Jak si vybrat stipendijní pobyt v zahraničí?

V současnosti je už běžnou praxí, když vysokoškolský student absolvuje část svých studií v zahraničí. Většina univerzit je zapojena do mezinárodních studijních sítí a programů….

Nejvhodnější je začít se zajímat o možnosti stipendijních pobytů již od prvního ročníku studia, když si každý vybírá cizí jazyk, který se chce učit.

Informace o nabízených programech vám poskytnou koordinátoři mezinárodních projektů na domácí univerzitě, národní agentury jednotlivých programů, studentské organizace, nebo dokonce velvyslanectví jednotlivých zemí v ČR.

Informace

Po získání základních informací o aktuálních možnostech je třeba stanovit si priority a cíle, které chcete dosáhnout svým pobytem na zahraniční univerzitě. Důležité je reálně zhodnotit výhody a nevýhody jednotlivých programů, pozorně je navzájem porovnat.

Výběr

Po zvážení všech dostupných informací si vyberete optimální program a důsledně si shromážděte potřebnou dokumentaci k předání. Přihlášku je třeba odevzdat včas a se vším, co k ní patří, dodatečné předávání materiálů není dobrou osobní vizitkou.

Před nástupem

V případě, že příslušné orgány žádost o stipendijní pobyt schválí, můžete se začít připravovat na odchod. Je třeba o tom informovat studijní oddělení a vyřídit příslušné formality (např. individuální studijní plán). Vhodné je sehnat si co nejvíce informací o místě, na které odjíždíte. Zároveň je třeba myslet na:
- Pojištění - optimální je komerční, ve kterém je zahrnuta zdravotní péče v zahraničí a léčebné výlohy, pojištění zavazadel, odpovědnosti za škodu, doplňkové asistenční služby.
- Absolvování zdravotních vyšetření - zahraniční ošetření bývá ve většině případů velmi drahé.
- Platný pas, pokud je to nutné, tak i platné vstupní vízum do země
- Doklady o zdravotním stavu (absolvovaných vyšetřeních, očkováních…)
- Studijní dokumentace - Aktuální, domácí školou potvrzené dokumenty / tiskopisy, které mohou být během pobytu nutné (před odjezdem se na ně podrobně informujte na příslušném oddělení univerzity)
- Zmocnění blízké a důvěryhodné osoby - na vyřizování domácí administrativy, přebírání pošty během vaší nepřítomnosti atd.
- Rezervní hotovost v přiměřeném množství - lepší je rozložit si své finance na více míst (bankomatové karty, cestovní šeky, atd.)
- Kompletní adresář se všemi potřebnými adresami a telefonními čísly

Během pobytu

Po příjezdu na zahraniční univerzitu se zaregistrujte na Oddělení pro mezinárodní vztahy, studijním oddělení, navštivte koordinátora, který má na starosti zahraniční studenty a budete se řídit jeho radami. Optimální je hned na začátku zjistit, kde se dá stravovat, jaký je přístup k internetu, počítačům, jaké služby univerzita poskytuje a podobně.

Po návratu domů

Student je povinen zkompletovat a předat dokumentaci, kterou dostal na zahraniční univerzitě (potvrzení o absolvování studijního pobytu, potvrzení o absolvovaných zkouškách a zápočtech). Na jejich základě vám mateřská univerzita studium v ​​zahraničí uzná a vy můžete pokračovat ve svých dalších domácích studiích.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Co o nás řekne naše písmo?

Analýza rukopisu je velmi stará metoda zkoumání člověka. Je to věda velmi podrobná a výstižná. Využívá se i v...
více…

Talent je třeba rozvíjet

Říká se, že mistra dělají maličkosti (ne detaily; to by byl perfekcionalismus). Ty "maličkosti" bývají velmi...
více…

Posilování

Můžete mít kvalitní lezečky, dostatek magnézia a ty nejspolehlivější vychytávky pro horolezce, ale stejně nikam...
více…

Bouldermatky

Dříve, než se společně podíváme na výběr těch nejlepších bouldermatek, vysvětlíme si, co to vlastně ten, tolik...
více…

Brzdy, blokanty a kladky

Brzdy, blokanty a nejrůznější kladky hojně využívají nejen horolezci, ale také speleologové, arboristé (stromolezci)...
více…

Cepíny

Cepín, tak jak ho vídáme u dnešních horolezců nemá zase tak dlouhou historii. Ještě při zdolávání Mont Blancu v...
více…

Mačky - zimní výbava nejen pro horolezce

Mačky patří k základní zimní výbavě do hor a mezi skialpinisty a horolezci se těší velké oblibě. Tato “stoupací...
více…

Vklíněnce, friendy, šrouby, skoby

Cinkání kovu zní horolezcům přímo jako oslavná symfonie. Správný horolezec se vydává na skály doslova ověnčen...
více…

Karabiny a expresky

Karabina je pro lezce opravdový základ, stejně jako lezečky, lano a helma. Na rozdíl od nich je ale karabina pomůcka,...
více…

Jištění a slaňování

Lezení není jen cesta nahoru, ale také bezpečná cesta dolů. Naštěstí stejně jako přibývá nadšenců pro tento...
více…