Nácvik prezentace doma
Pokud s prezentací nemáte mnoho zkušeností, určitě vám doporučuji procvičit si ji. Hlasový projev, řeč, to je stejná činnost jako každá jiná. A tedy podléhá i trénování. Pokud hodně mluvíte, naučíte se mluvit. Samozřejmě, musíte mluvit k věci a pro posluchače zajímavě. Právě to se dá nacvičit.
Udělejte si prezentaci doma. Sám jsem se takto nejednou připravoval na veřejné vystoupení, ať už šlo o krátký záběr do televize, nebo přednášku o nějakému tématu.
V začátcích jsem přišel na pódium a začal jsem číst připravený text. Text byl zajímavý, kvalitní. No lidé dřímalo. Můj projev nudil. Nevěděl jsem a nevím číst. Koktal jsem, pletl jsem si slova, tréma mi bránila dobře dýchat. Muselo být utrpení podívat se na mě.
Pak jsem jednou šel do zpráv říci ze dvě věty "na kameru". Tak jsem si doma nahlas na to téma sám pro sebe řečnil. Přiznám se, cítil jsem se jako blbec. Vždyť jen blázni promlouvají sami k sobě. Ale zjistil jsem, že o tématu umím "z fleku" říct mnohem víc, než dvě věty. To mě značně zbavilo trémy. Před kamerou jsem řekl co jsem chtěl a bylo to celkem fajn.
Když člověk dělá rozhovory, najednou zjistí, že to vcelku jde. Pár let po těchto zkušenostech jsem nahrál i své první CD o hubnutí. Najednou jsem zjistil, že tréma není povinná. Chce to ovšem cvik, je třeba se rozmluvit. Nedosáhnete sice tu rutinu, jako profesionální herec. Ale i neškolený člověk může zlepšit svůj projev pokud na něm pracuje.
Takže doporučuji, pokud se chystáte na pohovor, rozhovořte se. Na dané téma mluvte před imaginativním publikem. Pokud budou ochotni, ať si vás vyslechnou vaši rodiče, přátelé.
A ideální je, pokud si to i nafilmujete. Zjistíte, že děláte nějaký pohyb, který se vám nelíbí. Máte čas odtrénovat ho.