Elektřina jako zdroj pro vytápění rodinných domů

Cílem našeho snažení by mělo být dosažení optimální tepelné pohody za cenu přiměřených vstupních i provozních nákladů. Samotná tepelná pohoda je přitom termín, který se dá charakterizovat velmi sofistikovaně na zák​ladě objektivních fyzikálních ukazatelů, pro uživatele je však zajímavější subjektivní pocit, čili jak se ve vytápěném prostředí cítí. Běžně dostupných je několik topných systémů, každý nabízí různé možnosti a výhody, ale přináší i jistá rizika a omezení.

bydlení, vytápění, elektrická energie, teplo, energetická náročnost

ELEKTŘINA - Jaké jsou hlavní argumenty pro výběr elektřiny jako hlavního zdroje na vytápění RD?

Stručně řečeno: nízké startovací náklady, prakticky nulové náklady na údržbu, bezobslužný provoz a přesná regulace. Elektrické vytápění je velmi dobře regulovatelný systém a uživatelé jsou vzhledem na jednoduchou a levnou regulaci schopni plně přizpůsobit topný režim měnícím se rodinným zvyklostem i ekonomickým podmínkám. Zajímavá je i pořizovací cena elektrických topných systémů. Tato skutečnost je velmi důležitá zejména v případě nových objektů s nízkou tepelnou ztrátou a tím i nízkou spotřebou energie na vytápění. Navíc, na elektrické vytápění existují zvláštní tarify, které umožňují používat levnou energii v tzv.. nízkém tarifu i pro ostatní spotřebu v domácnosti. Tento fakt je také významným faktorem při úspoře celkových nákladů na provoz domácnosti.

Jakým optimálním způsobem lze elektrickou energii využívat na vytápění?

Trendem jsou velkoplošné nízkoteplotní otopné soustavy, u nás známé spíše jako topné rohože a kabely. Nízkoteplotní sálavé vytápění je pozitivní z hlediska spotřeby energie i optimálního rozložení teploty v prostoru, topné prvky jsou zabudované do konstrukce a neruší vnímání interiéru. Odpověď na otázku, zda použít topné rohože nebo fólie, dá skladba podlahy a zvolená podlahová krytina - např.. pod dlažbu jsou vhodné rohože, pod laminátové nebo dřevěné podlahy fólie. Principiálně ale fungují oba tyto typy stejně. Fólie se dá použít také na stropní vytápění, na které lze instalovat vyšší příkon než do podlahy. Elektrické konvektory se stále častěji používají jako doplňkový zdroj tepla, který zajistí potřebnou dynamiku topného systému, případně jako zdroj tepla v podružných prostorách. Ale i konvektory odpovídají požadavkům na moderní zdroje tepla - například sálavé konvektory mají moderní design a dají se velmi dobře regulovat. Novinkou jsou sálavé skleněné GR panely.

S jakým doplňkovým systémem doporučujete tyto systémy kombinovat?

Osvědčené jsou systémy, ve kterých se elektrické vytápění kombinuje s teplovzdušným krbem.Máme řadu zákazníků, u nichž známe pořizovací náklady a dlouhodobě sledujeme náklady na provoz. Systém "elektřina - krb" vnímají jako spolehlivý a ekonomicky atraktivní. Elektrické vytápění může být vhodným doplňkem i při soustavách s tepelným čerpadlem či při horkovzdušném vytápění s rekuperací.

Elektřina se obecně považuje za jeden z nejdražších způsobů vytápění

Jaké je ekonomické hledisko v případě jejího využití? Co všechno je třeba zohlednit? Často se hodnotí pouze cena energie za teplo, ale náklady na provoz ostatních elektrospotřebičů v domácnosti se neberou v úvahu. A přitom právě tyto spotřebiče mají významný vliv na celkovou ekonomiku provozu domácnosti. V otázce ekonomického hlediska použití elektřiny je důležitým parametrem energetická náročnost objektu a kvalita zvolené regulace. Pro starší a špatně zateplené rodinné domy je elektrické vytápění bez jakékoliv regulace, samozřejmě nákladné a je pouze na investorovi, zda zvolí zateplení objektu a k němu na realizaci a provoz skutečně ekonomicky výhodné elektrické vytápění s moderní regulací, nebo nechá objekt v původním stavu a bude hledat levnější zdroj energie ...

Elektrické vytápění jako hlavní zdroj tepla i pro nízkoenergetické a pasivní rodinné domy?

Jistě, pro objekty, které se svými parametry blíží k hranici NED, už totiž není nejdůležitějším faktorem cena samotné energie, ale významný vliv hrají pořizovací náklady, náklady na údržbu a životnost topného systému a jeho komponentů. Spotřeba energie na vytápění je v tomto případě již tak malá, že například při tepelném čerpadle, i když dokáže vyrobit teplo nejlevněji, je návratnost investice delší, než životnost zařízení, a tím se stává nevýhodným.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Dům, který voní dřevem

Dřevo je univerzální surovina, ze které se dá vyrobit prakticky cokoliv. Dřevo je dobře opracovatelné, má...
více…

Domy ze dřeva - zdravé a ekologické bydlení

Dřevodomy nejsou žádné sruby pro lesní muže, ale sofistikované ekologické a často provozně nízkonákladové...
více…

Bydlení v dřevostavbách

Stavění ze dřeva nabralo vysoké obrátky zejména u našich západních sousedů - a nutno říci, že na to mají...
více…

Bydlení se zeleným rozměrem

Nízkoenergetické bydlení přitahuje pozornost široké veřejnosti. A to oprávněně! Správný výběr stavebního...
více…

Rady před nákupem sušičky a slovník odborných termínů

Ve velkých rodinách, kde se často a hodně pere, je sušička neocenitelným pomocníkem. Pokud vám velké praní...
více…

Jak vybrat kvalitní chladničku a mrazničku?

Ve snaze zaujmout nás se výrobci předhánějí v představování inovativních technologií a designu domácích...
více…

Teplá voda - základ koupelnové pohody - 2.část

V praxi se dosud nejvíce používají zásobníky s nepřímým ohřevem teplé vody ve spojení s plynovým kotlem -...
více…

Teplá voda - základ koupelnové pohody - 1.část

Stabilní dodávka teplé vody dnes patří ke komfortu, bez kterého si už jen těžko dokážeme představit naši...
více…

Srovnání spotřeby elektrického proudu ventilátor vs. pokojová klimatizace

Ventilátory jsou mnohonásobně hospodárnější než klimatizační jednotka. Centrální klimatizace má přibližně...
více…

Deset parametrů, které by měla splňovat kvalitní okna

Pokud chceme mít kvalitní okna, nestačí jen zvolit materiál, tvar a barvu. Pečlivě musíme vybírat nejen firmu, u...
více…