Jak se stát matkou a neztratit kontakt s kariérou?

Mnohé ženy si v životě kladou otázku: "Kariéra nebo dítě?" Obětovat kariéru kvůli mateřství, nebo se věnovat kariéře a nemít děti? Většina žen chce mít obojí. Hodlají skloubit jedno s druhým, touží získat od života to i ono. Jenže jak?

Nejprve kariéra, potom děti

Ženy kvůli kariéře odkládají mateřství na později. Nejdříve chtějí získat úspěch v práci, něco dokázat, dokud jsou mladé. Rozhodnou se vybudovat si kariéru a děti přesouvají na neurčito. Teprve když cítí, že jsou si v pracovním životě jisté, dají mateřství zelenou. Vzápětí se rychle vracejí do práce a shánějí někoho, kdo jim z dítětem pomůže (partner, chůva, starý rodiče dítěte, jesle a pod.).
Kariéra během mateřské a rodičovské dovolené

Matky po porodu nadále pracují a zároveň se starají o dítě. Například nepřestávají pracovat pro svého zaměstnavatele, ale pouze změní místo výkonu práce - pracují doma. Zákoník práce hovoří o domácí práci a práci z domova jako o pracovním poměru, kdy zaměstnanec vykonává práci pro svého zaměstnavatele podle podmínek dohodnutých v pracovní smlouvě doma nebo doma s použitím informační technologie. Dále k tomu, aby mohly pracovat, využívají dohody o pracích konaných mimo pracovní poměr, kdy nepřicházejí o rodičovský příspěvek, případně se zaměstnávají na částečný úvazek. Samostatně výdělečně činné matky nestaví svou živnost, pokračují ve vykonávání své živnosti bez přerušení a čas práce si přizpůsobují svým podmínkám.

 

Kariéra a vzdělávání

Netřeba nutně pracovat, aby si člověk udržel kontakt s kariérou. Maminka v nekončícím koloběhu mateřských povinností se může rozhodnout investovat do vzdělání.
Vzdělávání není jen cesta, jak může žena udržovat své znalosti stále ve formě, ale dává jí i možnost si své znalosti prohloubit či rozšířit. Důvody ke vzdělávání mohou tkvít v úmyslu udržet si postavení na trhu práce, neztratit atraktivitu pro zaměstnavatele, v touze vzdělání si zvýšit, postoupit v kariéře a vydělávat více, ale je to i způsob, jak si plnit sny. Během mateřské a rodičovské dovolené lze vzácný volný čas využít k tomu, k čemu se dříve nebylo možné dostat, nač dříve nebyl čas. Toužily jste vždy po tom, že se stanete fotografkou? Možná právě na rodičovské dovolené si najdete čas se tomu věnovat a po jejím skončení, kdoví, snad se fotografováním rozhodnete i živit.

 

Kariéra a měnící se trendy

Aby maminka neztratila kontakt s kariérou, nesmí přestat sledovat události a změny, které se dotýkají jejího zaměstnání. Musí věnovat pozornost měnícím se trendům, musí zůstávat "v obraze". K tomu nejlíp slouží internet, kde si každý najde to, co potřebuje. Chcete sledovat změny v zákonech o účetnictví? Zadejte požadavek do vyhledávače ...
Pracoviště, kolegové a kariéra

Pomoci udržet si pouto se zaměstnáním může i občasná návštěva pracoviště, nebo pravidelná setkání s kolegy. Nejen že je příjemné povídat si chvíli i o něčem jiném, než jsou pleny a příkrmy, ale napomáhá to i dobrým vztahům. Vyvolává dojem, že maminka tak úplně ze zaměstnání neodešla, že neztratila zájem o své pracovní místo a má zájem se tam vrátit. Zároveň není na škodu sledovat, co se v podniku děje a zda zaměstnavatel s vámi do budoucna i nadále počítá.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Nepůjčujte peníze

Mnoho konfliktů mezi lidmi a často i mezi velmi blízkými lidmi vzniká vinou půjček. Půjčování peněz mezi známými...
více…

Mobilní telefony

Dalším způsobem jak je možné omezit, nebo ušetřit peníze je správa mobilních telefonů. V současnosti se dá říci,...
více…

Loterie

Pokoušíte občas štěstí? Mnoho lidí naletěli loterii. Je to častý úkaz pravděpodobně po celém světě. Ukázalo...
více…

Kreditky,bankovní karty a účty

Možná i vám přišla poštou kreditní karta s kulatou sumičkou, kterou můžete utratit kdy chcete a na co chcete a...
více…

Dáváte almužnu

Nevím jak je to v menších městech, ale v Praze je to tak, že pokud přejdu po centru jedním směrem osloví mě alespoň...
více…

Otázka zvyšování platu

Otázka zvyšování platu je na jedné straně samozřejmostí, ale na straně druhé jde o poměrně citlivou otázku. I...
více…

Víte kolik utrácíte?

Jedním z hlavních témat současnosti, která se vynořila v důsledku hospodářské krize je téma šetření. Ztráta...
více…

Pozor na dluhy

Momentálně je velmi nepříjemný trend života na dluh. Ekonomická krize nám ukazuje, že toto není správná cesta pro...
více…

Peníze kazí lidi?

Možná jste již slyšeli ten názor, že peníze kazí lidi peníze jsou špatné člověk, který má hodně peněz je...
více…

Jak si zvýšit plat?

Mnoho lidí chce dosáhnout zvýšení platu. Mnoho firem (zejména v minulosti) má platové tabulky, podle nichž se...
více…