Výběr správného brusného papíru

Nejdůležitějším krokem při dokončování povrchu u jakéhokoli výrobku ze dřeva je broušení.

Ať už se rozhodnete pro kterýkoli typ brusky nebo pro ruční broušení, musíte si vybrat správný typ a hrubost brusného papíru. Použitím nesprávného brusného papíru byste mohli povrch výrobku nenávratně poškodit.

Výběr hrubosti brusného papíru

Brusné pásy jsou stejně jako brusné papíry či plátna označeny tzv. číslem zrnitosti P, kde nejhrubší je označen číslem 20 a nejjemnější číslem 400. Toto číslo odpovídá měrné velikosti zrna podle jeho šířky v určitém rozsahu. Všeobecně se brusné papíry dělí na hrubé, středně hrubé, jemné, velmi jemné, extra jemné a super jemné.  Když při broušení přecházíte ke stále jemnějšímu papíru, odstraníte tím škrábance z předchozího broušení a postupně dosáhnete hladkého povrchu.

Pokud by Vás napadla otázka, proč tedy nebrousit hned od začátku super jemným papírem, nic Vám v tom nebrání. Avšak hrubší papíry odstraní materiál rychleji, a když pak postupujete k jemnějším, jde broušení mnohem snadněji a rychleji. A jak by řekl asi každý zkušený pracovník se dřevem začátečníkovi, čím rychleji si odbudete broušení, tím lépe.

Odstupňování hrubosti brusných papírů

Existují dva hlavní typy brusných papírů: komerční a průmyslový. Rozdíly spočívají v několika oblastech, především v materiálu, ze kterých jsou brusná zrna, ve spodním podkladovém materiálu (papíru) a v lepidle použitém na připevnění zrn. Průmyslový typ používá vysoce kvalitní materiály na všechny tyto tři složky.

Dále můžete narazit na brusné papíry, které bývají označeny jako otevřené nebo zavřené. Rozdíl spočívá v tom, že uzavřené brusné papíry mají brusná zrna těsněji seskupená k sobě, zatímco otevřené papíry mají mezi zrny větší mezery. Všeobecně platí, že otevřené brusné papíry jsou vhodnější na práci se dřevem, protože se méně často zanášejí, zvlášť když pracujete s měkkými dřevy, které obsahují více pryskyřice.

Typy abraziva

Existuje pět hlavních typů brusného papíru, z nichž se ne všechny hodí na práci se dřevem.

Skelný papír, kterému se také říká křemenový, je velmi lehký a mívá žlutou barvu. Snadno se rozpadá a jen zřídka se používá na dřevo.

Papír s drceným granátem mívá hnědočervenou barvu a často se používá při práci se dřevem. Neobrousí však dřevo tak rychle jako jiné brusné papíry, zanechá však lepší povrch. Skvěle se hodí na konečné ohlazování.

Oxid hlinitý je dalším běžným typem abraziva na brusné papíry používané při práci se dřevem. Tento typ se nejčastěji používá v elektrických bruskách. Je trvanlivější než granát, avšak nezanechává tak hezký povrch.

Brusný papír s karbidem křemíku bývá tmavě šedý až černý. Používá se především na uhlazování povrchu kovů a na broušení namokro, kde voda slouží jako lubrikant. Obvykle se nepoužívá při práci se dřevem, pouze někdy na vysoce kvalitní povrchy.

A nakonec keramický brusný papír, který je vyroben z jednoho z nejtrvanlivějších abraziv vůbec a dokáže rychle odstranit značné množství materiálu. Často se používá na brusné pásy v pásových bruskách, někdy však také na ruční tvarování dřeva. Obvykle zanechává velmi hrubý povrch, takže při jeho používání musíte dávat dobrý pozor, zvlášť na překližce nebo dýze, kde se může snadno probrousit horní vrstvou a materiál zničit.

Tip pro skvělý povrch

Při běžném broušení dřeva se obvykle začíná od brusných papírů s oxidem hlinitým o různé hrubosti, které slouží na počáteční fáze broušení. Potom následují jemnější papíry s granátem, které zanechají velmi hladký povrch, čímž zdůrazní Vaše řemeslné dovednosti a zároveň poskytnou dobrý podklad pro následné nanášení mořidla či barvy.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Tipy pro práci s pásovou bruskou

Broušení dřeva i jiných povrchů usnadňuje pásová bruska, která Vám poskytne profesionální obroušení a...
více…

Speciální brusky

Speciální brusky dovedou ořezávat, tvarovat nebo leštit povrch. Konturovací (obrysová) bruska je...
více…

Řezání dlaždic a obkladů úhlovou bruskou

K řezání dlaždic běžně slouží řezačka na dlaždice nebo řezačka na mokré řezání, výběr záleží...
více…

Rotační kotoučové brusky

Rotační kotoučové brusky jsou silné nástroje, které používají vyměnitelné brusné disky. Mohou mít různé...
více…

Práce s úhlovou bruskou

Úhlové brusky jsou velmi mnohostranné nástroje použitelné na řadu různých úkolů. Skládají se z rychle...
více…

Použití pásové brusky

S pásovou bruskou můžete dělat těžší práce se dřevem nebo při úpravách povrchu dřeva. Zatímco ruční bruska...
více…

Plošné brusky na dřevo

U elektrických brusek na dřevo máte na výběr ze tří možností. Můžete zvolit: pásovou...
více…

Pět výhod plošné brusky

Plošná bruska je nástroj, který můžete snadno držet v jedné ruce a který používá běžný brusný papír....
více…

Pět typů podlahových brusek

Abyste si mohli vybrat správný typ podlahové brusky, přečtěte si následující popis pěti různých typů včetně...
více…

Nebezpečí u kotoučových brusek

Jako u všech elektrických nástrojů musíte i při práci s kotoučovou bruskou dodržovat určitá bezpečnostní...
více…