Jak si vybrat stipendijní pobyt v zahraničí?

V současnosti je už běžnou praxí, když vysokoškolský student absolvuje část svých studií v zahraničí. Většina univerzit je zapojena do mezinárodních studijních sítí a programů….

Nejvhodnější je začít se zajímat o možnosti stipendijních pobytů již od prvního ročníku studia, když si každý vybírá cizí jazyk, který se chce učit.

Informace o nabízených programech vám poskytnou koordinátoři mezinárodních projektů na domácí univerzitě, národní agentury jednotlivých programů, studentské organizace, nebo dokonce velvyslanectví jednotlivých zemí v ČR.

Informace

Po získání základních informací o aktuálních možnostech je třeba stanovit si priority a cíle, které chcete dosáhnout svým pobytem na zahraniční univerzitě. Důležité je reálně zhodnotit výhody a nevýhody jednotlivých programů, pozorně je navzájem porovnat.

Výběr

Po zvážení všech dostupných informací si vyberete optimální program a důsledně si shromážděte potřebnou dokumentaci k předání. Přihlášku je třeba odevzdat včas a se vším, co k ní patří, dodatečné předávání materiálů není dobrou osobní vizitkou.

Před nástupem

V případě, že příslušné orgány žádost o stipendijní pobyt schválí, můžete se začít připravovat na odchod. Je třeba o tom informovat studijní oddělení a vyřídit příslušné formality (např. individuální studijní plán). Vhodné je sehnat si co nejvíce informací o místě, na které odjíždíte. Zároveň je třeba myslet na:
- Pojištění - optimální je komerční, ve kterém je zahrnuta zdravotní péče v zahraničí a léčebné výlohy, pojištění zavazadel, odpovědnosti za škodu, doplňkové asistenční služby.
- Absolvování zdravotních vyšetření - zahraniční ošetření bývá ve většině případů velmi drahé.
- Platný pas, pokud je to nutné, tak i platné vstupní vízum do země
- Doklady o zdravotním stavu (absolvovaných vyšetřeních, očkováních…)
- Studijní dokumentace - Aktuální, domácí školou potvrzené dokumenty / tiskopisy, které mohou být během pobytu nutné (před odjezdem se na ně podrobně informujte na příslušném oddělení univerzity)
- Zmocnění blízké a důvěryhodné osoby - na vyřizování domácí administrativy, přebírání pošty během vaší nepřítomnosti atd.
- Rezervní hotovost v přiměřeném množství - lepší je rozložit si své finance na více míst (bankomatové karty, cestovní šeky, atd.)
- Kompletní adresář se všemi potřebnými adresami a telefonními čísly

Během pobytu

Po příjezdu na zahraniční univerzitu se zaregistrujte na Oddělení pro mezinárodní vztahy, studijním oddělení, navštivte koordinátora, který má na starosti zahraniční studenty a budete se řídit jeho radami. Optimální je hned na začátku zjistit, kde se dá stravovat, jaký je přístup k internetu, počítačům, jaké služby univerzita poskytuje a podobně.

Po návratu domů

Student je povinen zkompletovat a předat dokumentaci, kterou dostal na zahraniční univerzitě (potvrzení o absolvování studijního pobytu, potvrzení o absolvovaných zkouškách a zápočtech). Na jejich základě vám mateřská univerzita studium v ​​zahraničí uzná a vy můžete pokračovat ve svých dalších domácích studiích.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Co o nás řekne naše písmo?

Analýza rukopisu je velmi stará metoda zkoumání člověka. Je to věda velmi podrobná a výstižná. Využívá se i v...
více…

Talent je třeba rozvíjet

Říká se, že mistra dělají maličkosti (ne detaily; to by byl perfekcionalismus). Ty "maličkosti" bývají velmi...
více…

Kraťasy - na treky i do města

Krátké nebo tříčtvrteční, šortky, bermudy nebo kraťasy? Také jste si oblíbili jejich nošení a ukládáte je až s...
více…

Nepromokavé kalhoty

Nepromokavá bunda a nepromokavé kalhoty, to je základ outdoorového vybavení, které využijete nejen na horách....
více…

Mikiny a svetry na outdoorové aktivity

Mikiny a svetry patří v zimním a chladnějším období mezi oblíbené části oblečení. Na to, aby nám při venkovních...
více…

Vesty - péřové, proti větru a zateplené

Vrstvení oblečení je vynikající předpoklad k tomu, aby nám v chladu, vlhku a větru nebyla zima. Pokud si vyberete jako...
více…

Zimní a zateplené bundy

Alespoň jednu zateplenou bundu máme ve svém šatníku všichni. Ale pozor! Vybrali jste si tu správnou a dokonale...
více…

Bundy proti větru

Bundy proti větru neboli “větrovky” jsou populární mezi sportovci a lidmi, kteří milují aktivní pohyb velkou řadu...
více…

Posilování

Můžete mít kvalitní lezečky, dostatek magnézia a ty nejspolehlivější vychytávky pro horolezce, ale stejně nikam...
více…

Bouldermatky

Dříve, než se společně podíváme na výběr těch nejlepších bouldermatek, vysvětlíme si, co to vlastně ten, tolik...
více…