Pokojové rostliny v bytě a výhled z okna na zeleň? Ideální kombinace pro zdraví!
Pokojové rostliny v bytě, to není jen krásná dekorace. Pokud by tomu tak bylo, zcela by stačily umělé náhrady, které se nemusí zalévat a na první pohled vypadají úplně dokonale. Ale těmto umělým výtvorům nechybí k dokonalosti jen to, že nerostou a vypadají stále stejně. Zelené rostliny v bytě, to je nepřeberné množství pozitivních účinků, kterými živé pokojové rostliny disponují.
Zlepšují soustředění
Máte problém s udržením pozornosti? Nebo vaše děti či vnoučata neposedí na jednom místě při psaní domácích úkolů? Zkuste tento problém vyřešit nebo alespoň zmírnit pokojovou zelení. Podle zjištění britských vědců studenti, kteří se učili v místnostech s rostlinami, se dokázali soustředit až o 70% lépe, než ti v třídách bez rostlin. Do dětského pokoje však vybírejte rostliny, které nejsou jedovaté.
Čistí vzduch
Pokojová zeleň odstraňuje například formaldehyd. K nejlepším čističům patří například filodendron či dracena. Mnohé choroby dýchacích cest nebo třeba neurologické problémy či nevolnosti mohou souviset se znečištěním vzduchu, který zelené rostliny dokážou úspěšně přefiltrovat. Transpirační schopností vyniká například i chamedorea či oblíbená orchidej (Phalaenopsis). K pračkám vzduchu patří i lopatkovec. Poradí si s alkoholy, acetonem i formaldehydem. Pokud mu však hnědnou konečky listů, zmírněte hnojení.
Zbavují kouře
Břečťan pročistí vzduch od cigaretového kouře a je největším likvidátorem benzenu. Do kuchyně se hodí například potos. Nepřekážejí mu výpary z vaření a očistí vzduch od chemických látek. Zvláště ho oceníte, pokud připravujete jídla na plynovém sporáku.
Zeleň zklidňuje
Zelené barvě je od nepaměti přisuzována schopnost uklidnit a snížit stres. Pohled na zeleň dokonce údajně dokáže snížit krevní tlak. Máte "pokojovku" i na pracovním stole? Tak tak tam se určitě bude hodit.
Zbavují úzkosti
To nejdůležitější na závěr. Pokojové rostliny pomáhají bojovat s úzkostí a pesimistickým pohledem na svět. Kardiolog z amerického Chicaga zjistil, že pacienti, jejichž okna mají výhled do zahrady se uzdravovali mnohem rychleji než ti, co se dívali jen na prázdné stěny.