Plíseň v bytě, to je neustálý boj, který někdy pomůže vyřešit až odborná firma

Boj s plísní na stěnách obytných prostor, to je často běh na dlouhou trať. Už už si myslíme, že máme vyhráno a opět se někde načernalý flíček znovu objeví. Ale protože to není jen věc vzhledu, ale zdraví, je třeba vytrvat!

plíseň, zdraví, bydlení, Savo, chlór

Spolubojovník chlór

Plísně uvolňují spóry, kterými se množí a rozšiřují dále po bytě, současně je také vdechujeme, dochází tedy ke zdravotním problémům - častým zánětům dýchacích cest, vzniku alergií až astmatu, množí se roztoči, které dále zhoršují alergické projevy. Plísně můžeme v bytě odstraňovat nátěry, a to buď chlorovými, nebo bez obsahu chlóru, případně biologickým způsobem. Asi nejznámějším prostředkem je Savo, které můžeme použít při lokálním a nepříliš rozsáhlém výskytu plísní v bytě. Při práci bychom měli používat roušku nebo šátek na obličej, abychom nevdechovali spóry plísní. Místo postříkáme a necháme působit, při aplikaci postupujeme podle návodu. Plíseň nemusí zmizet hned napoprvé, postup tedy zopakujeme během měsíce několikrát podle doporučení výrobce. Vzhledem k tomu, že Savo obsahuje chlor, při práci s ním i po jeho aplikaci dostatečně větráme. Prostředky tohoto druhu mají však tu nevýhodu, že po vyprchání chloru zůstává na povrchu stěny sůl, která na sebe snadněji váže vlhkost, vytváří tedy optimální podmínky pro opětovný vznik plísní. Je proto vhodné stěnu navíc ošetřit některou z fungicidních penetrací, které jsou na trhu k dispozici, například značky Primalex. Po vymizení plísně odstraníme její zbytky opatrným ometením. Při výraznějším výskytu ji ještě za vlhka odstraníme škrabkou, a stěnu natřeme. Po zaschnutí dokončíme proces nátěrem Primalex Mykostop, který působí preventivně proti vzniku plísní. Po aplikaci těchto prostředků je obvykle nutné vymalovat místnost do stejného odstínu.

Bez chlóru a bezpečněji

Pokud nechceme použít chlorový nátěr, můžeme zvolit některý z bezchlorových fungicidních prostředků s prodlouženou dobou působnosti, které likvidují nejen plísně, ale i bakterie, kvasinky či řasy, které se na vlhkých stěnách a dalších místech bytu či domu vyskytují. Tyto prostředky se prodávají také ve formě spreje, nezapáchají a nejsou nebezpečné lidskému zdraví, jejich výhodou je i skutečnost, že nepoškozují barevný nátěr stěn. I zde po aplikaci prostředku a jeho krátkém působení plíseň ještě za vlhka ze stěny oškrábeme a ošetříme ji protiplísňovým preventivním prostředkem, který stěny dlouhodobě chrání před dalším vytvářením plísní a množením řas, kvasinek a bakterií. Dá se přimíchat přímo do stavebních hmot, případně jej aplikovat dodatečně na povrch stěn.

Biologické prostředky proti plísni

Další možností jsou biologické prostředky proti plísním. V principu jsou založeny na parazitickém soužití organismů - v tomto případě jde vlastně o mikroorganismy či houby, které po aplikaci na stěnu začnou požírat plíseň, ale nejen na povrchu, dostávají se až do jejího podhoubí v omítce či dokonce ve zdivu. Účinnost tohoto prostředku je až tři roky.

Důležitá a levná prevence

I po odstranění plísní je nutné dodržovat určité zásady, abychom jejich vznik nepodporovali. Základem je pravidelné a dostatečné větrání, v létě je dobré nechávat okna otevřená na ventilaci, pokud je to možné, a zajištění cirkulace vzduchu v místnostech alespoň otevřenými dveřmi. Dále bychom vzdušnou vlhkost v bytě měli udržovat mezi hodnotami 45 až 60%. Je dobré koupit si vlhkoměr, abychom mohli vlhkost pravidelně sledovat. V bytě omezíme sušení prádla, využijeme balkón nebo sušičku prádla a pokud to není možné, sušíme prádlo alespoň při otevřeném okně. Pokojové rostliny zredukujeme nebo alepoň přemístíme z nejproblematičtějších míst (rohy místnosti, severní stěna, prostor, kde špatně cirkuluje vzduch) jinam. Postižená místa pravidelně kontrolujeme, protože riziko nového výskytu sále existuje. 

Nová izolace

Pokud ani jeden z běžně dostupných přípravků nezabere a plíseň se stále vrací, je nutné sáhnout ke stavebním úpravám. Obecně se doporučuje přidat zvenku izolační vrstvu, případně obnovit izolaci proti zemní vlhkosti, která stoupá zdivem vzhůru. Tuto práci ale musíte svěřit stavební firmě.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Příjemné a na došlap měkké korkové dlaždice vytvoří v interiéru pohodovou atmosféru

Stále větší oblibu mezi podlahovými krytinami získává korek. Kdo dává přednost ekologickým přírodním...
více…

Jak zabránit usazování prachu v bytě?

Prach v bytě, to není jen estetický problém, ale pro mnohé lidi to znamená též zdravotní komplikace. Lidé, kteří...
více…

Pokojové rostliny v bytě a výhled z okna na zeleň? Ideální kombinace pro zdraví!

Pokojové rostliny v bytě, to není jen krásná dekorace. Pokud by tomu tak bylo, zcela by stačily umělé náhrady, které...
více…

Jak drobnými úpravami zútulnit ložnici?

Ložnice by měla být útulná a občas by také měla zažít nějaké změny. Sice převážnou část pobytu v ní...
více…

Klimatizace v bytě - účinný pomocník nebo zabiják?

Mít v bytě či domě klimatizaci je výhoda. Ale na druhou stranu všechno má své pro a proti. Stejně je tomu i u...
více…

Domácí sauna - zdraví a relaxace v pohodlí domova

Název sauna pochází z finštiny a znamená malou místnost, kde se dá ohřát. A také sauna ve Finsku patří mezi...
více…

Javor polní na živý plot i chutný jarní salát

Javor polní patří mezi vysoké listnaté stromy nebo také keře. Má nádherně vykrojené listy, které jsou působivou...
více…

Africká fialka - zdravá, krásná a nenáročná rostlina do bytu

Africká fialka (Saintpaulia) je nenáročná pokojová rostlina. Pochází z afrického kontinentu. Od jejího objevení...
více…

Udělejte si útulný domov s minimem investicí

Domov má být vaším útočištěm, místem, kde se cítíte uvolněně, a kde si můžete dokonale odpočinout. Jeho vzhled...
více…

Rekonstrukce starého domu z důvodu úspory a zdravějšího bydlení

Je všeobecně známo, že rekonstrukce stávajících rodinných domů představují proces nesrovnatelně náročnější,...
více…