Epilace, depilace laserem

V posledním desetiletí se nejefektivnější metodou trvalého odstranění ochlupení stala laserová epilace / depilace. Výrazy epilace a depilace jsou totožné, jejich význam je stejný. Princip na bázi jehož laser ničí - odstraňuje chlupy se jmenuje selektivní fototermolýza. Znamená to, že laserový paprsek pronikne do kořínku (folikulu) chlupu a definitivně ho zničí. Z takového kořínku (folikulu) již nový chlup nevyroste.

 

Princip fungování, fyziologie chlupu

Princip, na kterém laser funguje, se označuje jako selektivní fototermolýza. Laser produkuje světelné záření jedné vlnové délky soustředěné do úzkého svazku paprsků. Lasery používané za účelem epilace / depilace produkují světlo o takové vlnové délce, na kterou je citlivé barvivo vlasového chlupu - melanin. Laser svým působením reaguje s barvivem chlupu, zahřeje chlup na extrémně vysokou teplotu a takto chlup spálí - definitivně zničí. Z toho vyplývá i vyšší účinnost této metody na tmavé chlupy na světlé pokožce. Barvivo melanin obsahuje i kůže. Čím je kůže přirozeně tmavší, nebo opálenější, tím více laserový paprsek zahřívá i pokožku. Takže při tmavé kůži je nutné použít nižší energii laserového paprsku, takovou, při níž nedojde k poškození kůže. Tato nižší energie je však méně efektivní pro definitivní odstranění kořínku chlupu (folikulu).

Ideální je tedy nejtmavší chlup a zároveň nejsvětlejší pokožka. Čím je menší rozdíl mezi barvou chlupu a barvou pokožky (tj. světlá pokožka ze světlejšími chlupy, nebo tmavší pokožka s tmavšími chlupy), tím je laserová epilace / depilace méně efektivní. To znamená, že epilace / depilace je možná, ale bude pravděpodobně nutno více opakování. Tento princip platí pro každý laser nebo intenzivní pulzní světlo (přístroj podobný laseru) používané pro epilaci. Neexistuje laser nebo intenzivní pulsní světlo, které by dokázalo kvalitně odstraňovat například světlé chlupy ze světlé pokožky a tak stejně kvalitně tmavé chlupy z opálené (tmavší) pokožky. Počet opakování na docílení definitivního odstranění chlupů je individuální a kromě rozdílu mezi barvou pokožky a barvou ochlupení závisí na množství zasažených či poškozených chlupů v aktivní - růstové fázi (anagéne) chlupu. Pouze v této fázi je kořínek tmavý a proto může být spálen - zničen laserem. Laserový paprsek pronikne ke kořínku (folikulu) chlupu, zachytí se na tmavém pigmentu (melaninu) a tepelným účinkem jej spálí.

Chlup se po několika dnech až týdnech z kořínku (folikulu) uvolní a vypadne. Počet - procento kořínků (folikulů) v aktivní fázi (anagéne) je různá na jednotlivých částech těla a do jisté míry individuální. Ostatní kořínky (folikuly) na dané části těla jsou v klidové fázi (telogéne). V některých koříncích (folikulech) jsou v klidové fázi (telogéne) ještě chlupy přítomné, z některých už v průběhu klidové fáze (telogénu) vypadly. Kořínky (folikuly) v klidové fázi (telogéne) se dříve či později probudí, kořínky ztmavnou a začnou z nich růst chlupy. Proto jsou mezi jednotlivými epilacemi / depilacemi nutné dostatečně dlouhé pauzy, přímo závislé na délce klidové fáze (telogénu) na dané části těla, aby se maximální množství ochlupení dostalo do aktivní, růstové fáze (anagénu), ztmavlo a mohlo být zničeno laserovým paprskem. Obecně je nejvhodnější čas na opakování zákroku doba, kdy chlupy začínají zase růst. Tato fáze růstu kořínků (folikulů) spících (v telogéne) v době předchozí epilace / depilace nastává typicky 1-6 měsíců po předchozím zákroku.

Kolik je nutných epilaci a proč

V průměru je třeba, aby se epilace / depilace opakovala 4 - 8 krát, v dostatečných (viz výše) časových intervalech Tento počet platí pro každý laser nebo intenzivní pulzní světlo (přístroj podobný laseru) používané pro epilaci. Důvodem je průběh růstových fází chlupu. Počet epilaci je totiž přímo závislý na počtu chlupů v růstové fázi (anagéne), tedy závisí na vlastnostech organismu, a ne epilačního přístroje. Jakékoliv informace o trvalé epilaci po jednom nebo dvou zákrocích nemohou být pravdivé. V nízkém procentu případů, v závislosti na individuálních vlastnostech pokožky a ochlupení může být počet potřebných opakování epilace nižší nebo vyšší.

Laserová epilace představuje v současnosti nejprogresivnější metodu trvalé redukce nežádoucího ochlupení.

Kontraindikace - kdy se nesmí epilovat

Nejsou známy žádné absolutní kontraindikace - absolutní důvody proč se nesmí epilovat. Je však nutné být opatrný v následujících případech:

u lidí, kterým se tvoří ošklivé (hypertrofické a keloidy) jizvy

v případech aktivního nebo častého výskytu herpetické infekce na epilované oblasti

6 týdnů před epilací po použití epilačních metod při nichž se vytrhuje kořínek chlupu (epilace voskem, vytrhávání pinzetou, vytrhávání strojkem)

6 měsíců po celkovém používání přírodních nebo syntetických derivátů vitamínu A - retinoidy (isotretinoin, ROACCUTAN - užívaný k léčbě akné)

v případě lokálního použití retinoidů (Retinol A), nebo bělicích přípravků - hydrochinon, stačí vysadit 2 týdny před zákrokem. Rovněž je třeba být opatrný při přecitlivělosti na tyto přípravky.

