Jaká jsou tajemství dvojčat?

Svět dvojčat připadá lidem fascinující. Zejména pokud jsou k nerozeznání, je to stále tak trochu pro nás nepochopitelné. V posledních letech se výskyt dvojčat zvyšuje, ale stále častěji se stávají případy i více dětí - tři, čtyři, paterčata. Možnost vícenásobného těhotenství zvyšuje umělé oplodnění, při kterém se do těla matky cíleně vkládají dvě a více oplodněných vajíček.

Jak se liší jednovaječná a dvojvaječná dvojčata?

Identická dvojčata jsou jako jeden člověk okopírovaný přes kopírovací papír. Vypadají stejně, protože mají totožnou DNA. Jak je to možné? Oplodněné vajíčko se rozdělí a vzniknou dva naprosto identičtí jedinci. Čili identická dvojčata jsou dvě poloviny téhož vajíčka. Někdy se stane, že se identická dvojčata zcela nepodobají. Mají sice stejné geny, ale může se stát něco, co vzhled jednoho z nich změní. Jedno může být nižší nebo hubenější a podobně. Může to být způsobeno tím, že jedno z nich dostane v těle matky méně živin než druhé nebo bývalo častěji nemocné a tak. Stává se to dost často, že i identická dvojčata se trochu liší. U dvojvaječných dvojčat je to jinak. Byla počata ve stejném okamžiku a společně se narodili, ale mohou se od sebe diametrálně lišit. Dokonce nemusí mít stejnou barvu vlasů, očí, stejnou postavu. Na první pohled je dokonce nemusíte pokládat za příbuzné, pokud se jedno podobá na matku a druhé na otce. Dvojvaječná dvojčata vznikají ze dvou vajíček a dvou spermií. Geneticky jsou na tom stejně jako sourozenci, kteří se narodili s několikaletým odstupem. Proto v tomto případě může jít i o rozdílné pohlaví, tedy chlapeček a holčička.

Povaha

Povahou si bývají dvojčata velmi blízká, zejména jednovaječná. Ale nemusí to být pravidlo. Záleží především na výchově. Psychologové varují, že pokud rodiče dvojčata od malička stejně oblékají a chovají se k nim jako k rozpůleným lidem, zbytečně potlačují jejich osobnost. Je rozumnější nabádat k samostatnosti, aby si každé žilo vlastní život, drželo se vlastních zájmů a měli své kamarády, nemusí mít společné.

Jednovaječná dvojčata mají stejné geny, tedy mívají i podobné povahy a vlastnosti. Proto podobně reagují na stres, mají stejné zájmy a danosti. Při výběru školy a budoucnosti často zcela neúmyslně dospějí ke stejnému výběru. Ale to je právě to důležité: je třeba je nechat přijít na to vlastním rozumem, ne je dávat spolu všude automaticky jen proto, že jsou dvojčata.

Cítění na dálku

Často se říká, že dvojče vycítí i na dálku, co si to druhé myslí, co dělá, zda je v pořádku. Podle lékařů něco jako duševní telepatie na dálku není. Dvojčata mají obvykle podobné sklony - k umění, ale i k zlozvykům - alkoholismus, ale komunikace na dálku je nepravděpodobná. Na druhé straně i lidé, kteří nejsou dvojčata, občas mají tušení, že se něco děje a toto tušení se stane správným. Stačí, pokud jde o člověka velmi blízkého. Toto už patří mezi záhady, které zatím není v našich silách vyřešit.

Dědičnost

Mnoho lidí věří tomu, že dvojčata a více jsou generově dědičné, ale statistiky tomu nenasvědčují. Je sice pravda, že se to občas vyskytuje v některé větvi rodiny po několik generací. Podle lékařů se však velmi často vyskytuje "syndrom mizejícího dvojčete", kde díky moderní sonografii je vidět vedle normálního plodu ještě další, který se však vstřebá. To by svědčilo o tom, že predispozici mít dvojčata mají mnohé ženy, ale u většiny druhý plod přirozeně zanikne asi v druhém měsíci.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Milujete všechny své děti stejně?

Milujete všechny své děti stejně a chováte se k nim pokaždé tak, aby vaši lásku cítily? Pravda je, že by rodiče...
více…

Proč malé děti nechtějí spát? Mohou za to rodiče!

Máte nespavé děti? Možná bude problém ve vás, rodičích! Proto, aby dítě zdravě spalo musí mít vytvořené...
více…

Život v satelitních městečkách není pro všechny a vůbec není ideální!

Satelitní městečka se v Česku ve větší míře začaly stavět koncem minulého století. Lidé chtěli bydlet v domě...
více…

Kam na školní výlet? Úniková místnost!

Muzea, výstavy, divadelní představení… To všechno už děti ze školních aktivit dobře znají. Co takhle přijít...
více…

Jak nezešílet z malého dítě, které si chce za každou cenu prosadit své?

Výchova dětí, to nejsou jen příkazy a zákazy. Děti se musí vychovávat s láskou. Ale i přestože své děti...
více…

Nosíte své miminko často v náručí? Nejenže ho vychováte správně, ale také správně poroste!

Utišujete dítě když pláče v náručí? Tak to ale vůbec neděláte chybu! Nejenže své dítě rychleji utišíte, ale...
více…

O čem a čím se baví dnešní děti?

Asi by nebylo těžké uhádnout nejoblíbenější hračku malých i velkých dětí. Ale o tom, že si děti hrají s mobily,...
více…

Přírodní kosmetika pro děti i dospělé

Zelená je barva přírody a také většinou jsou i zelenou barvou označovány výrobky, šetrné k přírodě a lidem....
více…

Dětský pokoj má mít ideálně tři zóny

Zařizování každého pokoje v bytě či domě je třeba dělat pečlivě a s ohledem na jeho funkci. Když si špatně...
více…

Jak má správně sedět dítě v lavici, aby si nedeformovalo páteř?

Škola, to znamená hodiny a hodiny sezení. Bylo to tak vždy, ale dříve děti po dlouhém sezení ve škole doslova...
více…