Čištění uší u dětí a zánět středního ucha

Sluchové ústrojí je velice citlivý orgán o který je třeba celý život pečovat. V péči o dítě je třeba se zaměřit hlavně na hygienu, prevenci poškození a v případě onemocnění o včasnou a účinnou léčbu.

děti, hygiena, sluch, zánět středního ucha, čištění uší

Na první pohled složitý tvar ucha v sobě skrývá ještě složitější anatomickou stavbu

Řekněme si velmi stručně, co tvoří ucho: tzv. vnější ucho se skládá z boltce a zevního zvukovodu. Vnější zvukovod končí bubínkem - je to oválná vazivová blanka trychtýřovitě konkávní do středního ucha. V této středoušní dutině se nacházejí tři kůstky: třmínek, kovadlinka a kladívko - přenášejí zvukové signály do vnitřního ucha. Je to část ucha, v níž se nachází orgán sluchu a rovnováhy. Ušní dutina je spojena s hrdlem tzv.Eustachovou trubicí, která zajišťuje vyrovnání měnících se tlaků v středoušní dutině.

Pro nás je z hlediska hygieny nejdůležitější částí ušní boltec a vnější zvukovod

V chrupavkové části zvukovodu se nacházejí i mazové žlázky, které produkují ušní maz. Úkolem ušního mazu je chránit zvukovod, udržovat vhodné pH, zabraňovat bakteriálním infekcím. Proto se ušního mazu nechtějte za každou cenu zbavit. Kromě toho, čím častěji odstraňujete ušní maz, tím více se ho tvoří.

Jak správně čistit uši?

Asi pro většinu dětí je čištění uší příjemnou a uklidňující záležitostí. Není to nic nepříjemné, pokud se provádí správně. K čištění použijte raději vatové tampony, případně kousek stočenou gázy. Můžete si pomoci i kouskem mokré gázy, kterou si navinete na prst a takto uši vyčistíte. Vatové tyčinky jsou sice na vyčištění boltce vhodné, ale nezasouvejte je hlouběji. Riskujete poranění zvukovodu, zvláště pokud je dítě neklidné, nebo čištění uší nemá v oblibě, kromě toho se může stát, že se vata z tyčinky sklouzne a problém je na světě. Na trhu existují speciální vatové tyčinky pro děti s rozšířenou částí, aby je nebylo možné zasunout příliš hluboko. Nejvhodnější je čistit uši po koupání či sprchování, čímž současně odstraníte i přebytečnou vodu. Stačí, když se čistí pouze ušní boltec a vchod do zvukovodu - tj to, co očima vidíme. Není třeba zacházet hlouběji, tím se ušní maz pouze zasouvá, může "ztvrdnout "a vytvoří se tzv. mazová zátka. Tu může odborně odstranit pouze lékař - nepokoušejte se o to sami! Boltec při čištění jemně zatáhněte směrem nahoru a dozadu - tím se zlepší přístup do zevního zvukovodu - a krouživým pohybem tamponem nebo gázou odstraňte maz. Nezapomeňte - na každé ucho použijte čistou vatu či gázu! Tím zabráníte případnému přenesení infekce z jednoho ucha do druhého. Nezapomeňte na odstranění nečistot i za ušima - vatovým tamponem namočeným v dětském olejíčku jemně potřete tato místa. Často se na to zapomíná zejména u novorozenců a kojenců a vznikají z toho nepěkné ranky, které často zapáchají.

Pokud se dětem dostala během koupání voda do uší,

snažte se ji odtud dostat, zvláště pokud víte, že vaše dítě je na to citlivé. Ale POZOR - ne za každou cenu! Stačí vyčistit ucho běžným způsobem, případně jemně vysušit fénem.

V lékárnách se dají zakoupit i prostředky pro důkladnější vyčištění uší,

zvláště pokud máte časté problémy s ucpáním zvukovodu ušním mazem. Jsou to ušní spreje, kapky nebo ušní svíčky. O způsobu použití se informujte u svého lékaře, nebo lékárníka!

Co dělat, pokud uši bolí?