Několik měsíců před zákrokem se nedoporučuje brát přípravky s vysokým obsahem beta karotenu.

Předzákroková péče

Na epilaci laserem je vhodná neopálená pokožka, minimálně se doporučuje neopalovat se 2-3 měsíce před zákrokem. Je zároveň vhodné 4-6 týdnů před zákrokem používat krém s vysokým ochranným faktorem na epilované části těla, které mohou být vystaveny byť nepřímému slunečnímu záření. Chlupy nesmí být epilované strojkem nebo libovolnou metodou která chlupy vytrhává minimálně 6 týdnů před zákrokem. U pacientů, kteří prodělali infekci virem herpes simplex, může epilace v okolí rtů vyvolat opětovnou aktivizaci infekce. U těchto pacientů je vhodná celková antivirová léčba několik dní před a po zákroku.

Pozákroková péče

Ve většině případů je epilace / depilace laserem provázena mírnou kožní reakcí - jako po opalování, která zmizí během několika hodin po zákroku. Mírné zarudnutí a otok může přetrvávat 2-3 dny. Velmi vzácně se mohou vyskytnout krusty a po jejich odpadnutí dočasné hypopigmentace nebo hyperpigmentace kůže. Tyto změny mohou ve velmi nízkém procentu případů přetrvávat 1-12 měsíců. Tyto reakce vyplývají z individuálních vlastností pokožky, které jsou proměnlivé v závislosti na momentálním fyzickém a psychickém stavu pacienta. Po zákroku se také nedoporučuje opalování minimálně po dobu 2-3 týdnů. Doporučuje se používat krém s vysokým ochranným faktorem na epilované části těla, které mohou být vystaveny byť nepřímému slunečnímu záření. Doporučuje se 2-3 krát denně sprchovat epilovanou část těla vlažnou vodou a mýt mýdlem.

Jak je zákrok snášen pacienty

Žádný zákrok odstraňující nežádoucí ochlupení není zcela bezbolestný. Pacienti, kteří se podrobili epilaci voskem nebo elektrickou jehlou to mohou posoudit. Zákrok laserem Lightsheer ET trvá poměrně krátce. Poskytuje dlouhodobé odstranění nežádoucího ochlupení, čímž snižuje počet opakovaných zákroků. Integrované chlazení chrání kůži před tepelným poškozením a zvyšuje pohodlí pacienta během zákroku.

Medikace

Citlivost pacienta během zákroku, hlavně při epilaci velkých ploch (např. nohy, záda, atd.) lze snížit požitím léků proti bolesti (vhodné užít asi hodinu před zákrokem), s nimiž má pacient zkušenosti (např. Ibuprofen, Paralen, Novalgin,. ...), nebo na kterých se dohodne s odborným epilačním pracovníkem během konzultace. Další možností je aplikace anestetického krému. V případě sedace pacienta je pacient povinen zajistit si doprovod po skončení zákroku.

Dlouhodobost výsledků

Teoreticky, poškození vlasových folikulů laserem odstraňuje nežádoucí ochlupení natrvalo. Nicméně, vzhledem k fyziologii chlupu (viz výše) a mnoha faktorům, které ovlivňují růst chlupu (hormonální nestabilita, endokrinologické poruchy ....), výsledky ve velmi nízkém procentu případů nekorespondují přesně s teorií. Žádoucím výsledkem je trvalá redukce nežádoucího ochlupení, to jest trvalé snížení počtu chlupů v dané oblasti, a změna jejich kvality na jemné, světlé chloupky, které již pacient vnímá jako esteticky nezávadné.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Jak se rychle zbavit pupínků, chloupků a bledé pleti?

Chystáte se na schůzku s partnerem a řešíte na poslední chvíli vzhledové nedostatky? Tak na to rychle zapomeňte! Co...
více…

Účesy, které zbytečně ženám přidávají roky

To, že vrásky přidávají roky, je věc známá. Proto ženy investují nemalé prostředky na to, aby jejich pleť vypadala...
více…

Jemné vlasy mají své výhody

Máte jemné vlasy? Ale to není žádná tragédie! I jemné vlasy mají své výhody. Vůbec se kvůli tomu nemusíte...
více…

Co si představit pod pojmem duševní wellness?

Wellness začal být populární v 20. a 21. století a jeho popularita stále stoupá. Znamená pro člověka rozhodně...
více…

Jak pečovat o své ruce?

Lidé mají tendenci starat se spíše o svou tvář, krk, ženy o dekolt. Ruce a zbytek těla už nejsou tak moc na...
více…

Návod na "nahé" líčení - video

Pokud i vy jste ráno vděčná, že jste stihla nanést na unavené oči alespoň řasenku, jistě oceníte nahé...
více…

Vše o celulitidě?

Celulitida postihuje 85% žen a projevuje se v oblasti stehen a hýždí, ale i na břiše, v pase a na zadní straně...
více…

Jak vybrat plavky a nakonec nelitovat?

Problém jak vybrat plavky nemusí být nijak složitý. Chce to ale znát pár zásad. Právě pohodlné plavky, které...
více…

Jak se postarat o vrásky a stárnout neviditelně?

Na první vrásky stačí krémy s vitamíny. Zralejší pleť potřebuje drahé kovy, kaviár a diamantový...
více…

Tipy - oblečení, které zeštíhlí Vaši postavu!

I když se většině mužů líbí oblé ženské tvary, nám ženám naše obliny přidávají vrásky na čele. Téměř...
více…