Kurzy, které nabízí internet mají svá pozitiva, ale plně nenahradí kvalifikovanou práci učitelů

Toužíte po sebevzdělávání, nechce se vám nikam jezdit a kontaktovat s jinými studenty a pedagogy? Uvažujete o tom, přihlásit se do nějakého zajímavého kurzu po internetu? Tato forma vzdělávání je dnes velmi populární a rozšířená. Jenže, všechno má své pro a proti. Určitě ušetříte minimálně čas, často i peníze, ale zvažte, zda by přece jen nebylo lepší, aby vás zkušený pedagog dovedl ke kýženému výsledku.

kurzy, cizí jazyky, internet, on-line, učitel, učení, sebevzdělávání

Zjednodušení práce

Na internetu skutečně najdete pořádně pestrou nabídku různých on-line kurzů. Stačí si jen vybrat, co byste se chtěli naučit a můžete se pustit do hledání. Velkou skupiny tvoří tzv. volnočasové aktivity. A to konkrétně různá cvičení nebo nauka tance. Právě při takových činnostech však chybí více než jinde kontrola, zda to děláte opravdu dobře. Další velmi velkou skupinu tvoří programy s naukou práce s různými počítačovými programy. Malou nevýhodou bývá, že často bývají dělány v angličtině, pokud však nemáte tuto jazykovou bariéru, nemáte se čeho obávat. Při troše šikovnosti najdete také videa v přijatelném jazyce. Doma se tak prakticky můžete naučit minimálně základy programů, které od vás budou vyžadovat zaměstnavatelé. Pomalu můžete jít přesně takovým tempem, jaké vám vyhovuje, nikdo vás nebude honit. Vyhledejte si konkrétně ten problém, jaký chcete zdolat. Někdy vám mohou poradit s jinak jednoduchým krokem, který však neumíte v programu najít. Dávejte si však pozor. Část internetových kurzů může být i zpoplatněna. Všímejte si proto podmínek, které budete schvalovat při registraci. Někdy však i tato částka může vyhovovat více, než kdybyste měli absolvovat kurz na nějaké akademii vzdělávání.

Cizí jazyky

Asi nejoblíbenějšími možnostmi jsou kurzy cizího jazyka. Jejich ceny se totiž pohybují v dost velké výšce a tak hrají v podstatě doma roli samouka, ale mají k tomu přidány další výhody. Tou je například správná výslovnost. Když se učíte pouze pomocí knihy, nemůžete ji tak dobře vychytat, jako když slyšíte mluvit přímo nějakého člověka. Učit se tak můžete kterýkoliv jazyk a co je výhodou, někdy jen postačí oprášení vzpomínek z minulosti, abyste před nástupem do zaměstnání nestáli před novou úlohou se strachem v očích. Prostřednictvím on-line kurzů si můžete vyvinout i novou kariéru. Nyní mluvíme o návodech, které vás naučí nějakou tvůrčí činnost, na které si můžete pak dobře vydělat. Jde například o výrobu šperků, zdobení ubrouskovou metodou, vyrábění textilních hraček a ozdob. V takovém případě vám mohou postačit i obrázkové návody, kterých je nepočítaně. Postačí zajít na některý z vyhledávačů, do kterých zadáte buď konkrétní on-line kurz nebo formulku typu "jak udělat ...".

Kdykoli na to máte chuť

I on-line kurzy mají však svá pro i proti. Začněme nejprve pozitivy. Jelikož na internetu najdete toho skutečně nepočítaně, stále máte možnost najít bezplatné verze a tím ušetřit nemalé finance. Pokud nebydlíte přímo ve městě, kde se kurz koná, odečtěte si i náklady na přepravu. Stejně cenný jako jsou peníze, je pro nás i čas. A ten uspoříme na základě toho, že se nemusíme přesouvat, ani speciálně připravovat. Stačí se posadit před obrazovku a jdete na to. K tomu můžeme přiřadit další bonus - časovou flexibilitu. Učit se budete jen tehdy, když na to máte vytvořeny podmínky a dostatek volna. Můžete se do toho pustit s větší chutí a nebudete k tomu přistupovat jako k nepříjemné povinnosti. Některé kurzy však fungují jen během předem stanoveného časového období.

Deficit kontroly

Jenže s časovou flexibilitou se váže i jakési povolení morálky. Na začátku máte energie na rozdávání, ale přirozeně vás pak stále více opouští. A pokud nemáte nad sebou někoho v podobě učitele, přijde malé zeslabení, až zanedbávání. Musíte si proto stanovit přesný harmonogram a vůbec od něj neupustit. Pak je zde absence kontroly. Ta je potřebná jak při jazycích, jakož i při některých dovednostech, kde je nutné korigovat vaše kroky, protože si chyby neuvědomujete a uděláte z nich rutinu.

Největším rizikem je samotný učitel

Nikdy nevíte, zda jste natrefili na skutečného odborníka. Bohužel anonymita internetu nabízí prostor pro mnoho spekulantů. Proto je vhodné ověřit si nějak poskytnuté informace, a když uvidíte na základě prvních lekcí, že přednášející vás učí pořádně, můžete se s chutí pustit do vzdělávání. Určitě však nemůžete toto vzdělávání srovnávat s kvalifikovanou prací učitelů, kteří vás budou v tomto vést podstatně efektivněji.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Pracovní vztahy, povinnosti a pracovní doba

Jsou nadřízení, kteří mají se svými podřízenými kamarádský vztah. Ale to je někdy docela zrádné a záludné,...
více…

Úspěch v práci je často záležitostí nejen znalostí, ale i šestého smyslu

Tak jako je různá práce, tak jsou i různí šéfové. Na některé s láskou vzpomínáme i léta potom, co již pod nimi...
více…

Stres žen, které chtějí být dokonalé matky, manželky a pracovnice

Rodina a domov, to by mělo být místo, které nás nabijí pozitivní energií, kde si můžeme a také musíme, odpočinout...
více…

Jak hledat práci a jakých chyb se vyvarovat při jejím hledání?

Hledáte práci a chcete ji najít? Nezaměstnanost může potkat každého z nás, ale ne každého z nás položí na...
více…

Změna zaměstnání - pro a proti

Každého někdy štve práce, kterou dělá. Teď jde o to, zda je to takové běžné “naštvání”, které do druhého...
více…

Kde vzít čas na vzdělávání?

Času je dost. Chuť chybí. Vzdělávat se znamená pracovat. Musíte číst, když se jiní baví. Musíte přemýšlet když...
více…

Jak na prezentaci?

Na vysoké škole (ale i jinde) se často můžete setkat s předměty, které jsou čistě založeny pouze na prezentacích...
více…

Jak psát životopis?

Životopis - krok po kroku Pojmenování - Identifikace • Napište jméno a příjmení, kontaktní adresu, telefonické...
více…

Životopis - jak začít?

Předtím než začnete psát svůj životopis: Dejte si záležet na vzhledu svého životopisu Uveďte své schopnosti...
více…

Jaká jsou základní pravidla při psaní životopisu?

Není to slohové cvičení! Určitě nepište životopis jako vyprávění - ideální životopis je strukturovaný. Je...
více…