Co je proaktivní postoj?
Pokud chcete dosáhnout úspěchu, musíte co nejméně často reagovat na události, které vás obklopují. Reagováním totiž spotřebováváte váš čas a energii. Pokud reagujete na situace z okolí, to znamená, že plníte zájmy a cíle okolí. Neřešíte své záměry - vzpomeňte si, že důležité věci nejsou naléhavé.
Úspěch dosáhnete, pokud budete jednat proaktivně v důležitých věcech. Tedy v oblastech, které nevyžadují okamžitou akci. Úspěšní lidé si řeknou: toto je pro mě důležitá věc. Budu se jí proto věnovat teď hned. A začnou na tom pracovat. Nevadí, že zvoní mobil, že přišel e-mail. Nyní pracuji na důležité věci týkající se mého života. Ostatní věci musí počkat.
Experti na časový management radí, abyste v práci nezačínali maličkostmi, drobnými úkoly. První, co musíte udělat, jsou velké a významné úkoly. Teprve potom se věnujte maličkostem - pokud vám na ně zbývá čas. Maličkosti zaberou hodně času, zkonzumují energii a stále jste ještě neudělali nic důležitého. Klasický příklad je e-mail. Pokud svůj pracovní den začnete při čtení a reagují na e-maily, můžete snadno ztratit i celý den. Proto si nejdříve udělejte seznam důležitých věcí, které chcete dnes stihnout a pusťte se do některého z větších úkolů.
Příklad. Znám několik lidí, kteří jsou dodnes v otroctví rodiny. Takový otrok nemá čas na sebe, slouží rodině. Denně přepravuje své děti, rodiče, bratrance po městě. (Ty máš auto, nehodil bys mě do obchodu?) Ono "hodit" někoho pár kilometrů není nic náročného. Ale v zácpě města počítejte 20 minut tam, 20 minut jízda a 20 minut domů. Hodina času. Člověk, který dělá takto "taxikáře" to dělá často zdarma a rodině slouží i v jiných oblastech. Někdy v minulosti dovolil, že ho blízcí mohou úkolovat. A tak se to stalo zvykem… Pak nemá čas jít cvičit, nemá čas studovat.