Estetická úprava bradavky - vpáčené bradavky

Zhruba 3% žen má vpáčenou alespoň jednu bradavku, ale stále je tento problém poměrně málo přepírán jednak mezi přítelkyněmi, jednak medializován. Když se vypráví o vylepšení, resp. estetické chirurgii prsů, většinou to je o zvětšení, zmenšení nebo modelaci prsou.

 

Prsa hrají velmi důležitou roli v sebehodnocení a sebevnímání ženy a každý aspekt jejich formy a funkce je důležitý, včetně bradavek. Bradavky jsou integrální součástí prsů, co se týče vzhledu, sexuality a mateřství. U žen s inversí (vpáčenými) bradavkami, tento stav může negativně ovlivnit jejich sebevědomí a sebevnímání.

Ve většině případů jsou vpáčené bradavky vrozené. Někteří lidé se prostě tak narodí. Některé bradavky se vpáčí po kojení, jako důsledek zjizvení a stažení mlékovodů.

Na vpáčení bradavek se podílejí tři faktory:

1) nedostatek kůže kolem báze bradavky

2) kontrahované (stažené) mlékovody

3) zjizvení mlékovodů po kojení

Typy invertních bradavek

Rozeznáváme tři stupně inverze, což v podstatě znamená jak silně jsou bradavky vpáčené. Některé jsou vpáčené stále, některé pouze částečně, resp. reagují na chlad, nebo dotek. Některé ženy mohou normálně kojit, některé nemohou kojit vůbec.

Stupeň 1. Bradavky jsou vpáčené, ale mohou se evertovat manuální stimulací, nebo chladem. Mohou zůstat evertované určitý čas, pak se opět vpáčí. Obvykle nepřekážejí při kojení. Nazývají se také "plaché bradavky".

Stupeň 2. Bradavky jsou invertované a hůře se evertují. Everze nepřetrvává, ale ihned se invertují zpět. Kojení je možné.

Stupeň 3. Bradavky jsou invertované výrazně a nedají se evertovat. Mlékovody se spojí a kojení není možné. Ženy s 3. stupněm inverze bradavek mají často problémy s infekcemi a hygienou bradavek.

Předoperační vyšetření

Předoperační vyšetření spočívá v anamnéze (rozhovor s pacientem), pokud neudává žádné onemocnění, vyžaduje se pouze krevní obraz a srážlivost krve. Pokud pacient chce zákrok absolvovat v celkové anestezii, potřebuje absolvovat předoperační interní vyšetření, včetně biochemického screeningu, krevní obraz a srážlivost krve. Vyšetření může absolvovat u svého lékaře. Pokud po vyšetřeních nedošlo k žádné změně zdravotního stavu, platí měsíc.

Zákrok vylučují jakékoliv akutní nebo akutní exacerbovaná onemocnění a nedoléčená onkologická onemocnění v dané oblasti. V případě pooperační nebo poúrazové těžké deformace v dané oblasti také není možné vždy zákrok převést.

Operační zákrok trvá cca 45 minut. Rizika jsou jako u každé operace - infekce, krvácení, ale tyto komplikace jsou většinou snadno zvládnutelné. Bradavky se také mohou zpět vpáčit, což si vyžádá další operaci.

Chirurgický zákrok

Chirurgická korekce invertních bradavek se obvykle provádí jako ambulantní chirurgický zákrok. Pacient dostane léky na utlumení (sedativa) a léky proti bolesti (analgetika) což ho uchrání před nepříjemnými pocity, bolestí a stresem. Zákrok je proveden v lokální anestezii. Operace je velmi dobře snášena, většinou si pacientka celý průběh nepamatuje, protože usne.

Operace se skládá z malé incíze (řezu) na bázi bradavky. Přes tento otvor se postupně otevíráním a zavíráním jemných nůžek, nebo peánem jizvovitá vlákna, které vtahují bradavku dovnitř, uvolňují. Obzvlášť třeba dát pozor aby lékaři uvolňovali vlákna ve směru mlékovodů a nepoškodili je.

