staršího rodinného domu.
  • Důležitá je samozřejmě i cena. Proto se ptejte, co v jejich případě znamená bezúdržbovosti střešního systému. S jakými dodatečnými náklady musíte počítat?
  • A protože střešní krytina nejsou pouze samotné tašky, šindele či desky, informujte se, co výrobce nabízí jako kompletní střešní systém, jaké doplňky a příslušenství ke konkrétní krytině patří, aby střecha dokázala dokonale plnit svou funkci.
 

comments powered by Disqus


Podobné články


Střecha pro nízkoenergetický dům

Střecha pro pasivní či nízkoenergetický dům by měla splňovat určitá kritéria. Již při výběru je třeba...
více…

Přírodní střešní izolace

Byly doby, kdy střechy patřily zejména holubům, harampádí, na venkově zejména kopám sena. V tom posledním...
více…

Kvalitní střešní plášť

Existuje množství činitelů, které na střešní plášť působí nepřetržitě nebo střídavě během roku. Mezi ně...
více…

Nežádoucí tepelné mosty - špatná izolace

Kvalitní architektonický návrh, podle kterého se má postavit, případně kompletně zrekonstruovat a zaizolovat dům, by...
více…

Plechová střešní krytina opět v kurzu

Jedním z nejpodstatnějších hledisek při výběru krytiny je vstupní materiál, ze kterého se jednotlivé střešní...
více…

Střechy a nové druhy konstrukcí

Střechy rodinných a bytových domů se dnes navrhují převážně jako sedlové, jejich nosná konstrukce je většinou...
více…

Jak na zateplení šikmé střechy?

Chatu či chalupu můžeme zastřešit plochou i šikmou střechou. A zateplit lze obě konstrukce stejně dobře. V...
více…

Okapový systém na domě je třeba pravidelně a pečlivě kontrolovat

Pečlivá kontrola okapového systému se vyplatí. Odborníci doporučují takovou prohlídku provádět alespoň dvakrát...
více…

Deset parametrů, které by měla splňovat kvalitní okna

Pokud chceme mít kvalitní okna, nestačí jen zvolit materiál, tvar a barvu. Pečlivě musíme vybírat nejen firmu, u...
více…

Topení ekonomicky a s optimální tepelnou pohodou

Mírná zima přeje optimismu. Ale je dost možné, že vám přesto bude běhat mráz po zádech - a to při pohledu na...
více…