Vztahy na pracovišti

Je výborné být součástí kolektivu, kde vládne příjemná, přátelská, týmová a činorodá atmosféra. Ale ruku na srdce, kolik ideálních kolektivů existuje? Chci velmi věřit tomu, že alespoň pár. Ale obávám se, že opak je pravdou.

Stačí jeden človíček s negativními vlastnostmi a dokáže rozvrátit i ty nejlepší vztahy a znepříjemňovat život všem okolo. Slušní lidé se často nechtějí "snížit" k tomu, aby se ho zbavili a tak trpí psychika i samotná práce ...

 

Jak proti tomu bojovat?

Pokud jste ostatní v kolektivu dostatečně soudržní a máte na navíc i podporu vedení, zkuste takového nepříjemného patrona vytěsnit a nenechte si jím otrávit život ani v práci, ani nikde jinde. Možná postačí absolutní ignorování všech jeho negativních aktivit. Chovat se k němu sice slušně, korektně, ale s patřičným odstupem, který musí zřetelně cítit.

Pokud toto nestačí, zkuste metodu "na velkou díru hrubá záplata" a oplácajte mu stejné formy chování , možná se vzpamatuje. Dělejte to dostatečně dlouho a okatě, aby si uvědomil nesprávnost svého jednání a to, jak vás tím vlastně otravuje a vytáčí.

Další formou je absolutně otevřený rozhovor, kde mu přesně vypočítáte vše, co v jeho chování považujete za nepřístojně a obtěžující, připravíte si na něj dostatek argumentů, kdy, kde, proč, jak a co a hlavně mu předložíte svou představu, jak se má chovat v budoucnosti, abyste jej mohli ve svém pracovním kolektivu akceptovat. Možná se vám podaří takového jedince změnit a budete znovu soudržný, přátelský kolektiv.

Horší je to v tom případě, pokud je těchto osob v kolektivu více - tehdy se budete muset obrnit obrovskou dávkou trpělivosti, tolerance a nevím čeho ještě všeho, abyste vydrželi pracovat v intrikánském, nepřátelském, podezřívavém a intolerantním prostředí.

 

Lidé se mění těžko

Pokud se vám podaří identifikovat někoho, kdo je negativistický, dělá potíže, měli byste to řešit. Buď přímo s ním, nebo s nadřízenými.

Můžete se pokusit zjistit, proč má negativista tyto postoje. Ale to je práce pro psychologa často na celé roky. Můžete se takového člověka zbavit. Pokud nelze dostat ho z pracovního kolektivu, pak je nejednou lépe takový kolektiv opustit. Vím, takto se o tom píše snadno, ale vždy to dobře zvažte. Pokud máte více potíží s lidmi, jako s prací, utrácíte svou energii zbytečně. Plýtváte silami v práci a často i po práci, kdy o problémovém člověku mluvíte s manželkou, či známými.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Nepůjčujte peníze

Mnoho konfliktů mezi lidmi a často i mezi velmi blízkými lidmi vzniká vinou půjček. Půjčování peněz mezi známými...
více…

Mobilní telefony

Dalším způsobem jak je možné omezit, nebo ušetřit peníze je správa mobilních telefonů. V současnosti se dá říci,...
více…

Loterie

Pokoušíte občas štěstí? Mnoho lidí naletěli loterii. Je to častý úkaz pravděpodobně po celém světě. Ukázalo...
více…

Kreditky,bankovní karty a účty

Možná i vám přišla poštou kreditní karta s kulatou sumičkou, kterou můžete utratit kdy chcete a na co chcete a...
více…

Dáváte almužnu

Nevím jak je to v menších městech, ale v Praze je to tak, že pokud přejdu po centru jedním směrem osloví mě alespoň...
více…

Otázka zvyšování platu

Otázka zvyšování platu je na jedné straně samozřejmostí, ale na straně druhé jde o poměrně citlivou otázku. I...
více…

Víte kolik utrácíte?

Jedním z hlavních témat současnosti, která se vynořila v důsledku hospodářské krize je téma šetření. Ztráta...
více…

Pozor na dluhy

Momentálně je velmi nepříjemný trend života na dluh. Ekonomická krize nám ukazuje, že toto není správná cesta pro...
více…

Peníze kazí lidi?

Možná jste již slyšeli ten názor, že peníze kazí lidi peníze jsou špatné člověk, který má hodně peněz je...
více…

Jak si zvýšit plat?

Mnoho lidí chce dosáhnout zvýšení platu. Mnoho firem (zejména v minulosti) má platové tabulky, podle nichž se...
více…