Styl > Móda >

Nákupy přes internet ušetří čas i peníze

Přemýšlíte, kde ušetřit? Jistí rezervy by se daly najít i v tom, nakupovat pouze přes internet. Má to své výhody. Prodávají neplatí nehorázné nájmy za svůj obchod či obchůdek, a to může promítnout do ceny výrobku. Na internetu můžete levněji nakoupit téměř vše, dokonce i čerstvé potraviny, pokud máte to štěstí, že bydlíte v okruhu, kam obchodní řetězec potraviny vozí. Samozřejmě, že nakupování přes internet má kromě nesporných kladů i zápory, tedy možná rizika, která je třeba také zvážit.

internet, nakupování, e-shop, šetření peněz

Nemusíme nikam chodit

Velkou výhodou internetového nakupování je šetření času, protože nám odpadají starosti s běháním po obchodech. Pokud si něco chcete koupit, jednoduše si danou věc vyhledáte prostřednictvím internetu v některém z internetových obchodů (e-shopů) a s nakupováním můžete začít. Objednané zboží pak přijde přímo až k vám domů, což je jistě také velkým pozitivem. Ušetřený čas, který byste jinak strávili honičkami po nákupech, můžete využít smysluplněji - strávit ho se svými dětmi nebo si udělat pěkný rodinný výlet, či cokoli jiného.

Můžete ušetřit

Mnohé věci jsou v internetových obchodech o něco levnější než v kamenných prodejnách. Cenové rozdíly bývají někdy opravdu pozoruhodné, a tak mnoho lidí dává přednost nákupu prostřednictvím internetu. Kromě toho si můžete velmi rychle zjistit, kde je vámi hledaný zboží nejvýhodnější - stačí se "proklikat" několika obchody. Samozřejmě, je třeba počítat i s poštovným a balným, ale zejména u větších nákupů je to téměř zanedbatelná částka. Navíc, většina e-shopů při objednávce nad určitou částku poštovné a balné neúčtuje, takže zaplatíte jen cenu za zboží samotné. Pokud je tato částka příliš vysoká, můžete se dohodnout se známými, zda si nechtějí z daného internetového obchodu také něco objednat, abyste tak nemuseli platit zbytečné poplatky, nebo se o poštovné podělíte.

Širší nabídka

Další výhodou nakupování on-line je také mnohem širší nabídka zboží. Na internetu máte možnost dostat se i k nedostatkovému zboží, které byste v normálních prodejnách jen těžko hledali. Internetové prodejny nejsou omezeny prostorovými podmínkami, a tak si například obchody s elektronikou mohou dovolit nabízet větší množství zboží než kamenné prodejny.

Nevidíte zboží živě

Pojďme však i k negativům on-line nakupování. Jedním z nich je určitě to, že si kupovanou věc nemůžete živě ohlédnout, ohmatat, vidět skutečnou barvu a jiné detaily. To platí zejména při nákupu oblečení či jiného textilního zboží, některých hraček a podobně. U knih tento problém nehrozí. Podrobně si však vždy přečtěte údaje o zboží a neváhejte se ptát, pokud máte další otázky. V každém případě i zde existuje řešení. Zakoupené zboží můžete zpravidla do sedmi dnů vrátit prodejci, pokud se vám z různých důvodů nelíbí, nebo nesplňuje vaše představy. Výjimky někdy bývají v případě spodního prádla nebo plavek, CD či DVD, zboží vyrobené na zakázku a jiné. Čtěte proto vždy důsledně obchodní podmínky, kterými se daný internetový obchod řídí.

Dlouhé dodací doby

Když si něco koupíte v kamenném obchodě, zakoupenou věc máte okamžitě k dispozici. Při koupi prostřednictvím internetu však na své zboží čekáte. Někdy je to pár dní, jindy se dodací lhůta může nepříjemně prodloužit na týdny či dokonce měsíce. Každý internetový obchod by měl mít ve svých obchodních podmínkách uvedenou délku dodací doby, případně se raději vždy předem informujte, zda objednané zboží stihnou dodat do vámi požadovaného termínu (obzvláště u předvánočních nákupů, kdy internetové obchody praskají ve švech je dobré si toto ověřit).

