Zmenšení prsou - modelace prsou

Zmenšení prsou (redukční mammaplastika) je chirurgický výkon určený pro ženy s hypertrofií (zvětšením) prsní žlázy, které není esteticky akceptováno ženou a může způsobovat i zdravotní obtíže (bolesti zad, krku, hlavy, únavu ...).

Hmotnost nadměrně zvětšených prsů může omezovat schopnost vést normální aktivní život. Emocionální diskomfort spojený s nadměrným poprsím je často stejně obtěžující než tělesný diskomfort anebo bolest.

Problém "velkých prsů" se týká široké věkové palety žen. Gigantická ňadra se vyskytují u dívek v pubertě, tzv.. virginální hypertrofie, která může mít až devastující vliv na psychiku dívek, které se chtějí zařadit mezi vrstevníky a dosahují nevítané pozornosti a neustále posměšné poznámky. Další skupinou jsou ženy po skončení kojení, když ne vždy klesne objem prsou na akceptovatelný (častěji se v této skupině žen objevuje pokles prsů po zmenšení objemu, kdy není nutné zmenšení objemu ale pouze pozdvižení prsů, tzv.mastopexe). Další skupinou jsou ženy po menopauze, kterým dělají zvětšená ňadra fyzické obtíže - bolesti zad, infekce v podprsní rýze, bolesti ramen až poruchy citlivosti rukou z tlaku ramínek podprsenek.

Operační zákrok

Při této operaci se zmenšuje objem tkáně prsu (prsní žlázy, tuku), odstraňuje se přebytečná kůže. Je zřejmé, že toto není možné provést bez jizev. Nutná je jizva kolem prsního dvorce, dále kolmá jizva směrem k podprsní rýze a často i jizva v oblasti podprsní rýhy (tzv. jizva tvaru obráceného T). Jizva kolem dvorce je po vytvrzení (cca půl roku až 2 roky) velmi nenápadná, svislá jizva se může trochu roztáhnout, avšak zůstává esteticky přijatelná. Vzácně se zmenšování prsu může provést pouze pomocí liposukce, tehdy jsou jizvy minimální, tento přístup je však možný jen u malého procenta žen, častěji se liposukce používá jako doplněk ke standardní operaci prsou.

Při ženách, které ještě neměly děti je nutná vyšší opatrnost - i když tato operace nemusí znamenat ztrátu možnosti kojení, nelze zaručit, že kojení bude v budoucnu bezproblémové. Souvisí s možným poraněním mlékovodů během operace a samozřejmě to souvisí také s množstvím odstraněné žlázy. Čím více žlázy se odstraní, tím je šance na bezproblémové kojení menší.

Dalším problémem je ztráta, omezení citlivosti bradavek a dvorců po operaci, nebo naopak jejich výrazná citlivost, která může ztížit sexuální život ženy. Většinou se tento problém vyřeší do několika měsíců sám, ojediněle však přetrvávají poruchy citlivosti trvale.

Zmenšení prsů nejčastěji provádíme v celkové anestezii. Při malých zmenšování je někdy možné provést operaci v lokální anestezii a při analgosedaci pacientky. Pacientka dostane léky proti bolesti a na ztlumení, je bez bolestí a operaci si pamatuje částečně, nebo téměř vůbec. K operaci je nutné interní předoperační vyšetření a vyšetření prsou (USG, resp. Mamografie). Po operaci pacientka zůstává ve zdravotnickém zařízení do druhého dne, kdy po převazu odchází domů. Pacientky jsou plně soběstačné, avšak je nutné vyhýbat se tělesné zátěži. Doporučuje se nošení fixační podprsenky po dobu 6 týdnů. Ňadra jsou ihned po operaci menší, na konečný tvar si třeba počkat několik měsíců - prsa během nich klesají níže zvětšuje se vzdálenost mezi bradavkou a podprsní rýhou a dosahují přirozenější vzhled. Důležité je získat shodu mezi očekáváními pacientky a možnostmi estetické chirurgie (tak jako při každém jiném estetickém zákroku) - pokud jsou očekávání realistická a možnosti operace chirurgem uspokojivě vysvětleno, spokojenost s výsledkem operace je velká.

