Venkovní krb - zakládání, komín a bezpečnost

Postaven v závětří, tak trochu stranou od sousedových oken či fasády, si potichoučku bafá svou dýmku míru na znak vítězství nad zkrocením ohně. Zahradní krb je mistr každé rodinné siesty spojené s hodováním. Samozřejmě za předpokladu, že má ty správné míry a vhodné místo.

krb, venkovní krb, topení, zahrada

Bezpečnost na prvním místě

Při zakládání ohně na zahradě, ať už v otevřeném ohništi, grilu nebo v krbu, je důležitá bezpečnost. Tu je třeba zohlednit při výběru místa. Ještě předtím si však ujasněte, co od krbu očekáváte - zda má sloužit jen na jednoduché grilování nebo plánujete i pečení chleba a větších kusů masa, což vyžaduje trochu komplikovanější vybavení (pícka na chléb a pizzu, udírna, odkládací plochy, případně dřez s vodou). 

Vyjasněte si priority

Když máte vyjasněné priority, které by měly splňovat vaše představy o zahradním stolování a hodování, můžete se začít věnovat tvaru, formě a výběru vhodného místa. Jinak je to ve větší, jinak v menší zahradě. Rozlehlý pozemek bude velkoryse nabízet několik možností, například solitérní umístěný krb nebo začleněný do konstrukce zahradního altánu či přístřešku dostatečně daleko od vlastních oken i fasády sousedova domu. V menší zahradě se krb obvykle přitulí k domu (ideální je, pokud se dá zakomponovat do plánu stavby domu jako stěnový oboustranný, čili vnitřní i vnější krb), případně se uskromní na terase. V každém případě by měl být v závětří - aby jídlo nechladlo příliš rychle a také, aby vaše první gastronomické pokusy pod širým nebem nebyly spojeny se šarvátkou s vyuzením sousedů.

Poskládat či vyzdít

To je otázka! Jednodušeji se jeví první forma - montovaný krb. Je možné si ho koupit v podobě stavebnice, kterou si svépomocí podle návodu poskládáte. Deklarované výhody jsou - finanční nenáročnost, jednoduchá montáž a také případná demontáž, pokud ho budete chtít přemístit do jiného zahradního zákoutí. Kvalitní prefabrikáty se vyrábějí z vymývaného betonu s ohništěm chráněným šamotovým obkladem. Můžete natrefit i na nekvalitní betony s menší žárupevností, nevhodně armované, vyrobené z jednoho kusu. Monolitický krb se nemá kam uhnout, dilatovat a tak pod vlivem tepla praská. Při koupi montovaného krbu dbejte na to, aby měl několik variant na nastavení výšky roštu nad ohništěm, možnost upevnit otočný rožeň či kotlík na guláš, také je důležitá manipulace se žhavým uhlím. Zděné zahradní krby jsou finančně nákladnější a také časově náročnější. Mohou být čistě betonové, ale i kamenné či cihelné. Navzdory tomu, že jde o stavbu, která vyžaduje odborné znalosti (proto se vyplatí obrátit se raději na odborníky), dá se postavit i svépomocí - chce to však řádný plán a správný materiál (najdete ho v kamnářských obchodech) a na finální práce si můžete objednat mistra.

Zakládání krbu

Jednou z častých chyb, která se objevuje při stavbě zahradního krbu, je jeho zakládání. Konečně, jde o stavbu jako každou jinou, která vyžaduje betonový základ do nezámrzné hloubky a dostatečný štěrkový podsyp, který bude odvádět vodu z jeho okolí. Odstraněním savých vrstev se zabrání vydouvání zeminy. Voda nashromážděná v neviditelných prohlubních blízko krbu je nebezpečná zejména v zimě, když zamrzne, dokáže ho nadzvednout a vychýlit do takové míry, že místy připomíná špatně osazený náhrobní kámen. Proto je důležité odvést ji dost daleko. Odulý obklad či opadaná omítka bývají důsledkem vzlínající zemní vlhkosti - tyto nepěkné efekty lze eliminovat použitím fólie.

Dobrý komín

Aby zahradní krb správně fungoval, musí mít dobrý komín. To je jedno ze základních pravidel, které se nevyplácí zanedbat. Jinak kromě dotěrného kouře riskujete i sousedský spor. Obojí jsou více či méně nepříjemné záležitosti. Ve snaze předejít takovým situacím, se mnozí majitelé krbů rozhodli postavit na zahradě vysoký komín, což není zrovna šalamounské řešení. V praxi totiž selhává. A navíc ani po estetické stránce vašeho "obýváku" nepřidá na eleganci a půvabu. Spíše naopak. Dobrý komín musí být přiměřeně vysoký s dostatečnou světlostí (vnitřními rozměry). Výška komínu na zahradním krbu by měla být alespoň 220 cm, ideální je 250 cm, aby kouř, když i trochu "spadne", neobtěžoval sedící či stojící lidi kolem něj. Aby vyčnívající komínové těleso nepůsobilo jako malá fabrika, lze jej obložit, když ne obkladem, tak zelení - postačí dvojitý plášť a rostliny připevněné na drátku trochu dál od komína. Podobnou diskrétní službičku dokáže udělat i pergola. 

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Umístění krbu, krbových kamen a sporáku na tuhá paliva

Umístění kamen do prostoru se řídí nejen typem spotřebiče, ale také účelem, za jakým je spotřebič pořízen. s...
více…

Vybíráme zdroj tepla

Nabídka zdrojů tepla je velmi rozmanitá. Vhodný zdroj tepla je třeba navrhnout podle tepelného výkonu a účelu,...
více…

Výměníky tepla - deskové a spirálové

Výměníky tepla jsou zařízení, která zprostředkují výměnu tepla mezi teplonosnými médii (plyn, kapalina). Dělí se...
více…

Vliv krbů na zdraví člověka

O kachlových kamnech se říká, že mít je v domě je jako mít doma malé slunce. Pokud jste o tom nikdy neslyšeli,...
více…

Jak vybrat vhodný krb s výměníkem

Vybrat správný krb nemusí být jednoduché. Kromě toho, že vám jistě pomohou specialisté v konkrétních prodejnách,...
více…

Otevřené krby a nová paliva

Účinnost klasického otevřeného krbu je minimální, asi 20%. V současnosti je tedy vytápění krbem nehospodárné....
více…

Otevřené krby - ekonomické vytápění

Vedle dokonalé techniky plynových kotlů nebo podlahového vytápění mohou krby někomu připadat jako anachronismus z...
více…

Několik tipů na doplňky, jež nemohou majiteli zahradního bazénu chybět

Máte doma zahradní bazén? Pokud ano, tak ho určitě v současných horkých dnech plně využíváte. Stejně tak dobře...
více…

Připravte terasu na letní sezónu a vezměte to od podlahy

Dlouhé a slunečné letní dny se pomalu blíží a s nimi také posezení na terase a letní grilovačky. Pokud ale vaše...
více…

Je uzení zdravé? 5 rad, jak si pochutnat bez výčitek

Můžete si dopřávat uzené maso, ryby, sýry, klobásy a další dobroty, aniž byste tím ohrozili své zdraví? Pokud se...
více…