Venkovní kuchyň a trend stolování pod širým nebem

Venkovní kuchyň, to je sen nejedné ženy, ale muže, který si libuje ve stolování pod širým nebem. Tato drobná stavba má řadu nesporných výhod. Nejenže si netaháte domů špinavé nádobí, ale venkovní kuchyň může také úžasně ozdobit vaši zahradu.

venkovní kuchyň, zdraví, stolování, grilování

Trend venkovního vaření

Vaření a příprava jídla venku má neodmyslitelné kouzlo, a to nemluvíme jen o grilování. Trend vaření na čerstvém vzduchu je už desetiletí velmi populární záležitostí zejména v Austrálii, avšak stále oblíbenější i v Evropě - alespoň, když to počasí dovolí. Dokonce už i v zemích Skandinávie tento trend úspěšně pokračuje navzdory chladnějším klimatu.

Letní kuchyně neznamená jen gril

Mnohé rodiny, které mají rády nejen stolování, ale i vaření venku investují do grilu. Ten však ani zdaleka není vším, co by měla nebo mohla letní kuchyně zahrnovat. Základem je venkovní kuchyňská linka s úpravou do exteriéru, pracovní pult, a samozřejmě vnější "obal". Venkovní kuchyně dnes najdeme v různých stylech - od romantických, přes moderní minimalistické. Některé exteriérové ​​kuchyně zahrnují dokonce i pece na pizzu.

Ve stylu baru

Nejefektivnější je řešit letní kuchyni ostrůvkem nebo ve stylu baru, kde je v rámci jednoho celku všechno. Samozřejmostí by měly být kamenné základy nebo betonové stěny vnější kuchyňské linky. Vlastní stavba vychází zpravidla dráž, nemluvě o množství času a případných komplikacích, které s sebou přináší - pokud nejste profík.

Stanovte si rozpočet!

Bez toho, abyste věděli kolik financí můžete do vnější kuchyně investovat nemůžete začít. Takže stanovení rozpočtu je momentem číslo jedna. Pokud víte, přesně kolik peněz můžete investovat, začněte se poohlížet po materiálech, které budete potřebovat nebo již hotových sestavách, či firmách, které exteriérové ​​kuchyně realizují. Mnohé prvky exteriérových kuchyní, jakož i vnější nábytek najdete i v kamenných prodejnách s nábytkovým a zahradním sortimentem.

Styl vaření, kterým budete vařit

Ne všichni jsou nadšení z grilování a barbecue. Pokud máte raději pizzu, jestli vaříte nebo dusíte na varné desce, ani ve vaší exteriérové ​​kuchyni by neměla chybět tato možnost. Samozřejmě, může zahrnovat hned několik možností nebo kombinaci všech, abyste nemuseli odbíhat vařit cosi do vnitřní kuchyně. Tím pádem by byl efekt vnější zcela smazán.

Velikost vnější kuchyňské linky

Důležité je, aby vám vnější kuchyňská linka poskytovala dostatek prostoru na přípravu jídla, ale i na odkládání nádobí. Stejně jako i odložení připraveného jídla, které se může zkonzumovat později během večera. Vše by mělo být zabezpečeno tak, aby kuchyně byla soběstačná, abyste nemuseli chodit dovnitř po věci, nebo je tam odnášet. Pozor: Důsledně dbejte o to, aby syrové a připravené pokrmy byly od sebe odděleny, aby nemohlo dojít jejich kontaminaci (stačí, když kleště, které používáte na syrové maso použijete i na připravené a může nastat nemalý zdravotní problém).

Odolné materiály

Pokud chcete, aby vám venkovní kuchyně dlouho a dobře sloužila, důležité je, abyste brali v úvahu povětrnostní vlivy, jakým bude vystavena během celého roku. Vyhněte se dřevu, ale spíše volte beton a nerezovou ocel. Můžete použít i exteriérové ​​dlaždice nebo obklady, které by měly být ošetřeny akrylovým těsnícím materiálem. Tím se zvýší jejich odolnost a snadněji se budou čistit.

Vnější dřez nemůže chybět

V kuchyni, která nemá dřez se pacovat nedá. Nejednou však je instalace vnějšího dřezu nákladnou záležitostí, a tak zvažte umístění umyvadla na vnější stěně domu pod existujícím už vodovodním rozvodu. Odborníci vám mohou navrhnout další úsporná opatření. Rozhodně však táhnout vodu z domu na druhý konec zahrady to není. Také není nezbytné, abyste měli přístup i k teplé vodě, obvykle stačí jen studená. Někteří pro tento účel využívají vodu ze studny. V zimě umyvadlo překryjte bezpečným materiálem a chraňte ho před mrazy. Také je dobré zakrývat ho i během ostatních ročních období, kdy ho nepoužíváte. Ušetříte si tím zbytečné čištění a další možné problémy.

Stříška

Pokud vám to možnosti dovolí, řešte vnější kuchyni pod přístřeškem, či alespoň do jisté míry krytou. Výborným řešením je stříška, která se dá odstranit nebo alespoň částečně složit, abyste si vychutnali sluníčko, a v případě potřeby znovu roztáhnout.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Květák jako náhrada rýže a bramborových lupínků

Snažíte se zhubnout? Tak k tomu vám může pomoci obyčejný květák. V létě a na podzim je snadno dostupný, levný a...
více…

Potraviny, které jsou nebezpečné, když se ohřívají v mikrovlnné troubě

Mikrovlnná trouba je ve většině domácností samozřejmostí. Určitě je to vynikající společník, který nám...
více…

Koření dodává jídlu chuť, ale může i škodit!

Umět používat koření, to není vůbec jednoduchá věc. Správně odhadnout množství a chuť je pro konečný výsledek...
více…

Sladké brambory a jejich využití v kuchyni a přírodní medicíně

Tato plodina je známá i pod názvem slunečnice hlíznatá, sladký brambor či "židovský brambor", a přestože není na...
více…

Květiny patří nejen na stůl, ale i na talíř!

To, že až na výjimky jíme i očima, není neznámá věc. Přesto ozdobit talíř či pokrm kvítky, není až tak zcela...
více…

Co škodí zdraví stejně jako kouření?

Ne všechny činnosti, které denně děláme naše zdraví vítá s otevřenou náručí. Ale jsou také činnosti, které...
více…

Omeleta, kde nechybí ovoce

Sladká omeleta je výborný dezert pro děti i dospělé. Můžete si ji dát jako tečku za výborným obědem, nebo také...
více…

Maso na gril nestačí dobře vybrat, důležitá je i technika grilování

Grilování se stalo společenskou událostí na kterou zveme přátele. Je to úžasná možnost pro příjemná setkání,...
více…

Jak vybrat kvalitní chladničku a mrazničku?

Ve snaze zaujmout nás se výrobci předhánějí v představování inovativních technologií a designu domácích...
více…

Gril raclette a fondue v kuchyni

Slovo raclette pochází z francouzštiny a znamená seškrábnout. Původ jídla raclette, které je stále...
více…