Existuje celá řada ručních elektrických nástrojů (nářadí), které se liší svým typem a velikostí. U každého typu však existují nějaká nebezpečí.
Zaměstnanci i domácí kutilové by měli o těchto nebezpečích vědět, stejně tak jako jak předejít úrazům při práci s nimi.
Pracovníci vždy musí být zaškoleni pro práci s elektrickým nástrojem, který budou používat. Kromě všeobecného bezpečnostního školení je nutné také další školení pro specifické nástroje a typy práce.
Kutilové doma rovněž často potřebují elektrické nástroje, takže by si vždy měli nejprve přečíst manuál s návodem a s bezpečnostními typy, který je přiložený k nástroji, než nástroj začnou používat.
Častou příčinou zranění u elektrických nástrojů je použití nástroje na něco jiného, než za co je určen. Například pokud pila nebo kotouč pily není určený na řezání určitého materiálu, měli byste si vždy raději opatřit odpovídající kotouč než riskovat zranění při použití nesprávného.
Pro maximální bezpečnost je rovněž důležité správná manipulace s nástrojem. Odborníci varují před přenášením elektrických nástrojů za kabel a odpojováním nástroje ze zásuvky taháním za kabel. Tyto praktiky vedou k poškození nebo uvolnění kabelu, takže nástroj už nebude bezpečný.
Ať už doma nebo na pracovišti, důkladnou kontrolou nástrojů před použitím předejdete nehodám a zraněním. Ověřte si, že žádná součást nechybí, např. chrániče sloužící k ochraně rukou a prstů před pořezáním. Také zkontrolujte funkčnost bezpečnostního spínače, který je zde pro případ zpětného rázu nebo upadnutí nástroje.
Elektrický kabel a zástrčku zkontroluje, jestli nenajdete praskliny, roztřepení nebo mezeru mezi povrchem a dráty uvnitř. Zkontrolujte, že kotouč pily, vrták, brusný pás apod. pevně drží na místě a že je v dobrém stavu. Před použitím také prohlédněte odnímatelné a rozbitné součásti každého nástroje.
Elektrické nástroje mohou mít bezpečnostní prvky různého typu. Zástrčky kabelů mají uzemňovací drát. Nástroje s dvojitou izolací drátů poskytují lepší ochranu před zásahem elektrickým proudem. Dalším bezpečnostním prvkem je jistič, který funguje společně s dalším prvky.
Nepracujte na vlhkém nebo mokrém povrchu, práci si raději přesuňte na suché místo nebo počkejte, až bude venku sucho.
Noste ochranné oblečení, elektrikářské rukavice, dobré pracovní boty a další ochranné oblečení odpovídající používanému nástroji a prováděné práci.
Nikdy nedovolte dětem používat elektrické nástroje, pokud nemají odpovídající školení a dohled. Zvažte také bezpečnostní třídu nástroje, která bývá na nástrojích renomovaných značek uvedená.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu