Renovace koupelny - nejprve hydroizolace a až potom lepení obkladů

Koupili jste starší byt a koupelna je třeba znovu, moderně a lépe obložit? Nebo se vám již okoukala dlažba ve vašem bytě či domě? Kvalitně poklást dlažbu zvládne i zručnější domácí  kutil. 

bydlení, obklady, dlažba, rekonstrukce koupelny

Kvalitní hydroizolace je základ

Pokud přemýšlíte nad obnovením koupelny nebo lepením obkladaček do kuchyně, hodí se vám praktické rady k tomu, aby pokladená dlažba dlouho a dobře sloužila. Koupelny patří mezi místností s nadměrnou vlhkostí. Působení vlhkosti na stěnách a podlahách se zde očekává a vodu je potřeba brát do úvahy. Keramické obklady a dlažby či spárovací hmoty však nemohou nahrazovat hydroizolaci povrchu. Zároveň je třeba myslet i na to, že v případě poruchy pračky či vodovodní baterie "vytopíte" souseda pod vámi. Proto je kvalitní hydroizolace předpokladem toho, aby koupelna byla dlouhá léta funkční a pěkná.

Kvalitní instalace vydrží roky

Po odstranění původní dlažby a před lepením dlažby nové je třeba vyrovnat podklad. K tomu slouží samonivelační hmoty, se kterými se nejčastěji vyrovnávají nerovnosti v rozmezí od 2 do 10 milimetrů. Neméně důležitá je příprava podkladu. Savé podklady a stěny penetrujte hloubkovou penetrací, která má vynikající penetrační kapacitu a je určena na nasákavé anorganické podklady zejména pod samonivelační a izolační stěrky a cementová lepidla. Penetrovaný povrch ale je třeba vždy nechat pořádně vyschnout.

Hydroizolace - nanášejte vždy dvě vrstvy

V zájmu funkčnosti nanášejte hydroizolaci ve dvou vrstvách. Použijte k tomu produkt buď samostatně namíchaný nebo cementovou stěrku, kterou je nutné smíchat s vodou dle návodu. Těsně před celoplošným nanesením hydroizolace utěsněte rohy pomocí těsnicího pásu, který ručně "vtlačíte" do předem naaplikované hydroizolace. Těsnicí pás pak překryjte vrstvou hydroizolace a máte hotovou první vrstvu. Hydroizolaci nanášejte pomocí válečku, štětce nebo hladítka. Po zaschnutí první vrstvy, což je většinou následující den, naneseme druhou vrstvu hydroizolace. Dbejte na detailní aplikaci, a to křížem na první vrstu, abyste docílili úplné pokrytí a překrytí podlahy hydroizolační hmotou.

Lepení obkladů a dlažby

Pro lepení používejte cementové lepidlo, které smíchejte s vodou dle návodu. Pro nanášení lepidla použijte ozubené hladítko se zubem velikosti 6 nebo 8 mm podle formátu obkladů a dlažby. Pokud máte podlahové topení, lepte dlažbu oboustrannou metodou lepení. Lepidlo naneste ozubenou stranou hladítka na podklad a zároveň rovnou stranou hladítka naneseme tenkou, tzv. kontaktní vrstvu na spodek dlažby. Kvalitní spojení dlažby s podkladem je třeba, aby čelilo teplotním změnám vznikajícím při podlahovém topení.

Spárování obkladů a dlažeb

Z estetického hlediska je mimořádně důležitý finální krok. Spárování realizujte pomocí spárovacích hmot se sníženou nasákavostí a s vysokou otěruvzdorností. Obklady lze spárovat po 24 hodinách, dlažbu po 48 hodinách od nalepení. Použití spárovací hmoty záleží na velikosti spáry. Po spárování je dlažba pochozí po 24 hodinách. Při celé realizací a obnově koupelny dbejte na důsledné dodržování technologických postupů. Ani nejkvalitnější materiál nedokáže vykompenzovat hrubé nedostatky vzniklé při aplikaci.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Trendy koupelny pro rok 2020 - námořnická modř, mosaz a dřevo

Koupelna je místo, které často podléhá trendům. Proto se také na koupelně pozná, kdy v ní naposledy proběhla...
více…

Dřevěné obklady ze starých lodí, kterým naprosto propadnete

Originální, netradiční, s příběhem, tak přesně takto bychom mohli hovořit o dřevěných obkladech, které jsou...
více…

Černobílá koupelna má v sobě punc luxusu

Černobíle barevná kombinace je nadčasová a nikdy neomrzí. Co takhle ladit do těchto dvou barev svou koupelnu?...
více…

Atlas Concorde - designová keramika

Že je Itálie centrem designové keramiky dokazuje i firma Atlas Concorde. Vyrábí dlaždice a obkladový materiál. Pyšní...
více…

Kamenný obklad zaujme svým vzhledem i vlastnostmi

Hledáte kvalitní obkladový materiál, který vás nadchne svým vzhledem a současně vynikne i vlastnostmi a dlouhou...
více…

Byt v osobním vlastnictví, to je také obnova celého domu

Uspořit za energie ve vlastním domě je něco jiného než když vlastníme pouze byt. Ale uspořit chceme, i když...
více…

Dřevoplast - praktický a designový materiál na fasády a terasy

Vybíráte materiál na stavbu terasy nebo fasády? Nejen trendy, ale i velmi praktické jsou moderní kompozitní materiály...
více…

Moderní plastová okna - investice, která se vyplatí!

Plastová okna, to je poměrně vysoká investice, která se ale vyplatí a časem dokonce vrátí. Je to položka na které...
více…

Rekonstrukce starého domu z důvodu úspory a zdravějšího bydlení

Je všeobecně známo, že rekonstrukce stávajících rodinných domů představují proces nesrovnatelně náročnější,...
více…

Rekonstrukce podkroví - více denního světla a energie

Rekonstrukce podkroví nabízí skvělou příležitost, jak si vytvořit zdravý domov, který se stane oázou odpočinku, kde...
více…