Co vše je nutné pořídit dítěti do školy?
Vůbec není důležité, aby dítě mělo značkovou tašku a jiné značkové pomůcky. Důležité je, aby s těmito pomůckami mohlo dítě pořádně a efektivně pracovat. Koncem školního roku jsme jako rodiče obdrželi seznam všech školních věcí, které bude příští žáček ve škole potřebovat. Přestože za učebnice a pracovní sešity se také platí, jejich nákup zajišťuje škola.
Seznam potřebných věcí
7 ks sešitů na matematiku č. 523
7 ks sešitů na slovenský jazyk č. 512
1 ks sešit na prvouky č. 540
1 ks sešit na hudební výchovu
1 ks žákovská knížka
30 ks výkresů A4
20 ks výkresů A3
plastelína
tuž
barevný papír
vodové barvy
temperové barvy
nůžky
voskové pastelky
barvičky
trojúhelník - pravítko s ryskou
3 ks pero Tornádo
zmizík
ořezávátko
5 ks tužka obyč. měkká
5 ks tužka obyč. tvrdá
obaly na sešity A5
obaly na sešity A4
školní taška
penál
přezůvky
K těmto věcem je třeba ještě připočítat cvičební úbor (tepláky, tričko bílé, sportovní obuv, ponožky, pytlík na uskladnění.
Na čem nešetřit?
Možná se dá ušetřit při koupi sešitů a výkresů - momentálně obchodní řetězce nabízejí zlevněné ceny na vybrané školní pomůcky. Na čem se rozhodně šetřit nevyplatí, jsou potřeby na výtvarnou výchovu. V nabídce jsou velmi levné nejen barvičky a vodové barvy, ale opravdu všechny výtvarné pomůcky někdy skutečně za symbolické ceny. Ne všechny však splňují kritéria pro efektivní použití. Je poznat rozdíl mezi pastelkami značkovými. Nejčastěji ze všeho levným barvičkám a barvám chybí v první řadě sytost barvy. Dítě se natrápíte s vybarvování, ale stopa je vybledlá, bez barvy. Jediné, kde je barva opravdu vidět, je oblečení, které v případě zašpinění nevypere ani ten nejznačkovější prací prášek. Kromě toho, levné dovozové pastelky se rychle lámou a často mají uvnitř tuhu už nalámanou a tehdy se vůbec nedají ořezat. Podobně se dají popsat i voskové pastelky či plastelína.
Podobně se dají koupit i školní tašky. Někdy rodiče pozapomenou na fyzické možnosti svého dítěte a v zápalu kvalitní koupě vyberou dítěti tašku sice imageovou a ergonomickou, ale k postavě neúměrně velkou a těžkou (vlastně tak zruší celou ergonomii tašky). Třeba si uvědomit, že dítě nebude nosit jen samotnou tašku, ale i poměrně hodně pomůcek a učebnic v ní.
Možná my, rodiče, už dávno na školu nezmiňujeme, ale není na škodu vyzkoušet si pomůcky ve vlastních rukou - často zjistíme, že děti se s některými zbytečně trápí jen proto, že dospělí nemají představu o tom, jak se s nimi pracuje. Proto jak se snažíme dětem zajistit kvalitní stravu, kvalitní využití volného času, smysluplné hry atd. Tak se snažme dětem zajistit kvalitní pracovní nářadí, neboť škola bude opět na 10 měsíců jejich zaměstnáním.