Od zmenšování prsů je třeba odlišit modelaci prsou (tzv. Augmentace) Modelace prsou je určena pro ženy s pokleslými (ptotickými) prsy při nepoměru mezi velikostí kožní podprsenky a žlázy, většinou způsobenými změnami velikosti prsů během kojení, při změnách hmotnosti. Při této operaci se nezmenšuje objem prsu, odstraňuje se přebytečná kůže a tkáň prsu se do ní modeluje. Není možné touto operací dosáhnout plnost horního pólu prsů a dekoltu, v podstatě tvar prsů po operaci je podobný jako před operací jen prsa jsou pevnější - méně povislá. Často se kombinuje modelace prsů s vložením implantátu, tímto způsobem se ví více zkorigovat tvar prsu a vyplnit i horní pól, vytvořit plnější dekolt.

Případné komplikace

Komplikace při těchto výkonech jsou vzácné, zahrnují běžné chirurgické komplikace jako jsou infekce v ráně, prodloužené hojení rány, dále jde o nevyhovující vzhled prsou po operaci (často to souvisí s nereálnými předoperačními představami). Většinou jsou všechny tyto problémy řešitelné a kromě prodlouženého hojení nezpůsobí žádný jiný problém. Vážnější potíže může způsobit porucha výživy prsního dvorce způsobena porušeným krevním zásobením, při dodržení operačních zásad je však tato komplikace vzácná.

Cena

Cena za zmenšení prsou je cca. 1100, - €, anestezie k tomuto výkonu stojí 270, - €. Pokud má pacientka zdravotní potíže zdokumentované neurologem a ortopedem, tento výkon hradí ve smluvních zařízeních zdravotní pojišťovna. Cena za mastopexe - zpevnění poprsí je cca. 965, - €. Tento výkon je prováděn nejčastěji v lokální anestezii. Při kombinaci zpevnění prsů s implantáty se samozřejmě doplácí cena implantátů (730-1200, - €) a cena celkové anestezie 200, - €. Někdy je nezbytný pro dosažení optimálního výsledku ještě jeden, menší zákrok, např. úprava dvorce, úprava jizev, ještě doplňující redukce, nebo modelace.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Liposukci vládne ultrazvuk!

Snažíte se dlouhodobně zhubnout či jen vytvarovat problémové partie, jakými jsou boky, zadeček, nebo horní část...
více…

Facelifting - vyhlazení vrásek

Omládnout o pár let ... Kdo by po tom netoužil? Zázračný elixír mládí ještě nevynalezli, zůstávají nám dvě...
více…

Proč nám chybí vitaminy? Mohou za to léky, stres a kouření!

Vitaminy jsou důležité katalyzátory biochemických reakcí v těle. Podílejí se na metabolismu bílkovin, tuků a...
více…

Cviky na posílení Achillovy šlachy a jako prevence úrazu

Achillova šlacha je velmi namáhaná část našeho těla. Spojuje lýtkové svaly s chodidlovým svalem a patní...
více…

Zázvorové bonbóny dokáží posílit imunitu a zahnat stres

Zázvor je úžasný spojenec pro boj s nachlazením a chřipkou. Ale nemusíte čekat, až na první příznaky. Zázvor si...
více…

Přírodní kosmetika dokáže obnovit i hodně unavenou pleť

Naše pokožka má s námi až neuvěřitelnou trpělivost. Co my pokazíme, sama se snaží napravit. Ale její...
více…

Mandarinky - ozdoba stolu, vůně do bytu a účinná prevence chorob

Mandarinky dříve byly symbolem blížících se vánočních svátků. Dnes se dají koupit po celý rok, ale v létě a na...
více…

Kuří oko je třeba odborně odstranit a následně zrevidovat stav obuvi

Kuří oko je lidový název pro zhrublou a ztluštělou kůži v oblasti nohou, nejčastěji na palcích, patách nebo na...
více…

Probiotika mohou způsobovat poruchy soustředění

Syntetické léky mají své léčivé, ale i vedlejší, a to někdy hodně negativní, účinky. Některé z nich by měla...
více…

Podzimní jídelní a nápojový lístek

Podzim, to není jen změna oblečení, ale i zásadní změna jídelníčku. S ubývající venkovní teplotou je třeba do...
více…