Jaká jsou tajemství dvojčat?

Svět dvojčat připadá lidem fascinující. Zejména pokud jsou k nerozeznání, je to stále tak trochu pro nás nepochopitelné. V posledních letech se výskyt dvojčat zvyšuje, ale stále častěji se stávají případy i více dětí - tři, čtyři, paterčata. Možnost vícenásobného těhotenství zvyšuje umělé oplodnění, při kterém se do těla matky cíleně vkládají dvě a více oplodněných vajíček.

Jak se liší jednovaječná a dvojvaječná dvojčata?

Identická dvojčata jsou jako jeden člověk okopírovaný přes kopírovací papír. Vypadají stejně, protože mají totožnou DNA. Jak je to možné? Oplodněné vajíčko se rozdělí a vzniknou dva naprosto identičtí jedinci. Čili identická dvojčata jsou dvě poloviny téhož vajíčka. Někdy se stane, že se identická dvojčata zcela nepodobají. Mají sice stejné geny, ale může se stát něco, co vzhled jednoho z nich změní. Jedno může být nižší nebo hubenější a podobně. Může to být způsobeno tím, že jedno z nich dostane v těle matky méně živin než druhé nebo bývalo častěji nemocné a tak. Stává se to dost často, že i identická dvojčata se trochu liší. U dvojvaječných dvojčat je to jinak. Byla počata ve stejném okamžiku a společně se narodili, ale mohou se od sebe diametrálně lišit. Dokonce nemusí mít stejnou barvu vlasů, očí, stejnou postavu. Na první pohled je dokonce nemusíte pokládat za příbuzné, pokud se jedno podobá na matku a druhé na otce. Dvojvaječná dvojčata vznikají ze dvou vajíček a dvou spermií. Geneticky jsou na tom stejně jako sourozenci, kteří se narodili s několikaletým odstupem. Proto v tomto případě může jít i o rozdílné pohlaví, tedy chlapeček a holčička.

Povaha

Povahou si bývají dvojčata velmi blízká, zejména jednovaječná. Ale nemusí to být pravidlo. Záleží především na výchově. Psychologové varují, že pokud rodiče dvojčata od malička stejně oblékají a chovají se k nim jako k rozpůleným lidem, zbytečně potlačují jejich osobnost. Je rozumnější nabádat k samostatnosti, aby si každé žilo vlastní život, drželo se vlastních zájmů a měli své kamarády, nemusí mít společné.

Jednovaječná dvojčata mají stejné geny, tedy mívají i podobné povahy a vlastnosti. Proto podobně reagují na stres, mají stejné zájmy a danosti. Při výběru školy a budoucnosti často zcela neúmyslně dospějí ke stejnému výběru. Ale to je právě to důležité: je třeba je nechat přijít na to vlastním rozumem, ne je dávat spolu všude automaticky jen proto, že jsou dvojčata.

Cítění na dálku

Často se říká, že dvojče vycítí i na dálku, co si to druhé myslí, co dělá, zda je v pořádku. Podle lékařů něco jako duševní telepatie na dálku není. Dvojčata mají obvykle podobné sklony - k umění, ale i k zlozvykům - alkoholismus, ale komunikace na dálku je nepravděpodobná. Na druhé straně i lidé, kteří nejsou dvojčata, občas mají tušení, že se něco děje a toto tušení se stane správným. Stačí, pokud jde o člověka velmi blízkého. Toto už patří mezi záhady, které zatím není v našich silách vyřešit.

Dědičnost

Mnoho lidí věří tomu, že dvojčata a více jsou generově dědičné, ale statistiky tomu nenasvědčují. Je sice pravda, že se to občas vyskytuje v některé větvi rodiny po několik generací. Podle lékařů se však velmi často vyskytuje "syndrom mizejícího dvojčete", kde díky moderní sonografii je vidět vedle normálního plodu ještě další, který se však vstřebá. To by svědčilo o tom, že predispozici mít dvojčata mají mnohé ženy, ale u většiny druhý plod přirozeně zanikne asi v druhém měsíci.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Hračky, které zabaví děti na dlouhé hodiny

Hračky a děti patří odjakživa k sobě. Ať už jsou to panenky, autíčka, plyšáci, různé stavebnice, domečky,...
více…

Zábava pro velké kluky aneb RC letadla

Který kluk nesnil o tom, že se stane pilotem. Ať už to byl kolíček na prádlo, papírová vlaštovka či cokoli jiného,...
více…

Elektrická vozítka pro děti – je taková hračka vhodná pro vaše dítě?

Když se vysloví elektrické vozítko pro dítě, většina lidí se mračí. Že by dítě mělo raději běhat, skákat,...
více…

The Sims 4: Legendární hra je mezi hráči stále oblíbená

Hra, která patří mezi nejoblíbenější počítačové hry už pár let, si své místo oblíbenosti stále drží, a...
více…

S hrami a aktivitami od Albi si užijete spoustu zábavy

Dnešní moderní děti tráví čas raději sledování videí nebo hraním mobilních her. Nebylo by lepší, kdyby se...
více…

Milujete filmy od Marvel Studios? Pak byste měli mít postavičku Iron Mana

Filmy od Marvel Studios mají po celém světě stovky milionů fanoušků – a někteří těmito snímky dokonce žijí....
více…

Jak potěšit malého stavitele? Přeci jedinečnou stavebnicí Merkur

Ve škole byste jenom těžko hledali dítě, které by doma nemělo alespoň jednu stavebnici. Plastové kostičky má doma...
více…

Kuchařka pro dceru: Chybět by neměla nikomu, kdo je v kuchyni teprve v začátcích

Tato kuchařka se skvěle hodí pro každého, kdo by se chtěl naučit vařit, ale stále tak trochu tápe. Obsahuje totiž...
více…

Hoverboard není jen veselá jízda. Má také zdravotní přínosy

Pokud jde o aktivní a zdravý život, mnozí z vás by řekli, že nejlepší způsob, jak ho docílit, je cvičit, jíst...
více…

Pokémoni aneb fenomén, který žije dodnes

Když svět spatřil pokémony poprvé v roce 1996, vypukla mánie. Děti sbíraly kartičky do svých alb a netrpělivě...
více…