Topení a vzduchotechnika

Systém vytápění se skládá ze zdroje tepla (například kotel nebo centrální zdroj), rozvodů topného média (většinou vody) a topných těles. Kotel může být například plynový či elektrický, jako zdroj tepla však lze použít i tepelné čerpadlo nebo jiné alternativní řešení.

bydlení, topení, podlahové topení, vzduchotechnika

Vytápění a vzduchotechnika

Topné rozvody se zhotovují z mědi nebo plastů, od svařovaných ocelových rozvodů, které se používaly v minulosti, se dnes již upouští. Plastové trubky by měly být určeny na rozvod otopné vody, ty, které se používají u strouhy, nejsou na vytápění vhodné. Spoje se zhotovují stejně jako při rozvodech vody - pájením v případě mědi, svařováním nebo lisováním v případě plastů.

Topná tělesa

se dnes používají převážně panelové (tenkostěnné ocelové). S kdysi běžnými litinovými radiátory se už setkáte pouze ve zvláštních případech. V nabídce je celá škála různých typů radiátorů, od standardních až po designérské kousky určené do exkluzivních interiérů. V koupelnách se těší oblibě zejména "žebříky", které se hodí i pro sušení ručníků, před francouzská okna se zase obvykle umísťují podlahové konvektory.

Alternativou topných těles může být podlahové vytápění

V takovém případě se teplo do interiéru přenáší sáláním z podlahy, která je ohřívána buď zabetonovanými teplovodními trubkami nebo elektrickými topnými kabely (rohožemi) či fóliemi. Jde o poměrně komfortní způsob, který je však vyvážený například vyšší cenou realizace a některými dalšími omezeními.

Interiér lze vytápět i teplým vzduchem,

přičemž systém obvykle slouží zároveň i na větrání jednotlivých místností. Teplý vzduch se přivádí vzduchě technickými kanály (většinou v podlaze nebo pod stropem) a průduchy ve stěně do ložnic a obytných místností, odvádění vzduchu se situuje do koupelen, WC a kuchyní, kde vznikají nepříjemné pachy a výpary. Tento systém umožňuje i rekuperaci (zpětné získávání tepla z odváděného vzduchu), čímž se podstatně snižují náklady na vytápění. Takové řešení se dnes využívá zejména v nízkoenergetických a energeticky pasivních domech.Kromě teplo vzdušného vytápění se s vzducho technickými rozvody setkáte v rodinných a bytových domech jen zřídka. Vzducho technika většinou slouží pouze k odvětrání koupelen, WC a kuchyní.Skládá se z odtahového ventilátoru (v kuchyni je součástí digestoře) a potrubí, nejčastěji vyvedeného nad střechu. Vzducho technické potrubí se vede v instalační šachtě spolu s kanalizací a vodovodem.

Rekonstrukce elektrických rozvodů

Vlastně téměř ve všech případech znamená rekonstrukce elektrických rozvodů jejich znovuvybudování, přičemž se klade důraz i na zvýšení bezpečnosti. Zde je jednoznačně nutné postupovat podle v současnosti platných technických norem.Podle stavebního zákona se požaduje projekt vypracovaný projektantem s příslušnou odborností, takže stejně, jako je třeba mít profesionální návrh rozvodů plynu, vody a topení, je nezbytná i dokumentace na zhotovení elektroinstalací. Podkladem pro rekonstrukci elektroinstalace je projektová dokumentace, do které projektant elektrotechnických zařízení zakreslí návrh její realizace podle platných norem a na základě přání investora (umístění světel, ovládacích prvků a dalších komponent). Realizovat ji může elektromontážní firma s příslušným oprávněním nebo elektrikáři-živnostníci, kteří musí mít potřebnou kvalifikaci. Hotová elektrická instalace musí být před uvedením do provozu vyzkoušet a zrevidovat. Revizi provede revizní technik, který na základě stavu instalace vydá revizní zprávu. Bohužel, stále existuje mnoho majitelů-investorů, kteří považují dokumentaci a následnou revizi elektroinstalací svého bytu či domu za zbytečnost, čímž nejen porušují předpisy, ale často i ohrožují bezpečnost všech obyvatel budovy.

Elektrická kabeláž se může vést v dutinách stavebních konstrukcí

vytvořených pro tento účel (například sádrokartonové příčky, podhledy, zdvojené podlahy), v kanálcích, v drážkách vysekaných do omítky nebo do stěn pod omítkou, případně pod omítkou v ohebných plastových trubkách (tzv. husí krky , do kterých se kabely zatahují až po dokončení zednických prací) nebo na povrchu v povrchových lištách. Elektroinstalační kanály a lišty mohou být plastové nebo z pozinkovaného plechu, uvnitř mohou mít přihrádky na oddělení jednotlivých vedení a kabelové příchytky na zajištění vkládaných řidičů. Se způsobem uložení kabelů souvisí i montáž elektroinstalačních zařízení (zásuvky, vypínače, rozvaděče).

Novinkou je systém elektrických rozvodů,

jehož základ tvoří napájecí lišty připojené na elektrickou síť. Každá lišta umožňuje přidávat libovolný počet zásuvek - na jeden metr lišty lze umístit až 12 zásuvkových adaptérů. Ty se dají podle potřeby kdykoliv odebrat či přemístit na jiné místo. Pokud vložíte adaptér do drážky v liště a otočíte jím o 90 stupňů, aktivujete zásuvku, která je tak připravena k připojení elektrospotřebiče.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Kachlová kamna a krbové vložky - stavba, údržba

O stavbě klasické kachlových kamen se napsalo toho už hodně. Ve zkratce lze říci, že vývoj stavby pecí a obestavby...
více…

Letní údržba komínu - prevence proti požáru

Požáry jsou každodenní součástí života. Statistiky požárů na území Česka hovoří jasnou řečí a čísla...
více…

Levné topení - prevence tepelných ztrát

Ve fyzice se teplo popisuje jako energetický stav hmoty související s pohybem její částic - molekul. Teplota je...
více…

Nejlevnější topení - biomasa

Biomasou lze vytápět téměř každý objekt. Třeba jen zvážit výběr nejvhodnějšího paliva a konzultovat s...
více…

Inteligentní elektronická regulace topení - úspora nákladů za topení

Hlavním kritériem při posuzování energetické účinnosti stavby je množství energie, kterou budova spotřebuje na...
více…

Levné topení - úspora energií

Dnes se hodně mluví o úsporách energie na vytápění rodinných domů - nejčastěji ve spojitosti se zateplenými...
více…

Pece, jejich vady a možnost reklamace

Masový nárůst stavby pecí u nás od roku 1990 přináší neustále se opakující chyby výrobců i stavitelů...
více…

Zdroj tepla, který šetří peníze

V létě si teplo nevybíráme, v našich končinách se o něj postará příroda (a občas tedy umí pořádně...
více…

Otevřené krby a nová paliva

Účinnost klasického otevřeného krbu je minimální, asi 20%. V současnosti je tedy vytápění krbem nehospodárné....
více…

Otevřené krby - ekonomické vytápění

Vedle dokonalé techniky plynových kotlů nebo podlahového vytápění mohou krby někomu připadat jako anachronismus z...
více…