V každém případě neodkládejte návštěvu lékaře - infekce v uchu není žádná maličkost, neléčená může vést k problémům se sluchem až k hluchotě. Při infekci vnějšího ucha se zanítí sliznice zvukovodu. Nejčastější příčinou této infekce je mechanické poranění - pokud se dítě často šťourá v uchu, poranění ostrým předmětem, ale i zmiňovanou vatovou tyčinkou. Infekci provázejí bolesti ucha zejména při dotyku nebo svědění ucha, zapálený, červený zvukovod, případně výtok z ucha. Při infekci středního ucha je postižena dutina za bubínkem. U dětí jí často předcházejí infekce krku - jelikož Eustachova trubice vedoucí z krku do ucha je u dětí velmi krátká, takže se infekce snadno šíří. Pokud vaše dítě takovou infekci prodělalo do dvou let, je velmi pravděpodobné, že ji bude mít pokaždé, když bude mít zanícený krk, či rýmu. Přibližně v osmi letech se trubice rozšíří a infekce bude hrozit vzácněji. Zánět středního ucha poznáte relativně snadno. Doprovázejí ho totiž velmi silné bolesti ucha, pro které je dítě plačtivé, neklidné, nespavé. Může si ucho mnout a potahovat. U dětí do tří měsíců může být přítomno nechutenství, nebo pláč při přijímání potravy, protože má dítě problémy s polykáním, případně i zvýšenou teplotu. Předtím než navštívíte lékaře, můžete podat dítěti doporučenou dávku přípravku s obsahem paracetamolu nebo ibuprofenu na tlumení bolesti. Při zánětu mu nikdy nepodávejte teplý obklad na ucho - rozvoj zánětu ním ještě více podpoříte. Pokud nemoc provází i výtok, nevytírejte ho. Položte na ucho čistý kapesník a dbejte nato, aby dítě leželo na postižené straně a hnis mohl volně odtékat. Pokud má dítě rýmu, podejte mu kapky do nosu - pomáhají při dekongesci (uvolnění a oplasknutí sliznice nosní dutiny), přečištění nosní dutiny, čímž se sníží i riziko přenesení infekce na ucho.
 

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Vyrážka v obličeji lze léčit podle toho, na které části se vyskytuje

Vyrážky v obličeji dokáží pěkně potrápit. Bývají bolestivé, ale hlavně, jsou hodně vidět. Proto jsou nejen...
více…

Co dělat, když je dítě často nemocné?

Běžné dětské nemoci nepředstavují pro děti vážný zdravotní problém, pokud se objeví jednou za čas. Dítě si...
více…

Prevence chřipky - pitný režim, správná životospráva a hygiena

Nachlazení a chřipka každoročně dostane do postele statisíce lidí. Onemocnění se šíří velkou rychlostí a smete s...
více…

Poruchy chování u dětí mohou být způsobeny jejich obtížným porodem

Agresivita dospělých lidí je často plně vysvětlitelná. Ale proč jsou agresivní děti? Děti, které jsou vychovávány...
více…

Noční pomočování způsobuje dětem komplex méněcennosti

Co trápí naše děti? Z čeho mají komplex méněcennosti? Smutné statistice vévodí zápach, dále obezita a na třetím...
více…

Čištění uší vatovými tyčinkami je nebezpečné, používejte méně drastické metody!

Víte, jak si správně vyčistit uši? K čištění uší je zažité používat vatové tyčinky. Ale odborníci varují...
více…

Jak naučit děti správné mytí rukou?

Zdraví dětí je noční můrou mnoha rodičů. Některým nemocem nezabráníte, ale je možné předejít alespoň těm...
více…

Správně se vysmrkat, neznamená smrkat z obou nosních dírek najednou!

Teče vám rýma z nosu a nemáte po ruce kapesník? Situace, která vyžaduje okamžité řešení. Vtáhnete rýmu zpět, ale...
více…

Noční můry svědomitých rodičů

Každý rodič se bojí o své dítě. Trápí ho občas nejistota a to, že ho nebude moci vždy a před vším ochránit. Je...
více…

Mýdlo, které ničí bakterie je jen zbytečné vyhazování peněz

Nákupy v drogeriích nejsou zrovna nejlevnější záležitostí a navíc často podléháme zažitým mýtům. Pokusíme se...
více…