Jak si vybrat ten správný obklad a dlažbu?

Přinášíme vám několik užitečných informací, které vám pomohou při výběru správného obkladu, nebo dlažby, a s nimiž se v obchodech se stavební keramikou určitě neztratíte.

Dobrý materiál je základ

Obklady a dlažby rozdělujeme podle materiálu na pórovinové, s nasákavostí 10 - 24% a na hutné glazované dlažby, které mají nasákavost do 3%, a jsou tedy mrazuvzdorné. V interiéru bude stačit, pokud použijeme pórovinové obkládačky a při výběru dlažby se budeme dále řídit mechanickými vlastnostmi výrobku. Podle surovin, ze kterých se keramika vyrábí, získává střep pórovinové obkládačky bílou nebo červenou barvu lomu. Technické parametry vyznívají o něco příznivěji ve prospěch bílého střepu. Obecně platí, že bílý střep je známkou kvality a jistoty. V poslední době se díky progresu v technologii zpracování vlastnosti obkladů s červenými střepy vyrovnali vlastnostem bílých střepů. Proto toto rozdělení již není, zejména u značkových výrobců, rozhodující.

 

Lisováním lisovacího granulátu vznikají slinuté neglazované dlažby, které získají svou barvu hloubkovým probarvením střepů. Najdete je i pod italským označením gres porcellanato. Tento typ dlažby je velmi pevný, dlaždice mají nízkou nasákavost - v rozmezí 0,04 - 0,5% - a jejich životnost je téměř neomezená. Díky vysoké odolnosti, pestré paletě vzorů a barev, vybavené napodobeninami hrubozrnných struktur a kresby mramoru, možnosti výběru z hladkých matných a leštěných povrchů a tónu exkluzivity jsou tyto dlažby mezi uživateli velmi populární. Gres porcellanato má dokonce lepší vlastnosti než přírodní žula. Špičku mezi keramickou dlažbou představují slinuté glazované dlažby čili gres porcellanato smaltato.

Použití matné nebo lesklé glazury v kombinaci s reliéfním povrchem vytváří obrovský prostor pro jedinečné grafické a výtvarné ztvárnění. Tyto dlažby zachovávají výborné vlastnosti spékaných materiálů a navíc se jejich glazovaný povrch snadno udržuje. Gresové dlažby se řežou vysokotlakým vodním paprskem. Touto technologií lze velmi přesně vytvořit libovolné geometrické plošné dekory, které se uplatní zejména v reprezentativních prostorách. Náklady nebudou malé, ale každý špás něco stojí.

 

Metry a parametry

Při návrhu dlažby do větších koupelen a prostor s domácím bazénem, kam se vstupuje bosou nohou, je třeba uvažovat o použití zdrsněných nebo protismykových dlaždic. Dalším parametrem je odolnost proti oděru, označuje se stupnicí PEI 1 - 5. Vyšší stupeň PEI by měl zaručit větší odolnost proti povrchovému opotřebení glazury, a tím i vyšší životnost podlahy. Údaje o tvrdosti obkladového prvku zase předurčují, jaké nástroje se budou při řezání dlaždic používat. Cejchování obkladu je údaj, který udává rozměrovou toleranci obkladových prvků. Pokud jste detailista a dáte si velmi záležet na přesnosti spár a přesné vypracování hran, ověřte si u prodejce, jaká je kalibrace obkladu, který jste si vybrali. Číslům se nevyhnete ani doma. Ještě před tím, než se vydáte do obchodu, si vypočítejte alespoň orientační množství obkladu a dlažby, které budete potřebovat. Pokud plánujete použít pásky, linky a listely, určitě se vám sejde také údaj o obvodu vaší koupelny. K množství, které vypočtete podle plánu kladení, se doporučuje přidat rezervu 10 - 15%.

 

Jaký formát zvolit?

Při výběru obkladů do koupelny je rozhodující velikost prostoru. Čím větší koupelna, tím větší rozměr obkladu můžete zvolit.

