Jak bojovat se stereotypem v partnerství?
Říká se, že stereotyp je zabijákem partnerských vztahů. I když některým lidem, zvláště ve středním a vyšším věku, stereotyp vyhovuje spíše než časté změny, čili záleží to jen na povaze partnerů. Přesto se stereotyp označuje jako nepřítel partnerského vztahu číslo jedna. Pokud sdílíte tento názor, prostudujte si našich několik rad, jak se stereotypy bojovat.
1. Nepouštějte do domu nudu.
V žádné podobě. Aktivně plánujte, co budete dělat ve volném čase, jak vyplníte "nicnedělání" na dovolené, jakou novou náplň si najdete, až děti vyrostou.
2. Snažte se jeden druhého bavit.
Tím není míněno připravit si sbírku vtipů - bavit znamená zaujmout, upoutat.
3. Vytvořte si náplň i samostatně, ne pouze společnou
Často se říká, a je to svatá pravda, že od partnera je si třeba občas i odpočinout a nechat ho žít. Je hezké trávit volné chvíle spolu, ale každý člověk potřebuje i chvilku pro sebe. Zejména pokud mají partneři různé zájmy. Je hezké, pokud se věnují něčemu spolu, ale pokud se liší v názoru na strávení volného času, je možná lepší, když si jde každý, alespoň na krátký čas po svém. Například pokud jeden rád zahradničí a druhý raději něco skládá nebo lepí, klidně se mohou ve volném čase oddělit a pak se věnovat něčemu společně, například procházce.
4. Drobné překvapení
Ale měly by být takové, aby vašeho partnera překvapily příjemně, ne naopak. Tedy ne, že koupíte lístky do divadla nebo na fotbal a váš partner takové akce bytostně nesnáší. To děláte dárek tak sami sobě. Na takových akcích je třeba se předem dohodnout, pokud je to pro jednoho z vás spíše oběť než zážitek. Ideální jsou kompromisy: ty pojď se mnou tam, já půjdu zase s tebou jinam. A budete se bavit. Hlavně si netřeba život zpestřovat příliš často, protože vás to může vyčerpat ještě rychleji než stereotyp.
5. Každodennost
Takzvaný všední život je ten převažující. A je to tak správně, protože kdybyste měli každý den nějaký program, nějaké překvapení, asi by vás to po čase dost otravovalo. Ale občas si třeba život ozvláštnit něčím mimořádným. Stačí pozvánka na procházku ve všední den namísto neděle a podobně.
6. Povinnosti
Nestaňte se jejich otrokem a zařiďte si povinnosti tak, aby vám zároveň dělaly alespoň trochu radosti. Takže například sekání trávy nemusíte dělat mermomocí zrovna dnes, kdy se vám nechce, posuňte to, když budete mít na to náladu. Samozřejmě, ne se všemi povinnostmi se to dá, ale s mnoha se to podaří.
7. Rodinný rituál
Každá rodina má své rodinné rituály, zvyky, které se mermomocí dodržují. Pokud vás to ale obtěžuje, klidně je změňte na takové, které vám více vyhovují.
8. Vzájemná konverzace
Mnozí se pozastavují, že vždyť si spolu stále povídají. Ale zamyslete se nad tím, o čem ty rozhovory jsou. Často se točí kolem chodu domácnosti, co je třeba opravit, kdy je třeba zaplatit nájemné, kdy se půjde na nákup školních potřeb a podobně. To ale není plnohodnotná konverzace. Tou by se mělo nazývat spíše společné povídání o stráveném dni, o svých představách, o tom, co má kdo nového, čili i trochu poplkání. Vy sami nejlépe víte, jaká témata jsou pro vás zajímavá. Povídat si můžete také o svých snech, aniž by jste očekávali jejich splnění.