Živnostník a účetnictví
Jednoduché účetnictví
Osoby samostatně výdělečně činné, které uplatňují prokazatelné výdaje, obvykle účtují v soustavě jednoduchého účetnictví, které je složitější než daňová evidence a jednodušší než podvojné účetnictví.
Zúčtovací jednotka účtující v soustavě jednoduchého účetnictví uskutečňuje zápisy v těchto knihách:
a) v peněžním deníku - obsahuje údaje o peněžních prostředcích, příjmech a výdajích
b) v knize pohledávek - zaznamenávají se v ní dlužníci, pohledávky, poskytnuté zálohy či úvěry
c) v knize závazků - zahrnuje údaje o věřitelích, závazcích, přijatých platbách a úvěrech
d) v pomocných knihách - pouze pokud je to nezbytné, např. kniha o složkách majetku
Jednoduché účetnictví se řídí zákonem o účetnictví, postupy samotného účtování jsou upraveny formou opatření Ministerstva financí ČR.
Velkou pomocí při účtování jsou účetnické programy. Snaživý a učenlivý podnikatel, pokud podniká "v malém" a bez zvláštností, dokáže účtovat v soustavě jednoduchého účetnictví i sám. Je však dobré pokud zná zkušeného člověka z praxe a může se s ním v případě potíží poradit.
Podvojné účetnictví
V podvojném povinně účtují například právnické osoby, tedy firmy jako jsou společnosti s ručením omezeným, akciové společnosti atd.. Ale i živnostník, pokud chce, může se pro podvojnou soustavu rozhodnout. Následně však tímto způsobem musí účtovat po celé účetní období.
Účetní jednotka využívající soustavu podvojného účetnictví účtuje v těchto knihách:
a) v deníku - kde se chronologicky zaznamenávají všechny zaúčtované účetní případy
b) v hlavní knize - v níž se účtují všechny účetní případy na účty (aktiv, závazků, nákladů, výnosů) podle věcného hlediska.
Specifikum podvojného účetnictví spočívá v tom, že každý účetní případ se vpisuje dvakrát - na levou a pravou stranu odpovídajících účtů. Účetní zápisy uskutečněné na syntetických účtech se podrobně rozvádějí na analytických účtech (např. syntetický účet "dodavatelé" pokud němu analytické účty "dodavatel 1", "dodavatel 2, dodavatel 3 atd..). Názvy a číselné označení účtů uvádí účtový rozvrh, který si účetní jednotka vytváří na základě rámcové účtové osnovy upravované zákonem. Na konci účetního období se provádí účetní závěrka, přičemž úhrny peněžních částek na levé a pravé straně uzávěrkových účtů se musí rovnat.
Podvojné účetnictví poskytuje podnikateli, oproti předchozím dvěma metodám, nejpodrobnější přehled o jeho podnikání a podvojné zápisy umožňují rychlé objevení chyby v zaúčtování. Stejně jako jednoduché účetnictví se řídí zákonem o účetnictví a postupy samotného účtování jsou upraveny formou opatření Ministerstva financí ČR.
Účtovat podvojným je náročné. Člověk k tomu potřebuje vzdělání a také praxi. Existují například kurzy podvojného účetnictví, ale bez praxe jsou nedostačující. Firmy zaměstnávají účetní , případně si platí externí účetnické firmy.
Podnikatel odpovídá za vedení účetnictví, ať mu ho dělá kdokoli a za nesrovnalosti je postižen finančními pokutami.