Umělá inteligence je stejně revoluční jako mobilní telefony a internet

Bill Gates : Za svůj život jsem viděl dvě ukázky technologie, které mi připadaly revoluční.

Poprvé to bylo v roce 1980, kdy jsem se seznámil s grafickým uživatelským rozhraním – předchůdcem každého moderního operačního systému, včetně Windows. Seděl jsem s člověkem, který mi ukázal demo, geniálním programátorem jménem Charles Simonyi, a okamžitě jsme začali brainstorming o všech věcech, které bychom mohli dělat s tak uživatelsky přívětivým přístupem k počítači. Charles se nakonec připojil k Microsoftu, Windows se stal páteří Microsoftu a myšlení, které jsme udělali po této ukázce, pomohlo nastavit agendu společnosti na dalších 15 let.

 

Druhé velké překvapení přišlo teprve loni. S týmem z OpenAI jsem se setkával od roku 2016 a byl jsem ohromen jejich neustálým pokrokem. V polovině roku 2022 jsem byl jejich prací tak nadšený, že jsem jim dal výzvu: vycvičit umělou inteligenci, aby složila zkoušku z biologie Advanced Placement. Umožněte mu odpovídat na otázky, na které nebyl speciálně vyškolen. Vybral jsem si AP Bio, protože test je víc než prosté opakování vědeckých faktů – žádá vás, abyste kriticky přemýšleli o biologii. Pokud to dokážete, řekl jsem, udělali jste skutečný průlom.

 

Myslel jsem, že je ta výzva zaměstná na dva nebo tři roky. Dokončili to během několika měsíců.

V září, když jsem se s nimi znovu setkal, jsem s úžasem sledoval, jak položili GPT, jejich modelu AI, 60 otázek s možností výběru ze zkoušky AP Bio – a 59 z nich bylo správně. Poté napsal vynikající odpovědi na šest otevřených otázek ze zkoušky. Test jsme měli od externího experta a GPT získalo 5 – nejvyšší možné skóre a ekvivalentní získání A nebo A+ v kurzu biologie na vysoké škole.

 

Jakmile test zvládl, položili jsme mu nevědeckou otázku: „Co říkáš otci s nemocným dítětem? Napsalo to promyšlenou odpověď, která byla pravděpodobně lepší, než by dala většina z nás v místnosti. Celý zážitek byl ohromující.

Věděl jsem, že jsem právě viděl nejdůležitější pokrok v technologii od grafického uživatelského rozhraní.

To mě inspirovalo k zamyšlení nad všemi věcmi, kterých může AI dosáhnout v příštích pěti až deseti letech.

Vývoj umělé inteligence je stejně zásadní jako vytvoření mikroprocesoru, osobního počítače, internetu a mobilního telefonu. Změní způsob, jakým lidé pracují, učí se, cestují, dostávají zdravotní péči a komunikují mezi sebou. Celá průmyslová odvětví se kolem něj přeorientují. Firmy se budou odlišovat tím, jak dobře to využívají.

 

Filantropie je v dnešní době moje práce na plný úvazek a hodně jsem přemýšlel o tom, jak – kromě toho, že pomáhá lidem být produktivnější – může AI snížit některé z nejhorších světových nerovností. Celosvětově je nejhorší nerovnost ve zdraví: 5 milionů dětí ve věku do 5 let umírá každý rok. To je méně než 10 milionů před dvěma desetiletími, ale stále je to překvapivě vysoké číslo. Téměř všechny tyto děti se narodily v chudých zemích a umírají na příčiny, kterým lze předejít, jako je průjem nebo malárie. Je těžké si představit lepší využití AI, než je záchrana životů dětí.

Hodně jsem přemýšlel o tom, jak může umělá inteligence snížit některé z nejhorších světových nerovností.

 

Ve Spojených státech je nejlepší příležitostí ke snížení nerovnosti zlepšit vzdělání, zejména zajistit, aby studenti uspěli v matematice. Důkazy ukazují, že základní matematické dovednosti připraví studenty k úspěchu bez ohledu na to, jakou kariéru si zvolí. Ale výsledky v matematice klesají po celé zemi, zejména u černošských, latinskoamerických a nízkopříjmových studentů. AI může pomoci tento trend zvrátit. Změna klimatu je další problém, o kterém jsem přesvědčen, že umělá inteligence může učinit svět spravedlivějším. Nespravedlnost změny klimatu spočívá v tom, že lidé, kteří trpí nejvíce – ti nejchudší na světě – jsou také těmi, kdo k problému přispěli nejméně. Stále přemýšlím a učím se o tom, jak může umělá inteligence pomoci, ale později v tomto příspěvku navrhnu několik oblastí s velkým potenciálem.

 

Stručně řečeno, jsem nadšený z dopadu, který bude mít umělá inteligence na problémy, na kterých Gates Foundation pracuje, a nadace bude mít v nadcházejících měsících mnohem více, co o umělé inteligenci říci. Svět se musí ujistit, že z umělé inteligence budou mít prospěch všichni – a nejen lidé, kteří se mají dobře. Vlády a filantropie budou muset hrát hlavní roli při zajišťování snižování nerovnosti a nepřispívání k ní. To je priorita mé vlastní práce související s AI.

 

Jakákoli nová technologie, která je tak rušivá, musí lidi zneklidnit, a to rozhodně platí pro umělou inteligenci. Chápu proč – vyvolává to těžké otázky týkající se pracovní síly, právního systému, soukromí, zaujatosti a dalších. AI také dělají faktické chyby a zažívají halucinace. Než navrhnu několik způsobů, jak zmírnit rizika, definuji, co rozumím pod pojmem AI, a podrobněji se zaměřím na některé způsoby, jakými pomůže lidem v práci, zachraňovat životy a zlepšovat vzdělání.

 

 

comments powered by Disqus