Lepší bydlení díky sádrokartonu

Lehkost, čistota a jednoduchá montáž. Výhody sádrokartonu oceníte nejen při přestavbě podkroví na obytnou místnost, ale i při rekonstrukci a úpravě interiéru.

Sádrokarton se vyrábí ze sádry a rozvlákněného papíru či skelných vláken. Původně se sádra získávala odpařováním vody z přírodního sádrovce. Dnes se používá tzv. energosadrovec, který je produktem odsiřování spalin mokrou vápencovou metodou. Obsahuje méně nečistot a radoaktivního záření.

Při přestavbě podkroví, kde se nepočítalo s pozdějším zatížením nosných konstrukcí, oceníte nízkou hmotnost sádrokartonových příček.

 

Změňte svůj byt

Sádrokarton přichází ke slovu tam, kde se vyžaduje minimální zatížení konstrukcí a kde nelze použít mokrý proces při stavbě. Pomocí sádrokartonových desek změníte vzhled svého bytu a skryjete viditelné rozvody elektřiny a trčící trubky. Také můžete jednoduše a svépomocí snížit stropy, instalovat moderní osvětlovací prvky a upravovat stěny a podlahy. Vytvarujete z něj oblouky i vlnovky, předělovací a odkládací zídky.

 

Sádrokartonová deska

Sádrokartonová deska má jednoduchou strukturu, sádrové jádro obaluje speciální karton. Na trhu můžete koupit desky různých rozměrů v tloušťce od 9,5 do 18 mm. V kuchyních a koupelnách se používají impregnované desky, existují i desky protipožární a speciální, pro vytváření zaoblených konstrukcí a suchých podlah. Jsou těžší, pevnější a tvrdší než klasická sádrokartonová deska.

 

V podkroví

Obytných prostorů je stále nedostatek, proč tedy nevyužít prázdnou půdu? Při přestavbě podkroví, kde se nepočítalo s pozdějším zatížením nosných konstrukcí, oceníte nízkou hmotnost sádrokartonových příček. V těchto prostorech je nejvhodnější použít speciální protipožární sádrokartonové desky s tloušťkou 15 mm. Zaručí odolnost střešní konstrukce vůči požáru na 30 minut. Při dvouvrstvém opláštění přetmelte plochy sádrokartonových desek speciálními sádrovými tmely, které zajistí jejich mechanické rozhraní a zároveň připraví povrch na konečnou povrchovou úpravu, například malbu. Podkrovní místnost snadno rozdělíte sádrokartonovými příčkami, které ve svých dutinách ukryjí rozvod elektřiny. Vytvoříte tak prostor přesně podle vašich představ.

 

V kuchyni

Cihlová stěna i tvárnice umožňují, aby jste na ně věšely i těžké předměty. Naopak, sádrokartonové desky působí nedůvěryhodně a hodně kutilů se bojí pověsit na ně skříňky. Kdo však zná vlastnosti tohoto materiálu ví, že na něj lze připevnit kuchyňské skříňky, které po naplnění nádobím váží i několik desítek kilogramů. Otvory do sádrokartonových desek jednoduše vyvrtáte ostrým vrtákem na kov. Skříňky zapuštěné do sádrokartonových modulů vytvoří ve vašem bytě dojem zděné kuchyně.

 

Pod nohama

Taková suchá konstrukce neslouží jako nášlapná vrstva, ale jen jako podklad pod parkety či dlažbu. Sádrokartonové podlahy vytvoříte nejrychleji ze sendvičových desek, které sestávají ze tří slepených desek o tloušťce 8 mm. Možné jsou i další úpravy nerovností, proto si tento postup vyžaduje preciznost. Tradiční postup, kdy se dvě sádrokartonové vrstvy lepí přímo na stavbě, je časově náročnější a pracnější. Vrchní desky spojíte se spodními tmelem nebo lepidlem a pak mechanicky ukotvíte sponkováním. Tento systém se s oblibou používá tam, kde nosný strop nedovolí betonový potěr nebo mokré procesy.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Nářadí na sádrokarton

Sádrokartonové systémy suché vnitřní výstavby jsou při stavbě či rekonstrukci rodinných domů a bytů tak...
více…

Jak na obklady šikmých stěn v podkroví?

Na téma úprava podkroví na obytné účely se už napsalo nespočet populárních i odborných článků a téměř všechny...
více…

Jak na sádrokartonové konstrukce po povodních?

Voda může vniknout do interiéru budovy mnoha cestami - narušenými vnitřními rozvody, špatně napojenými domácími...
více…

Jak na sádrokartonové a sádrovláknité podlahy?

Suché podlahy mohou být z dřevoštěpkových nebo z cementotřískových desek, u kterých však pro jejich obsah dřevní...
více…

Sádrokarton? Materiál i pro amatéry

Sádru znali již staří Egypťané, kteří ji používali při výstavbě pyramid. Ve středověku sloužila jako...
více…

Sádrokarton

I když několik let trvalo, než se přestal považovat za jakousi levnou a ne příliš vhodnou náhradu cihly, dnes patří...
více…

Jak na vnitřní příčky? (2. část)

V pokračování článku o vnitřních příčkách se dozvíte více o různých technologiích jejich výroby, jakož i o...
více…

Jak na vnitřní příčky? (1. část)

Dispoziční řešení vnitřních obytných prostor rodinného domu či bytu se vytváří pomocí vnitřních svislých...
více…

Jak na sádrokarton v domácnosti?

Využití sádrokartonových desek může být všestranné a nečekané. S jejich pomocí se dá vytvářet a dotvářet...
více…

Jak na montáž sádrokartonových podhledů?

Při montáži konstrukcí suché výstavby je třeba dodržovat některé obecné zásady, které obvykle určuje výrobce...
více…