Chyby, které škodí našemu trávníku

Tráva roste všude tam, kde ji nechceme nebo také naopak. Tam, kde ji chceme, se jí nedaří. Důvodů může být hned několik. Patří mezi ně špatné zalévání a také špatná technika sečení.

bydlení, zahrada, trávník, sekání trávy

Večerní a  odpolední zalévání

Na závlahu volte časné ráno. Po zálivce nezůstane plocha dlouho vlhká a zabráníte potencionálnímu vzniku houbových chorob. Brzy ráno se zároveň vyrovnávají teploty mezi vzduchem, půdou a teplotou vody ze studny a jen zřídka fouká vítr, který by způsobil odnos vody od postřikovačů.

Příliš časté zalévání

Pokud nejsou extrémní horka, zavlažování každý den nebo dokonce vícekrát denně není vhodné. Naopak platí pravidlo, že se zalévá méně často, ale větší závlahovou dávkou. Takto trávník donutíte kořenit hlouběji a potom méně trpí během extrémních horkých dní.

Nedostatečná frekvence sečení

Nechat trávník vyrůst na 15 cm a potom jej zkosit na 5 cm je asi to nejhorší, co můžete udělat. Plocha zůstane světlá a bez listů a bude dlouho trvat, než se z toho porost vzpamatuje. Pravidelným sekáním podporujete odnožování a tím i jeho zahušťování. Zkuste sekat pravidelně, každý třetí den a uvidíte rozdíl v hustotě trávníku.

Nepřizpůsobení hnojiva ročnímu období

Trávník potřebuje na růst a hnojivo podle ročního období. Nesprávně zvolená výživa nebo jednostranné hnojení s převahou dusíku během celého roku vedou ke vzniku chorob.

Mulčování vysoké trávy

Pokud už chcete mulčovat, je třeba dělat to tehdy, pokud sekáte jen velmi malou část listové plochy. Pokud se rozhodnete mulčovat intenzivně udržovaný trávník, nikdy tak nedělejte po tom, když ho necháte narůst. Posečený materiál zůstane na povrchu ve velkém množství a může "zadusit" trávník. V tomto případě je to více škoda než užitek. Sečení s nastýláním při frekvenci několikrát ročně patří spíše na extenzivní plochy.

Nesprávné určení problémů

Nejčastější problém, po kterém se začnete věnovat trávníku, je změna zabarvení plochy. To, že je bledý, případně schne, nemusí vždy znamenat nedostatek vody. Pokud jde například o houbová onemocnění, zvýšení závlahové dávky je chybné rozhodnutí. Když si nejste jisti, poraďte se s někým, kdo je schopen problém přesně určit a podle toho postupujte.

Nesprávný provoz automatického závláhového systému

Ve snaze ušetřit se někdy sníží počet postřikovačů. To může být fatální chyba, která se několikanásobně vrátí. Nejdůležitějším úkolem závlahového systému je rovnoměrná srážková výška. Znamená to, že během zavlažování padne na celou plochu stejné množství vody. Nejčastěji používaným spon v zahradě je čtvercový, u velkých ploch se používá trojúhelníkový. Rovněž se musí závlaha rozdělit na sekce i podle světelných podmínek. Například plochy ve stínu nesmí jít spolu s plochami na slunných místech.

Špatná závlaha po výsevu

Každý trávník potřebuje na růst vodu. Zejména po výsevu je třeba alespoň čtyři týdny udržet zasetou plochu vlhkou, aby osivo klíčilo rovnoměrně, jinak bude plocha řídká a trsovitá. Pokud je travní směs určená na suché stanoviště, znamená to jen to, že bude lépe snášet období bez pravidelné závlahové dávky a po jejich skončení dokáže lépe zregenerovat.

Trávník na úplně zastíněných místech

Pokud na ploše, kde se chystáte založit trávník nerostou žádné jednoděložné plevele (ty, které vypadají jako trávy), vaše pokusy pravděpodobně nebudou úspěšné. Existují sice travní druhy, které lépe snášejí stín a ze kterých se skládají travní směsi do stínu, ale i ty potřebují alespoň část dne sluneční světlo, jinak budete pěstovat jen mechy.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Kdy nejvíc roste tráva?

Příchod jara je pro mnohé symbol nového začátku a oživení. Stejně tomu je i v případě našich zahrad, kde trávník...
více…

Kdy se zalévá zahrada?

Zalévání zahrady je jednou z nejdůležitějších činností, které zahrádkář provádí. Přestože se to může zdát...
více…

Proč se vápní trávník?

Vápnění trávníku je proces, který zahrnuje aplikaci vápna na půdu s cílem zlepšit její kvalitu a podpořit zdravý...
více…

Co nemá rád mech?

Mechy jsou nízko rostoucí, nekvetoucí rostliny, které se často nacházejí v stinných, vlhkých lokacích. Přestože...
více…

Čím pohnojit trávník?

Hnojení trávníku je klíčovou součástí péče o zelené plochy, která zajišťuje jejich bujné a zdravé růsty....
více…

Co dát místo trávy?

Umělý trávník představuje populární alternativu k tradičnímu trávníku, zejména v oblastech s nedostatkem vody nebo...
více…

Kdy vertikutovat nový trávník?

Vertikutace je zásadní péčí o trávník, která zahrnuje odstranění plstě z odumřelých travních stébel, mechu a...
více…

Jak často sekat nový trávník?

Při zakládání nového trávníku je zásadní poskytnout mu správnou péči, aby se mohl dobře uchytit a růst. První...
více…

Jak často pískovat trávník?

Pískování trávníku je zásadní součástí komplexní péče o trávník, která podporuje jeho zdravý růst a odolnost...
více…

Jak často zalévat trávník?

Péče o trávník je klíčovým prvkem pro udržení jeho zdravého a esteticky přitažlivého vzhledu. Zalévání...
více…