Javor polní na živý plot i chutný jarní salát

Javor polní patří mezi vysoké listnaté stromy nebo také keře. Má nádherně vykrojené listy, které jsou působivou zahradní dekorací. Ale listy nemusí být jen na ozdobu, využití najdou i v kuchyni, léčitelství a farmacii.

javor polní, saláty, živý plot, stromy

Javor babyka

Javor babyka (Acer campestre) je poměrně vysoký strom, který dorůstá do výšky až 15 m. Většinou se s ním můžeme setkat na mezích, menších lesících a v poslední době i v městských výsadbách. Divoce se často vyskytuje jako keř. A to je i jeden z důvodů, proč si získal oblibu mezi zahrádkáři, kteří ho s úspěchem využívají jako živý plot. Málokdo však ví, že jeho listy mají léčivé účinky a dá se z nich připravit chutný salát.

Listy javoru polního

Listy jsou dlanitě členěné se třemi až pěti tupými laloky a výrazným žilkováním. Nápadné jsou i plody tvořící do měsíčku zkroucené křídlaté dvojnažky s blanitým povrchem, které zná skoro každé dítě jako vrtulky. Tento strom se vyznačuje hrubým kmenem a bohatě větvenou okrouhlou korunou.

Výskyt javoru babyky

Javor polní roste skoro po celé Evropě, jeho teritorium je však mnohem širší. Můžeme se s ním setkat i v severní Africe, Malé Asii i na východ od Kavkazu. Kromě něj existuje více než stovka dřevin rodu Acer, které se vyskytují prakticky ve všech částech světa s mírným klimatem. V Kanadě se dokonce javor těší takové oblibě, že se jeho list stal národním symbolem na vlajce.

Květenství

Poměrně nenápadné zelenožluté květy na vzpřímených řídkých chocholících hroznovitého tvaru se objevují v květnu, kdy se stávají oblíbeným útočištěm včel.

Pěstování

Javor babyka patří k nenáročným dřevinám, které dobře snášejí městské klima a do jisté míry i přesolené půdy. V zahrádkách mu však bude lépe vyhovovat zemina mírně vápnitá a do hloubky zkypřená, aby se měly kam rozrůst kořeny. Nejlépe jim bude vyhovovat polostín. Vzhledem k tomu, že v přírodě rostou tyto stromy spíše v teplejších oblastech do výšky 900 m nm, měli by mít i za plotem obdobné podmínky. Protože javory dobře snášejí řez, dají se s úspěchem využívat i do živých plotů. Musíme však počítat s tím, že rostou dost pomalu a při výběru ve školce dát přednost starším, vyšším dřevinám.

Množení

Javor polní se dá úspěšně množit ze semen, ale na statný stromek si v takovém případě budeme muset počkat mnoho let. Semínka sbíráme v průběhu září, přičemž sledujeme, zda nejsou vysušená sluníčkem. Nejlépe uděláme, když je hned zapíchneme na chráněném místě do kypré písčité půdy, kde na jaře vyklíčí. Pokud dáme přednost jarnímu výsevu, musíme je uložit v nevytápěné místnosti do bedýnky s mírně vlhkým pískem, aby přes zimu nevyschly. Vyšší semenáčky je dobré zahrnout a na trvalé stanoviště je přesadit, až když povyrostou. Pokud se rozhodneme pro množení pomocí řízků, měli bychom je odebrat na jaře a po ošetření růstovým stimulátorem zapíchnout do kypré půdy s pískem na místo, kde budou chráněny před přímým sluníčkem. Optimální je pařeniště, které však musíme pravidelně větrat.

Nábytek z javoru

Pokud začneme od začátku, musíme připomenout, že javor je velmi žádanou surovinou pro své pružné, a přitom pevné dřevo. Vyrábějí se z něj hudební nástroje, ale i dýhy a namáhané části nábytku.

Salát z javorových listů

Mnozí z nás si určitě vzpomenou na léčivý javorový sirup, který se užívá nejen jako biosladidlo, ale také jako "přírodní chemoterapie", která ničí rakovinové buňky. Ten se však vyrábí hlavně z mízy javoru cukrového a černého. Z javoru polního využíváme především mladé listy, z nichž po rozdrcení vytéká šťáva působící proti štípnutí hmyzem. Z jarních listů se však dá připravit i chutný salát. Stačí, když je nadrobno rozkrájíme a ochutíme octovou zálivkou. Na zpestření chuti lze přidat stejnou dávku mladých listů břízy nebo vše promíchat s klasickým hlávkovým salátem.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Tubusy, které přinášejí denní světlo

Pohled z okna má z psychologického hlediska velký význam a přispívá k dobré psychické pohodě. Ne vždy však lze...
více…

Schody v bytě - bezpečnost, zábradlí a přístup

Při výběru bytu, ať už hotového nebo jen na papíře, si všímejte jeho dispozice, variability jednotlivých...
více…

Ve zdravém domě zdravý vzduch

Jsou různé způsoby, jak lze přispět k hygienicky vhodnému mikroklimatu v domě. Z tohoto pohledu je významná samotná...
více…

Příjemné a na došlap měkké korkové dlaždice vytvoří v interiéru pohodovou atmosféru

Stále větší oblibu mezi podlahovými krytinami získává korek. Kdo dává přednost ekologickým přírodním...
více…

Jak zabránit usazování prachu v bytě?

Prach v bytě, to není jen estetický problém, ale pro mnohé lidi to znamená též zdravotní komplikace. Lidé, kteří...
více…

Jak drobnými úpravami zútulnit ložnici?

Ložnice by měla být útulná a občas by také měla zažít nějaké změny. Sice převážnou část pobytu v ní...
více…

Bobkový list - úžasná bylinka do interiéru, balkónu i zahrady

Čerstvé nebo doma usušené bylinky, to je něco jiného, než když otevřete sáček z obchodu. A navíc, koření je...
více…

Bezúdržbová zahrada? Nesmysl, který správný zahradník nemůže ani vyslovit!

Mít krásnou zahradu, to je poněkud relativní pojem. Každý z nás má na krásu jiný pohled. A ten, kdo to chce dopilovat...
více…

Klimatizace v bytě - účinný pomocník nebo zabiják?

Mít v bytě či domě klimatizaci je výhoda. Ale na druhou stranu všechno má své pro a proti. Stejně je tomu i u...
více…

Pěstování olivovníku bez obav i v našich zahradách a terasách

Obdivujete olivovníky na svých cestách po Středomoří? Ale tento stálezelený strom, který dosahuje výšky 5 až 10...
více…