Stavba na klíč

Rozhodli jste se odstěhovat z města někam mimo jeho ruch a přemýšlíte jakým způsobem nabudete dům? Můžete ho buďto koupit, dát si ho postavit nebo zrekonstruovat nějaký starý.

Dnes se blíže podíváme na druhou možnost, osobitě na domy na klíč. Ty jsou pro ty, kteří si pořizují nové bydlení, velkým zjednodušením. Hlavně tehdy, když nemají mnoho času nebo fantazie. Ani toto řešení však neznamená, že se nebudou muset o nic starat. A zcela jistě to bude i něco stát, ačkoli katalogové domy bez vašich dodatečných úprav bývají levnější.

Co je to vlastně ta stavba na klíč?

To, co pod tímto slovním spojením chápeme my, se může diametrálně lišit od toho, jak to vidí stavitel, u kterého si dům objednáváme. Proto byste si měli tyto dva pohledy sladit ještě předtím než mu projekt definitivně zadáte, a nejlépe to hned zpečetit podpisy. Termín "na klíč" totiž často znamená mnohem méně, než si kupující původně představuje.

Podstatnou otázkou je i to, zda máme vlastní parcelu, nebo si kupujeme dům na klíč i s ní. V případě, že si kupujete dům na vlastní parcelu je třeba se přesvědčit, zda se vybraný dům na váš pozemek vůbec hodí - a to nejen rozměrově. Stejně důležitý je i urbanistický styl lokality.

V případě domu na klíč by měl být projekt co nejpodrobnější, a důkladně byste měli prozkoumat i předložený rozpočet. Z těchto dokumentů se dozvíte, do jaké fáze bude váš dům "na klíč" dokončený. Samozřejmě stále záleží i na tom, jak se nakonec dohodnete se stavitelem.

A co interiér?

Pod pojmem dům na klíč, ať už je zděný nebo montovaný, si nejčastěji představíme dům, ke kterému dostaneme klíč, kterým ho odemkneme a nastěhujeme se. I to je samozřejmě možné, ale nese to s sebou určité, ne-li hned rizika, tak alespoň povšimnutí hodné otázky. Jednou z nich je i serióznost stavitele.

Na zařízení domu jako jsou okna, dveře, dlažba, podlahy, sanitární zařízení či řekněme kuchyňská linka, se totiž nejčastěji šetří. Vybavení, které vám ukazují v katalozích bývá pouze ilustrační a ve skutečnosti tam často montují modely mnohem levnějších a nekvalitnějších značek. Takové "ušetřené" zařízení sice na pohled vypadá téměř jako kvalitní, ale po několika letech můžete zažít zklamání.

V případě, že chcete dům i se zařízením, je ideální poradit se s nějakým odborníkem nebo stavebním dozorem, který vám řekne víc o kvalitě použitého materiálu a vykonané práce. Pochopitelně, existují i solidní stavební firmy, přesto však v těchto případech dbejte, ještě více než jindy, na dohled nad provedenými pracemi.

Jiná je pochopitelně situace, kdy nám dům zařizuje renomovaný architekt. V případě, že se s ním nacházíte na stejné vlně, příliš se s ním nehádejte a raději dejte na jeho rady - věřte, že to s jeho znalostmi a zkušenostmi dopadne mnohokrát lépe.

Dalším důležitým a přehlíženým aspektem koupí domu na klíč, je jeho okolí - tedy terénní úpravy, zatravnění pozemku, výsadba stromků a živého plotu, příjezdová cesta a chodník. Je dobré vědět jestli to je nebo není započítáno v ceně. Neboť levné to zrovna není.

Důvěřuj, ale prověřuj

Dům na klíč má jako vše své výhody i nevýhody. Pokud budete moci počítat s tím, že stavebník je solidní a zkušený, ušetří vám takový dům mnoho starostí a vyřizování. Stačí, že mu ukážete přibližně na tu a tu dlažbu v takovém a takovém stylu a barvě a dočkáte se kvalitního výsledku, ovšem za vyšší cenu.

Ale opatrnost je v každém případě na místě, byť budete důvěřovat stavebníkům, není na škodu si jejich práci prověřovat, určitě minimálně prostřednictvím stavebního dozoru. Ideální je však prověřit si je předem. Udělejte si například sondu mezi přáteli, kolegy v práci, projděte internetové diskuse. Platí přece, že prevence je levnější než následné léčení nemoci. A proč by to nemělo platit i při stavbě domu.

Výhody a nevýhody domu na klíč

+ Šetří to čas, nemluvě o vaší fyzické a psychické síle

+ Získáte několikaletou záruku na kompletní stavbu domu

+ Dům si můžete pořídit i včetně terénních úprav a zahrady

- Vyjde vás to na víc

- Potřebujete mít od počátku stavby finanční prostředky na celou stavbu

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Základem každé stavby jsou dobré základy

Při návrhu základů platí, že optimální základové konstrukce jsou takové, které při nejmenší pracnosti,...
více…

Zateplení obvodových stěn

Pro úsporu energie budov jsou nejvýznamnějšími konstrukcemi obvodové stěny. Pohodu vnitřního prostředí budovy...
více…

Zateplení podlahových konstrukcí

Správně a kvalitně zaizolovat podlahové konstrukce znamená snížit energetickou spotřebu budovy o 8 až 10%. Významným...
více…

Stavba chaty - výkopové práce a základy

Výkopové práce a stavba základů - to jsou první stavební činnosti, které nelze obejít ani při stavbě chaty. Před...
více…

Stavba domu je velká investice, kterou si je třeba také užít!

Faktorů, které ovlivňují výběr stavebního materiálu, je dnes mnoho. Rozhodují nejen reálná kritéria, jako jsou...
více…

Chyby při zateplování domu

V současnosti je zateplování domů velkou módou, ale hlavně je jedním ze základních, energeticky úsporných...
více…

Stavba domu a stavební dokumentace, která je nezbytná

Pokud chcete jedinečný dům, najděte si čas na spolupráci s architektem, pokud chcete co nejrychleji bydlet a nemáte...
více…

Úspora energie, kterou zajistí rekuperátor vzduchu

Princip větrání s rekuperací zní velmi jednoduše, i když samotná technologie je trochu složitější. Otvorem ve...
více…

Moderní omítky - hlína, benátský a marocký štuk

Šaty dělají člověka a vnitřní omítky zase interiér. Některým lidem nejednou chybí dotek s přírodou; kousek z ní...
více…

Stavba terasy vyžaduje pečlivé plánování

Plánujete postavit u svého domu terasu? Výborný nápad, ale vše dobře zvažte a naplánujte, aby se z tohoto dobrého...
více…