Mozaiky také velmi dobře vyniknou právě ve velkých prostorách a také v kombinaci s velkoplošným obkladem. I v malé koupelně lze kombinovat různé rozměry obkladu. Mnozí výrobci nabízejí série s formátem sladěnými obkladačkami, které umožňují pokládání menšího rozměru k většímu s plynulým pokračováním spár. Zejména v pravoúhlých prostorách dokážete kombinací těchto obkladů a dlažby vytvořit architektonicky čistý vzhled obkládání ploch s návaznými spárami z dlažby na obklad stěn. I v případě realizace obkladu a dlažby však platí, že dobrý výsledek zaručí nejen použití kvalitního materiálu, ale zejména důraz na dokonalé řemeslné zvládnutí detailů. Důležité je vyrovnání stěn a podlah před kladením, aby se zaručila plochost obkladu a dlažby. Tam, kde nelze zajistit vytvoření zcela rovného podkladu, se doporučuje použití kachliček menších rozměrů. Velké rozměry se ukládají tíž a nerovnosti povrchu se na nich odrazí viditelnými odchylkami.

 

Vybarvěte se

Velikost prostoru koupelny bude určující i při volbě barevného odstínu. Tmavé a lesklé obklady velkých rozměrů navozují pocit luxusu a designéři po nich často sahají při navrhování prostorných koupelen s jednoduchým, přímo puristickým designem, kde vyniknou i další ušlechtilé materiály, jako jsou nerez a sklo. Pokud však použijete tmavý obklad v malé panelákové koupelně, může se stát, že na vás bude působit stísňujícně a pochmurně a žádaný pocit luxusu se zcela ztratí. Proto se vyplatí držet starého známého pravidla, které říká, že světlé odstíny a hustější rastr (menší rozměr obkladu) prostor opticky zvětšují. Při výběru barvy do malé koupelny se zaměřte na širokou paletu jemných pastelových tónů. Další možnost představuje použití světlého (bílého nebo krémového) obkladu v kombinaci s barevným obkladem, v tomto případě se nemusíte bát ani sytých barev.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Černobílá koupelna má v sobě punc luxusu

Černobíle barevná kombinace je nadčasová a nikdy neomrzí. Co takhle ladit do těchto dvou barev svou koupelnu?...
více…

Atlas Concorde - designová keramika

Že je Itálie centrem designové keramiky dokazuje i firma Atlas Concorde. Vyrábí dlaždice a obkladový materiál. Pyšní...
více…

Kamenný obklad zaujme svým vzhledem i vlastnostmi

Hledáte kvalitní obkladový materiál, který vás nadchne svým vzhledem a současně vynikne i vlastnostmi a dlouhou...
více…

Renovace koupelny - nejprve hydroizolace a až potom lepení obkladů

Koupili jste starší byt a koupelna je třeba znovu, moderně a lépe obložit? Nebo se vám již okoukala dlažba ve vašem...
více…

Nástroje na řezání dlaždic a obkladů

Dlaždice a obklady se nejčastěji používají na podlahy a stěny v koupelnách v obytných domech, proto se vyrábějí...
více…

Jak řezat dlaždice a obklady pravoúhlou bruskou

Pokud byste byli vyzbrojeni pouze ručními kleštěmi na dlaždice, byly by menší řezy na dlaždici nebo místa...
více…

Nové trendy v obkládání koupelny

Obecné trendy v oblasti interiérového designu úzce souvisí i s trendem obkladů stěn v koupelně. Výrazným rysem...
více…

Dřevěné ​​obklady do exteriéru - druhy, charakteristika a povrchová úprava

Správné používání dřevěných exteriérových obkladů předpokládá znalost podmínek namáhání a specifických...
více…

Jaké nářadí na obklady a dlažby?

Nářadí dělá mistra. Pokud jste se rozhodli pro svépomocné pokládání dlažby nebo obkladu, podívejte se, jestli jste...
více…

Jak na zámkovou dlažbu?

Zpevněné plochy, příjezdové cesty, chodníky, cestičky, terasy a další místa na zahradě, po kterých se často...
více…