Bezpečné zacházení s elektrickými nástroji

Kvůli rozšířenosti elektrických nástrojů si mnozí uživatelé mohou myslet, že vědí vše o bezpečné práci s nimi. Elektrické nástroje však mohou být nebezpečné, pokud je nepoužíváte správně.

Úrazy jimi způsobené podle odborníků představují velký podíl případů ošetřených na pohotovosti. Také statistiky ukazují stinnou stránku používání elektrických nástrojů a utvrzují v potřebě jasných bezpečnostních pravidel.

Největší nebezpečí

Všechny elektrické nástroje ke svému chodu vyžadují elektřinu, a to ať už se zapojují do zásuvky nebo jsou akumulátorové. Největším nebezpečím u všech elektrických nástrojů je zásah elektrickým proudem. Proto bezpečnostní manuály, články i výcvikové programy zdůrazňují nutnost vyhýbat se vodě, nepoužívat nástroj s opotřebeným motorem či kabelem, kontrolovat, že je nástroj dobře izolovaný a neodstraňovat uzemňovací prvky.

Výcvik

Aby se předešlo úrazu nebo smrti při práci s elektrickým nástrojem, neměl by s ním pracovat nikdo, kdo k tomu není proškolen. Výcvikové programy (rekvalifikační kurzy apod.) pro určité zaměstnání poskytnou uživatelům vysvětlení všech nebezpečí, která mohou být s nástrojem spojená v závislosti na jeho prvcích a funkci. Výcvik nemusí být formální, stačí být poučen zkušeným pracovníkem. Běžný domácí uživatel elektrického nástroje se s ním může naučit pracovat sám tak, že si důkladně prostuduje všechny manuály a bude se jimi přesně řídit.

Bezpečné oblečení a ochranné pomůcky

Odpovídající ochranné pomůcky a vhodné pracovní oblečení jsou podstatné pro bezpečnou práci s elektrickými nástroji. Nástroje mohou zachytit volné oblečení, dlouhé vlasy nebo šperky a vtáhnout uživatele do nebezpečí. Proto by uživatelé elektrických nástrojů neměli tyto věci nosit a vlasy si měli vždy dobře sepnout. Navíc by při práci měli používat ochranné brýle a zátky do uší.

Nejnebezpečnější nástroje

K nejnebezpečnějším nástrojům patří všechny, které mají nože a ostří (např. kotoučové a jiné pily, sekačky na trávu, štípače na dřevo). Avšak nástroje, které vrtají nebo proděrovávají (elektrické hřebíkovačky), jsou také velmi nebezpečné.  Uživatelé si proto musí být jisti, že nástroj má funkci automatického vypnutí a všechny chrániče. Také se nedoporučuje pracovat o samotě, a to ani v případě, že je pro práci uživatel vyškolen.

Autor: Martina Dvořáková
 

comments powered by Disqus


Podobné články