Jak se postarat o vrásky a stárnout neviditelně?

Na první vrásky stačí krémy s vitamíny. Zralejší pleť potřebuje drahé kovy, kaviár a diamantový prach. 

Vrásky, které vznikají kolem třicítky, nejsou výsledkem věku, ale mimiky. Může za ně smích, hněv či krčení čela. Kolem padesátky se objevují vrásky jako výsledek přirozeného stárnutí. Pleť ztrácí elasticitu, snižují se zásoby kolagenu. Proto potřebuje výrobky, které nejen zjemní vrásky, ale vrátí pleti pružnost. Při výběru krému zohledněte typ pleti, roční období, věk a složení výrobku. Mladší pokožka potřebuje zejména vitamíny, na zralejší platí těžší zbraně - retinol, kolagen, kyselina hyaluronová nebo drahé kovy. 
Každá značka má patentovanou účinnou formuli. Kromě ní se na ceně podepíše i historie značky, balení krému či reklamní kampaň. Ne vždy je dražší krém účinnější. Výsledek bývá individuální.

Kaviár a perly

Klasikou v omlazující kosmetice je kaviár. Díky vysokému obsahu bílkovin pleť vyživuje a vypíná. Zároveň podporuje obnovu buněk. Stále častěji se v krémech vyskytují i ​​výtažky ze zlata, z diamantů či perel. Kovy jako zlato či stříbro mají protizánětlivý účinek a bojují proti volným radikálům. Ty často viditelně urychlují stárnutí pleti a vinou nezdravého života jich máme v těle víc než dost. Kosmetický průmysl většinou pracuje s 24-karátovým zlatem. Diamantový prach výborně odráží světlo a opticky zmírňuje vrásky. Pokožce prospěje i jeho mírný peelingový účinek. Perly se využívají na hydrataci. Za povšimnutí stojí i jejich vysoký obsah vápníku. Vhodné jsou zejména na první vrásky.

Kyseliny a ceramidy

Pod zkratkou AHA se v krémech vyskytují ovocné kyseliny. Získávají se převážně z ovocných šťáv, zejména z jablka nebo citronu. Působí jako peeling a odstraní z pleti odumřelé buňky. Jejich úkolem je jemně vyhladit pleť i sjednotit její tón. Nevýhoda je, že citlivější pokožka na ně zareaguje zarudnutím, případně svěděním. 
Hitem posledních let je kyselina hyaluronová. Výborně zadržuje vlhkost, čímž redukuje vrásky. Je tělu vlastní, takže nezpůsobuje potíže. 
Optimální hydrataci a tvorbu kolagenu podporují i ​​výrobky s obsahem D-panthenolu, který se označuje také jako kyselina pantotenová či provitamin B5. 
Pokud u vás kyseliny vyvolávají nedůvěru, sáhněte po krémech nebo sérech s obsahem ceramidů. Jde o lipidy, díky kterým si pokožka udržuje vlhkost, a tím vytváří ochrannou bariéru. Lépe se brání škodlivým vlivům a stárne pomaleji.

Áčko, éčko, céčko

Typickou složkou omlazujících krémů je retinol, tedy vitamin A, který podporuje obnovu buněk a stimuluje tvorbu kolagenu. Zlepšuje elasticitu pleti. Můžete však na něj reagovat citlivěji. Vyhýbejte se mu zejména během těhotenství. 
Často se využívá zejména v očních krémech, protože zjemňuje vrásky na jemné pokožce. Spolu s vitamínem E patří k výborným antioxidantům, které vyživují vrchní vrstvu pokožky a mají rozjasňující účinek. 
Vitamin E navíc pomáhá pleti udržet přirozený ochranný plášť. 
Trojici nejpoužívanějších vitamínů uzavírá céčko, výborný bojovník proti volným radikálům. Všechny vitamíny se získávají buď z přírodních zdrojů, nebo se vyrábějí synteticky. Chemická výroba je levnější, což se odrazí na ceně výrobku. 

Kolagen a koenzym 

Koenzym Q10 se přirozeně vyskytuje v každé buňce těla. Jak stárneme, jeho množství klesá. Jde o energetickou bombu, která podporuje regeneraci buněk. Udržuje ve správném chodu látkovou přeměnu, díky čemuž se zlepšuje i stav pleti. Pokud je na etiketě krému uveden kolagen, zlepší se hydratace i elasticita pleti. Jde o bílkovinu, která patří k základním stavebním jednotkám tkáňového pojiva. Pleti ho musíte dodávat, neboť po čtyřicítce ho tělo již netvoří. 

Zázrak z přírody?

Pleti prospějí i takzvané izoflavony. Jde o rostlinné hormony, které se získávají ze sóji, ženšenu nebo hroznů. Díky nim se zlepšuje tvorba kolagenu a podporuje obnova buněk. Izoflavony sjednocují barevný tón pokožky. Většinou se vyskytují v přírodní kosmetice. Vyhlazenou a rozjasněnou pleť budete mít i díky kyslíku, který najdete v krémech. 
Na každou, přírodní i syntetickou látku v kosmetice však najdete minimálně dva často zcela protichůdné názory. Jen na vlastní kůži zjistíte, ke kterému se přiklání vaše pleť. 

Třicátníci, POZOR! 

První příznaky stárnutí pleti se u pánů objevují po třicítce. Mužská pokožka je silnější, proto změny nemusíte na začátku postřehnout. Prospějí vám však výrobky s obsahem kyseliny hyaluronové a vitaminy A a E. Po čtyřicítce u pánů klesá produkce lipidů. Vhodné jsou výživnější, mastnější krémy s obsahem retinolu. Po padesátce sáhněte po výrobcích s kolagenem. 

 

comments powered by Disqus


Podobné články


BIO kosmetika nejen pro ekologičky

V poslední době se s bio-produkty jakoby roztrhl pytel. Pokud nejsi "bio", jako kdyby si ani neexistoval.   Co však...
více…

Čistící pleťové masky z vaší ledničky

Naše pleť si toho vytrpí opravdu hodně. Každý den je vystavována nejen povětrnostním podmínkám, slunci a chladu,...
více…

Jak chráňit svou pleť před zimou!

Ne každý z nás má rád zimu. V zimě si na sebe musíme nahromadit několik vrstev oblečení, abychom nezmrzli. Navzdory...
více…

Zkrášlete se pomocí ovoce a zeleniny!

V naší domácí zahrádce se začíná objevovat mnoho druhů ovoce a zeleniny, které jsou vynikajícím zdrojem...
více…

Jak se rychle a správně nalíčit?

I vy patříte do skupiny pracujících žen, které nemají každé ráno čas trávit půl hodiny před zrcadlem? V tom...
více…

Kosmetické problémy? Vitamíny na ně!

O vitamínech a jejich potřebnosti pro naše tělo se píše často. Málokterá z nás si však uvědomuje, že vitaminy a...
více…

Ovoce z košíku pro vaši krásnou pleť

Během letních měsíců si více než kdykoli můžeme dopřát čerstvé ovoce přímo ze zahrady. Jejich konzumací však...
více…

Pět hříchů proti pleti

Krásná a dokonalá pleť, pokud nám nespadla přímo z nebe, vyžaduje hodně námahy a péče. Denně jí však, někdy...
více…

Plody podzimu pro domácí pleťové masky

Podzim je ideálním obdobím plným čerstvé zeleniny a ovoce, ze kterých si snadno vyrobíte pleťovou masku právě pro...
více…

Jak rozmazlovat svou pleť?

Říká se, že oči jsou zrcadlem do duše, naše pleť je zase odrazem našeho života. Obzvlášť my ženy si na ni velmi...
více…