Na co si dát pozor

  • Pokud se rozhodnete pro nákup na internetu, vždy věnujte dostatek pozornosti obchodním podmínkám. Ty si důkladně prostudujte, abyste později nebyli nemile překvapeni. Pokud se vám něco nezamlouvá, raději zkuste jiný e-shop. Je také dobré mít nějaké reference o daném internetovém obchodě - zeptejte se svých známých, kolegů či přátel, které internetové obchody doporučují a s nimiž mají negativní zkušenosti.
  • Ověřte si, zda a za jakých okolností můžete objednané zboží vrátit.
  • V případě, že při doručení zjistíte, že zboží vám z různých důvodů nevyhovuje, měli byste ho ponechat v původním obalu a nepoužívat ho. Musíte ho tedy vrátit zpět tak, jak jste ho dostali. O rozhodnutí vrátit zboží byste měli předem informovat prodávajícího a dohodnout se na dalších krocích (vrácení peněz či výměna zboží).
  • Pozor na to, pokud od vás nějaký internetový obchod "chce" platbu předem nebo od vás žádají citlivé informace. Mohli byste se stát obětí podvodníků, kterých je v této době skutečně nepočítaně.
  • Zjistěte si, zda na webové stránce konkrétního e-shopu nechybí kontaktní údaje, tedy adresa, e-mailová adresa jako i telefon, případně fax.
  • Většinou můžete objednané zboží zaplatit až při doručení, tedy platíte až při převzetí zboží. Tato možnost je bezpečnější, obzvláště při prvním nákupu než případná platba předem převodem na účet prodávajícího.
  • Seznamte se také s reklamačním řádem e-shopu, ve kterém jste se rozhodli nakupovat.
  • Nakupování přes internet má určitě řadu výhod a také nám může ušetřit spoustu času, který bychom jinak strávili běháním po přeplněných obchodních centrech. Stačí se pohodlně usadit za počítač a z pohodlí domova si vybrat přesně to, co potřebujete. Při dostatečné dávce opatrnosti budete určitě s virtuálním nakupováním spokojeni.
 

comments powered by Disqus


Podobné články


Moderní plastová okna - investice, která se vyplatí!

Plastová okna, to je poměrně vysoká investice, která se ale vyplatí a časem dokonce vrátí. Je to položka na které...
více…

Rozchod neznamená jen odstěhování ex partnera, ale také jeho výmaz ze sociálních sítí!

Dříve se říkalo rozchod od stolu a od lože, nyní by to chtělo dopsat, že i od sociálních sítí. Jak je dnes...
více…

Žebříček nejprodávanějších aut v českých autobazarech

Koupit si nové auto, to je stále pro mnoho Čechů nehorázná a navíc pomíjivá investice. Proto jsou ojetá auta stále v...
více…

Bazén na zahradu vybírejte nejen podle materiálu, ale i podle typu zahrady

Už vás nebaví koupat se v přeplněných veřejných koupalištích a pokukujete po sice menším, ale vlastním bazénu?...
více…

Nákup oblečení přes internet? Hledejte ve slevách!

Oblékání, to je pro něho radost, pro jiného povinnost. Ale určitě se shodneme v tom, že oblékat se, a hlavně občas i...
více…

Nebezpečné výzvy na sociálních sítích, které teenageři plní

Výzvy na internetu. Nové nebezpečí, které ohrožuje naše děti. Děti a mladiství neodhadnou nebezpečí internetových...
více…

Deset rad pro budoucí úspěšné podnikatele

Samostatně podnikat je činorodá, pružná, ale také zejména hodně náročná cesta, jak se stát vlastním šéfem a...
více…

Proč si připravit doma oběd do práce?

Jsou lidé, kteří neodejdou z domova do práce, aniž by si nesbalili vlastní oběd. Ale často bývají terčem posměchu...
více…

Auto na prodej a koupě bez komplikací

Koupit ojeté auto? Mnozí by do takového obchodu nešli a raději si koupí nové a bez starostí. Ale ne všichni na nové...
více…

Letecky a levně? Ušetřete na ceně letenky!

Letadlem na dovolenou, to dá vždy zabrat. Většina z nás nelétá pravidelně, navíc ceny letenek nejsou zrovna...
více…