Co o nás řekne naše písmo?

Analýza rukopisu je velmi stará metoda zkoumání člověka. Je to věda velmi podrobná a výstižná. Využívá se i v soudnictví, kriminalistice, nebo v některých firmách při přijímacích pohovorech, kde vyžadují životopis napsaný vlastní rukou. Vám pro běžný odhad by měly postačit na první pohled viditelné znaky, například:

Velikost písma

Čím je písmo větší, tím víc sebedůvěry a ambicí jeho vlastník má. Velká písmena naznačují, že jde o vášnivou, velkorysou osobu, která se cítí ve společnosti příjemně. Extrémní velikost rukopisu poukazuje na hrdé lidi, až příliš zahleděné do sebe, resp. trpících syndromem JÁ. Může symbolizovat také touhu po svobodě a aktivnějším způsobu života. Malé písmo odráží skromnost, nenáročnost, důkladnost či opatrnost.

 

Zvýrazněné smyčky

Výraznější horní smyčky v písmenech (např. b, d, h, l) vypovídají o schopnosti člověka impulzivně se nadchnout pro určitou věc, ale mohou signalizovat i povrchnost nebo nedůslednost. Naopak, silnější smyčky v dolní části (např. g, j, y) podtrhují přirozený instinkt a zaměření dotyčné osoby na materiální hodnoty. Nevelké spodní délky těchto písmen ukazují na neschopnost prosadit se, uzavřenost, nebo nedostatek rezervních sil.

 

Sklon písma a temperament

Písmo nakloněné doprava mluví o otevřené a srdečné osobě, z níž vyzařuje přirozenost a spontánnost. Na druhé straně může být i projevem nespokojenosti, náladovosti, nestálosti či chybějící disciplíny. Doleva nakloněný rukopis prozrazuje, že jde o samostatného, ​​uzavřeného člověka, který nerad ukazuje svoje pocity navenek. Kolmo nakloněné písmo signalizuje rozvážnost, opatrnost, střízlivý a věcný pohled na svět a osobu, které nechybí pevná vůle. Výrazný sklon písma se přiřazuje často lidem s pevnou vůlí. Jsou rozhodní, umí se prosadit, mají ale také sklon k tvrdohlavosti a jsou netrpěliví.

 

Odstup jednotlivých písmen

Pokud jsou jednotlivá písmena od sebe vzdálena, tím více to vypovídá o člověku, který je duchem podnikavý, rád se učí nové věci, cítí potřebu stále se rozvíjet, ale na druhé straně je netrpělivý. Malý odstup znamená spíše nesmělost a disciplínu. Velké mezery mezi slovy zanechávají lidé jednající s rozvahou, malé mezery zase impulzivní typy

 

Arkády a girlandy

Arkádové písmo obsahuje vlnky, typické např. pro vznosný oblouk písmene m, které jsme se učili ve škole. Takové písmo symbolizuje často uzavřenost, zdrženlivost a neschopnost navazovat kontakty. Člověk používající arkádové písmo je velmi uzavřený a není snadné proniknout do jeho vnitřního života. Obrácená arkáda je označována jako girlanda. Ten, kdo tímto stylem píše (např. u napsané jako n), by měl být otevřený, vstřícný, empatický, přátelský, nebo i nesamostatný a snadno ovlivnitelný.

 

Podpis

Většinou dotváří text. Když se od běžného rukopisu výrazně liší, tak se pisatel staví do jiné pozice. Podpis dost napovídá o stylizaci své osoby do dojmu, který chce zanechat. Vždy je samozřejmě nejdůležitější kdo a co vám píše a jak se projevuje v životě k vám i jiným lidem, zvířatům, či věcem. Ale to by už bylo o řeči těla a gestech, které nevědomě všichni máme. O tom někdy jindy.

 

Nikdy však není na škodu soustředit se i na dojem, který v jiných lidech zanecháváme. Svědčí to trochu i o úctě k nim. Neohrabané chování a nečitelný rukopis svědčí i o jistém pohrdání ostatními. Vždyť ať se trápí. Co mě je po nich. Jenže pak nastává ta zpětná vazba, že se začnou odtahovat a vracet nezájem. A to už není příjemné. Takže vše je o kvalitě komunikace mezi námi, lidmi.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Udělejte krok správným směrem ve vaší kariéře

Manažerské kurzy ICT Pro s.r.o. výrazně zvýší vaše šance na úspěch při práci v týmu. Od lektorů s vlastní...
více…

Jak byste obstáli v apokalypse a kde si to zkusit

Apokalypsa může být dle výkladových slovníků literární žánr, starověký spis, nebo třeba poslední kniha Nového...
více…

Podklady k práci zaručí úspěch

Pokud patříte mezi ty, kteří ještě studují, určitě jste zjistili, že ne vždy je to úplně jednoduché. Pomoci vám...
více…

Jak vybrat únikovou hru?

Rozhodli jste se s přáteli, že půjdete zkusit nějakou tu únikovou hru a řešíte, jak vybrat tu správnou?...
více…

Mateřská dovolená nemusí být jen o přebalování a péči o miminko

Ženy na mateřské dovolené si často stěžují, že ztrácí kontakt se světem. A jiné by daly nevím co za to, kdyby ho...
více…

Kurzy, které nabízí internet mají svá pozitiva, ale plně nenahradí kvalifikovanou práci učitelů

Toužíte po sebevzdělávání, nechce se vám nikam jezdit a kontaktovat s jinými studenty a pedagogy? Uvažujete o tom,...
více…

Děti starších otců nemají nižší IQ, ale větší riziko vývojových vad není vyloučeno

Plánování rodičovství se posouvá a tak přibývá dětí, které mají starší rodiče. Někdy se jedná také o další...
více…

Pracovní pohovor, který vám zajistí vysněnou práci

Hledáte zaměstnání? V dnešní době nic neobvyklého. Ale neobvyklé mohou být otázky pracovního pohovoru. Mnozí...
více…

Kniha - dárek, který děti učí a připravuje nejen pro školu

Přemýšlíte, co darovat svým malým dětem? A co takhle lásku ke knihám? Je to velký, ale zároveň ne tak nákladný...
více…

Rozvoj logického myšlení u dětí již od ranného dětství

Jak rozvíjet logické myšlení u dětí a kdy s tím začít? Již od ranného věku učíme děti, jak správně...
více…