Styl > Móda >

Módní boty často ničí nejen nohy, ale i páteř a způsobují bujení plísní

Obuv podléhá módní tendům stejně jako oblečení. Jen rozdíl je v tom, že když vám nesednou šaty, tak to nic neudělá s vašimi zády. Ale když si koupíte některé módní výstřelky v prodejně s obuví, tak si zničíte páteř, nožní klenbu a ještě i kůži na nohách. Dokonce vás z nevhodné obuvi může bolet i hlava. Proto vybírejte s rozvahou a ohledem na své zdraví.

boty, móda, zdraví, páteř, bolesti

Léto v módních botách

S létem přichází období, kdy uzavřenou obuv rychle vyměníte za sandály, baleríny, žabky nebo crocsy a vyrazíte ven. Při jejich výběru byste však měli předem myslet na to, kde je chcete nosit a zda vám neudělají více škody než užitku. Protože nevhodně zvolené boty při dlouhodobém nošení mohou způsobit bolesti, kterých se tak snadno nezbavíte. Přitom trápení s koleny a páteří si s botami zpočátku vůbec spojovat nemusíte.

Módní a nevhodné

Jak si tedy vybrat letní obuv, aby chodidla netrpěla a aby se nohy nedeformovaly? Odborníci upozorňují, že důležité je především zvážit, kde boty chcete použít - či na procházku do města, k vodě, do práce nebo na delší trasu na výletě. Ne vždy je totiž módní obuv dobrá i pro nohy. Na léto je ideální zvolit vzdušnou obuv s pevnou patou a s fixací kotníku. Mělo by jít o obuv, která se umí přizpůsobit chodidlu. Takovými botami jsou například sandály, protože na noze drží pevně a zároveň jsou otevřené. Naopak zcela nevhodné jsou balerínky, protože mají hladkou podrážku, přičemž pro správné držení těla a nohu je mírný podpatek nezbytný.

Nebezpečné ...

Právě baleríny a žabky považují odborníci za nebezpečný módní trend. Zatímco žabky by měly být úplné tabu, protože kromě nohy v nich mohou přijít i k úrazu - například k vymknutí kotníku - balerínky jsou spíše nevhodné na dlouhou chůzi a je potřeba je střídat s jinými botami. Tím, že jsou zcela rovné, bez podpatku, zhoršují držení těla a poškozují klenbu nohy. Při dlouhodobém nošení dochází k poklesu podélné klenby nohy, čímž se vyvíjí tlak až do kolen, kyčlí a dolní části zad. Projevuje se také zvýšenou únavou nohou, jejich pálením, nadměrným pocením, otlaky a tvorbou křečových žil. V nejhorších případech může dojít k zánětu šlach chodidla, který se projevuje na vnitřní straně paty a klenby a je těžké se této bolesti zbavit.

Kladívkové prsty

Žabky jsou vhodné maximálně na chvíli k vodě, ale jako běžnou obuv ji ortopedi vůbec nedoporučují. Při delším nošení totiž nadměrně zatěžují prsty a deformují je. Nejvíce se to projeví na ukazováčku, který aby udržel botu na noze, ohýbá se směrem k palci. Vzniká takzvaný kladívkový prst, čili prst zdeformovaný a ohnutý. Žabky způsobují bolesti nejen prstů, otoky, mozoly, ale i bolest paty, která nemá žádnou oporu. Mohou také za pokles klenby a příliš namáhají Achillovu šlachu.

Plastová móda

Nevhodné jsou také moderní plastové boty, takzvané melisky. Tyto celoplastové sandály, baleríny nebo žabky jsou z neprodyšného materiálu, noha v nich při pocení klouže a není ukotvena. Přestože jsou velmi oblíbené, na běžné nošení se nedoporučuji ani crocsy. Jsou z umělého materiálu, neprodyšné a nemají potřebné formování chodidla. Obuv by měla být z přírodního materiálu, například z kůže, nevhodné materiály jsou plasty, polymery či koženky, protože jsou tvrdé a neprodyšné. Mohou také způsobit plísňová onemocnění.

Příliš vysoký podpatek

Bota by měla mít alespoň mírný podpatek, aby zajistil oporu klenby a celkové správné držení těla. Ale pozor, příliš vysoké podpatky naopak způsobují bolesti zad a kolen. U dospělých žen podpatky nad tři centimetry mění a posouvají těžiště těla, což vede k deformacím zejména v oblasti pánve. Její naklonění směrem dopředu a v dolní části zad způsobí zvýraznění jeho zakřivení. Tyto změny časem vedou ke zkrácení některých svalových skupin, k přetěžování a poškození zad.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Stylové značkové doplňky dokonale doladí váš outfit

Libovat si ve značkovém oblečení je tak trošku hřích, ale přiznejme si, že příjemný hřích. Kdo by si totiž...
více…

Jarní nákupy a slevy na oblečení jsou v plném proudu

Jarní období je v plném proudu, což se značně projevuje zejména na stavu počasí. Zimním bundám a dlouhým rukávům...
více…

Když chcete být in a ještě k tomu vtipní.

Hledáte stylovou módu pro všechny. Inspirujte se všude kolem sebe. Dnes jsou velmi oblíbená a in trička s potiskem....
více…

Bolesti zad způsobují nešvary, kterých se nedokážeme zbavit!

Bolesti zad dokáží pěkně potrápit a to i velmi mladé ročníky. Není se čemu divit, když u většiny prací sedíme...
více…

Nákup oblečení přes internet? Hledejte ve slevách!

Oblékání, to je pro něho radost, pro jiného povinnost. Ale určitě se shodneme v tom, že oblékat se, a hlavně občas i...
více…

Vysoké podpatky, boty bez podpatků, žabky a balerínky ničí nejen nohy, ale i páteř

Žena v botách s vysokými podpatky vypadá štíhlejší a krásnější. Ale za tuto krásu se platí. Vysoké podpatky...
více…

Jíme plísně a často o tom ani nevíme!

Konzumujete často plísně? Hloupá otázka, že? Ale když plísně na potravině nevidíte, neznamená to, že tam nejsou....
více…

Čištění uší pomáhá zanést infekci do zvukovodu

Zbavujete pravidleně své uši mazu? Ale i maz v uších má svůj smysl. Uši byste si neměli přehnaně čistit, protože...
více…

Dokonalá příprava na ples - šaty, boty, líčení a vlasy

Plesová sezona je období, které začíná víkendem po Třech králích a trvá zpravidla až do "ošklivé" Popeleční...
více…

Nové způsoby větrání zabrání výskytu plísní a nebezpečných škodlivin

V celé dosavadní historii středoevropských staveb zajišťovala okna kromě své základní osvětlovací funkce...
více…