Dům na klíč, který je ohleduplný k životnímu prostředí a zdraví svých obyvatel

Je vám blízké ekologické chování? Třídíte odpad, zbytečně nepoužíváte chemii a celkově vám není lhostejné v jaké krajině budeme bydlet? Pokud ano, je zcela logické, že když hledáte nové bydlení, ponese se i ono v tomto duchu. A současný trh se stavbami na klíč, ale i se stavebními materiály, je tomuto trendu nakloněný. Ceny jsou srovnatelné s cenami klasických stavebních materiálů, ale žít se v takovém domě bude rozhodně zdravěji!

bydlení, ekologické domy, dům na klíč, dřevostavba, dřevo, sláma, hlína

Sláma, dřevo, ale i hlína

V podstatě bychom mohli říci, že se opět vracíme zpět k tomu dobrému, co kdysi používali naši předkové. Nemusíte se však obávat toho, že by kvůli tomu nějak utrpěla vaše kvalita bydlení. Vývoj jde přece stále dopředu a užívat si tak můžete zejména ty výhody. Namísto betonu a železa proto vyhledává stále více lidí materiál, který by více splňoval jejich náročné požadavky ohledně ekologické stránky. Nejpoužívanějším materiálem je dřevo, které je zřejmě nejtypičtější pro naše končiny. Jednotlivé díly jsou navíc utěsněny tak, aby dům dokázal v zimě udržet vnitřní teplo a v létě vás příjemně ochladil. Stále oblíbenějším materiálem je sláma. Ta se stlačuje speciálním způsobem do jednotlivých panelů, z nichž se pak staví dům už klasickým způsobem. Jelikož tlak je dostatečně silný, stěny jsou odolné nejen před povětrnostními podmínkami, ale i před hlodavci. Experimenty se již začaly konat i ohledně hlíny. V tomto případě jde o její směs spolu se slámou a velkou výhodou je zejména nízká cena. Nevýhodou je pouze právě krátký čas testování.

Ohleduplné a šetrné

Když mluvíme o pojmu ekologické bydlení, nemůžeme se specializovat pouze na samotný materiál, ze kterého jsou postaveny tyto domy. Ekologické bydlení totiž spočívá i v tom, že jsou použity technologie, které jsou šetrné k životnímu prostředí. Čili obracet byste se měli na přírodní alternativy co se týká všech zdrojů používaných v domě. Týká se to tak elektrické energie, tak vody a topení. Možná jste se setkali s tímto označením i při diskusích o zelených budovách, které mají sloužit pro kancelářské účely. I v tomto případě jde o maximální využití toho, co nám nabízí spojení moderní technologie s přírodou. Do takové sféry spadá například efektivní využití dešťové vody, vytápění pomocí solárních panelů, použití speciálních technologií, které zlepší zateplení budov a snižují se tak náklady na topení, ale také zakomponování spotřebičů z nejvyšší třídy, které jsou takto ohleduplné k životnímu prostředí. I když jsou vstupní náklady zejména co se týče vybavení náročnější, v konečném výsledku se vám to do pár let promítne v úspoře nákladů. A bydlení je přesně ta věc, při které nemůžete zohledňovat jen současnost, ale musíte hledět na dlouhodobý záměr.

Přemýšlejte o detailech

Neboť ty mohou hrát velmi důležitou roli. Pokud se tedy rozhodnete pro ekologické bydlení, poslechněte si i názor odborníků, kteří vám nabídnou různé vylepšení. Tak například, pokud se rozhodnete upustit od šikmé střechy, tak při rovné alternativě vám tato plocha může posloužit jako zahrádka. Důležité je i vnitřní řešení domu, kde se šikovnými triky dá uspořit místo a zohlední se to v optickém zvětšení prostorů. Najděte společně i různé alternativy, které jsou ohleduplné vůči alergikům, kterých je v současnosti nepočítaně. Zabývejte se i použitím recyklovaných materiálů, kterým neubylo nic z jejich kvality a cenově to může být nakonec ještě přijatelnější.

Za pár měsíců od 1 200 000

Možná se obáváte toho, že takové konstrukčně náročné stavby vám budou zbytečně prodlužovat čas výstavby. I ekologické domy vám už některé firmy postaví už do tří měsíců. Práce s tímto materiálem je jednodušší a společnosti uvítají každou podobně motivující alternativu. Problém nemusí být ani v ceně. Menší domky nižší kategorie vás vyjdou bez pozemku na 1 200 000 korun, což je v podstatě i cena bytů v některých lokalitách. Když si však uvědomíte finanční úsporu nákladů v budoucnu a přijatelnější prostředí pro život, které takto dostanete, určitě budou ekologické domy minimálně jednou z možností, kterou byste měli ve finále zvažovat.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Zpříjemněte si ovzduší doma i v práci s pomocí zvlhčovačů a čističek vzduchu

Suchý vzduch je nepřítelem lidského organismu. V uzavřených budovách v hlavní topné sezóně může vlhkost vzduchu...
více…

Verde Eco Bagno 0,75l – detergent pro očistu koupelen

Ekologické produkty se stále častěji stávají cílem nákupů, a to nejen u rodin a firem, kteří přísně dodržují...
více…

MD15 – Super koncentrovaný povrchový čistič a sanitizér, dávka 40 ml (pro 1 lahev)

Žijeme v době, která vyžaduje vzhledem k epidemiologické situaci zvýšenou hygienu, a to nejen tu naši, osobní, ale...
více…

KC Professional – stojan pro elektronický dávkovač desinfekčního přípravku

Dávkovače dezinfekčních prostředků jsou velice praktické pomůcky osobní hygieny rukou. Jenže v mnoha provozovnách...
více…

KC Professional – elektronický dávkovač desinfekčního přípravku na ruce, nerezový

Designový dávkovač dezinfekčního přípravku na ruce, to není jen účinná prevence infekčních chorob, ale také...
více…

Argonit Gel Clorattivo – sanitizační a chlorový odstraňovací prostředek, 5 KG

Čistící prostředky s obsahem chlóru jsou velmi účinné, přesto často brané jako poslední možnost dokonalého...
více…

Argonit Gel Clorattivo – sanitizační a chlorový odstraňovací prostředek, 1 L

Produkty s obsahem chlóru jsou velmi účinné, přesto často brané jako poslední možnost dokonalého vyčištění. K...
více…

Argonit AS21 – čistič tvrdých povrchů, 1l

Žijeme v době, kdy již dezinfekce povrchů není nutností jen v nemocničních zařízeních. Pomalu se stává denní...
více…

Argonit Alcool 70 – Hydroalkoholický detergent, 70 % alkoholu,750 ml

Dezinfekční a zároveň čistící prostředky na bázi vysoké koncentrace alkoholu jsou pro své úžasné vlastnosti velmi...
více…

Sítko do pisoáru Wave 3D Citrus

Vůně citrusů je velice příjemná, osvěžující a oblíbená. Proto ji má také v nabídce jednička na trhu s...
více…