Když jsou vlákna uvolněná a bradavka je volně v evertovaném stavu, dovnitř bradavky se vloží dva stehy. Pokud si představíme hodiny, jeden steh je mezi čísly 6 a 12. Druhý mezi čísly 3 a 9. Třetí steh se vloží kolem celé báze bradavky. Tyto stehy zpevňují bázi bradavky a udržují ji v evertované pozici. Dva vnitřní nebo všechny tři stehy jsou vstřebatelné, takže je není třeba odstraňovat, ale vypadnou samy. Nakonec se naloží na bradavky "pohárky" z umělé hmoty. Toto opatření táhne bradavky směrem nahoru a drží je ve zcela vzpřímené poloze do odstranění pohárků - tj. do 14 dnů.

Pacienti mohou být nejen ženy, ale i muži v případě estetických nebo zdravotních problémů.

V případě 3. stupně inverze a souhlasu rodičů může být tento zákrok proveden i ve věku 14 -18 let. V případě 1. a 2. stupně, tj. občasná everze, radíme počkat alespoň do 18 let.

Po operaci

Jedná se o ambulantní zákrok, pacientka si po operaci poleží 2-4 hodiny ve zdravotnickém zařízení a může jít domů. Potřebuje doprovod vzhledem k tomu, že užila sedativa. Také zákrok, i pooperační průběh je velmi dobře snášen, pacientky dostanou na první dny tabletky od bolesti.

Pacientka se může sprchovat po 3-4 dnech, sportovat doporučujeme po sejmutí "pohárků", tedy nejdříve po 14 dnech, sexuální život je limitován pouze bolestí.

U kojících žen zákrok neprovádíme - mlékovody jsou aktivní, musela by přerušit kojení, hrozí infekce, není důvod ani potřeba.

Pacientky se kontrolují po 1 dni, 14 dnech, 6 týdnech, půl roce.

Cena

Tento zákrok stojí cca. 300, - €.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Liposukci vládne ultrazvuk!

Snažíte se dlouhodobně zhubnout či jen vytvarovat problémové partie, jakými jsou boky, zadeček, nebo horní část...
více…

Facelifting - vyhlazení vrásek

Omládnout o pár let ... Kdo by po tom netoužil? Zázračný elixír mládí ještě nevynalezli, zůstávají nám dvě...
více…

Problém s plešatostí? Řeší ho hned několik postupů

Plešatost je velkým problémem. Velmi často je spojována jenom s muži, ale pravda je taková, že se dané problémy...
více…

Proč nám chybí vitaminy? Mohou za to léky, stres a kouření!

Vitaminy jsou důležité katalyzátory biochemických reakcí v těle. Podílejí se na metabolismu bílkovin, tuků a...
více…

Cviky na posílení Achillovy šlachy a jako prevence úrazu

Achillova šlacha je velmi namáhaná část našeho těla. Spojuje lýtkové svaly s chodidlovým svalem a patní...
více…

Zázvorové bonbóny dokáží posílit imunitu a zahnat stres

Zázvor je úžasný spojenec pro boj s nachlazením a chřipkou. Ale nemusíte čekat, až na první příznaky. Zázvor si...
více…

Přírodní kosmetika dokáže obnovit i hodně unavenou pleť

Naše pokožka má s námi až neuvěřitelnou trpělivost. Co my pokazíme, sama se snaží napravit. Ale její...
více…

Mandarinky - ozdoba stolu, vůně do bytu a účinná prevence chorob

Mandarinky dříve byly symbolem blížících se vánočních svátků. Dnes se dají koupit po celý rok, ale v létě a na...
více…

Kuří oko je třeba odborně odstranit a následně zrevidovat stav obuvi

Kuří oko je lidový název pro zhrublou a ztluštělou kůži v oblasti nohou, nejčastěji na palcích, patách nebo na...
více…

Probiotika mohou způsobovat poruchy soustředění

Syntetické léky mají své léčivé, ale i vedlejší, a to někdy hodně negativní, účinky. Některé z nich by měla...
více…