Malý rádce pro majitele vnitřních bazénů

Máte v domě vnitřní bazén a chcete, aby vám sloužil co nejdéle? Připravili jsme pro vás několik malých, ale užitečných rad. Vnitřní bazén není jen luxus, ale i podpora zdravého životního stylu. Plavání patří mezi sporty, které příznivě působí na jednotlivé partie těla a nelze jej nahradit žádnou jinou aktivitou. Vodní prostředí má také pozitivní vliv na krevní oběh, snižuje frekvenci tepu a harmonizuje dýchání.Pokud tedy patříte k majitelům vnitřního bazénu, starejte se o svoji "vodní investici".

Malý rádce pro majitele vnitřních bazénů

Bezpotrubní filtrace je výhra

Pokud se rozhodujete, zda mít vnitřní bazén, určitě se neobávejte velkých stavebních úprav - vnitřní bazén je možné bez problémů instalovat do již postaveného domu. Výhodou je, že díky odborníkům ze společnosti Desjoyaux si můžete vybrat tvar bazénu jaký jen chcete. Původem francouzská firma totiž využívá patent samonosné konstrukce z tzv.. ztraceného bednění, umožňující postavit železobetonový bazén prakticky jakéhokoliv tvaru téměř kdekoliv, a to i v minimálních prostorách nebo v poschodí. Díky druhému patentu - bezpotrubní filtraci si nemusíte lámat hlavu s kopáním a instalací potrubních rozvodů. Bazénový skelet je maximálně kompaktní, má mnohem vyšší životnost, je stavebně rychle realizovatelný a odpadá riziko úniku vody.

Teplo i v zimě

Ohřev vody v bazénu lze zajistit čtyřmi způsoby. A to prostřednictvím elektroohřevu, přes výměník (plyn) nebo pomocí tepelného čerpadla. Existuje i tzv.. solární ohřev, který se však v našich klimatických podmínkách dá používat většinou pouze jako doplňující. Ideální vlhkost v prostoru okolo bazénu je 60 až 70%, což je tzv.. relativní vlhkost. Nad 80% vlhkosti vzduchu by vás už obtěžovali různé houby a v situaci pod 50% dochází k nadměrnému vypařování vody. V obou případech by vás čekali zbytečné výdaje, ať už na odvlhčení prostoru nebo za vodu s drahými chemikáliemi, které je nutné často doplňovat.

Maličkosti, které vám ušetří velké peníze

Odborníci rozhodně doporučují vnitřní bazén zakrývat. Mnoho laiků se domnívá, že to v případě vnitřního bazénu není nutné a problematika zakrývání se týká pouze venkovních bazénů. To však není pravda. Je známo, že zakrytím vnitřního bazénu lze ušetřit až 30 - 40% spotřeby energií. "Nejde ani tak o nečistoty, ale když bazén zakryjete, voda se z něj bude o poznání méně odpařovat. Nebudete ji muset tak často dopouštět a doplňovat drahé chemikálie. Ušetřete také energii na odvlhčení - odvlhčovač bude v provozu mnohem méně, a tedy i déle vydrží. "

Říkáte si, že z bazénu se přece nemůže odpařit tolik vody?

V tom případě se mýlíte. Například z bazénu o rozměrech 8 x 4 metry, vyhřívaného na 24 - 28 ° C a s teplotou prostoru 25 - 29 ° C se za hodinu vypaří 4 - 6 litrů vody! Tedy půl kbelíku. V případě malého masážního bazénu o rozměrech 2 x 2 metry, ohřátého na 35 ° C, je odpar přibližně 2 litry za hodinu. Kromě zakrytí bazénu je třeba dohlížet i na správný poměr teploty vody a vzduchu. Teplota vzduchu by měla být o 1 až 2 ° C vyšší.

Jaký typ zakrytí bazénu zvolit?

Ideální je lamelové zakrytí, je praktické a pěkné na pohled. Velmi kvalitní je i pěnové zakrytí, a to jednak pro své izolační vlastnosti, jednak pro antibakteriální úpravu. Nejlevnější možností zakrytí je tzv. bublinkové, které však nepůsobí příliš esteticky. Jde totiž o jednoduchou fólii s bublinkami, která připomíná obalové materiály křehkých věcí.

Pokud odjíždíte například na dvoutýdenní dovolenou,

je možné po zakrytí bazénu snížit teplotu vzduchu třeba na 22 ° C a výrazně tak ušetřit peníze. Voda pod plachtou se téměř neodpařuje, udrží relativně příjemnou teplotu a po návratu stačí jen mírně přihřát a hurá do vody.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Bazén v kostce

Exteriérové ​​bazény si získávají stále větší oblibu. Jsou častou motivací rodinných setkání, umožňují...
více…

Bazén pro dobrou kondičku

Během horkých letních dnů mnoho lidí putuje za vodou s jediným cílem - osvěžit se a zaplavat si. Jedni nasednou do...
více…

Bazén pod vlastní střechou

Za vodou ... mnozí z nás dávají přednost dovolené u vody. Je zcela jedno, zda jde o moře, jezero, nebo rybník....
více…

Koupání pod širým nebem? (3. část)

Ceny zahradních bazénů se pohybují od několika tisíc až po několik set tisíc korun. Nejlevnější jsou tzv. dětské...
více…

Koupání pod širým nebem? (2. část)

Dávno už odzvonilo časům, kdy bazénům vládly čtverce, ovály a kruhy. Moderní technologie umožňují výrobu téměř...
více…

Koupání pod širým nebem? (1. část)

Myslíte už na léto, na příjemné chvíle strávené u vody, tělo prohřáté a zabarvené sluncem? Nemusíte hned obíhat...
více…

Jak na zastřešení bazénu?

Teplotní statistiky - počet slunečních dnů během roku, průměrné teploty, nadmořská výška i zeměpisná poloha -...
více…

Jak na bazénové plachty?

Mezi doplňky, které nabízejí prodejci bazénů, jsou i nejrůznější bazénové plachty. Jsou ale vůbec k něčemu...
více…

Jak na čistou vodu v bazénu?

O bazénech je všeobecně známo, že jejich pořizovací cena je vysoká. Avšak ani ta není konečná. Aby bazén sloužil...
více…

Jak dosáhnout čisté vody v bazénu?

Jak jinak se v horkých dnech osvěžit než skočením do bazénu, když už ho máme. O kvalitní vodu a koupání je ale...
více…