Jak se dá pomoct obětem mobbingu?
Psychický teror zastihne svou oběť většinou nepřipravenou. Doporučuje se však zmobilizovat všechny své síly a co nejrychleji jednat. Oběť obvykle nedokáže sama zastavit průběh psychického teroru. Většinou se to podaří jen s účinnou pomocí druhých. I zde je zřejmý rozdíl v chování obětí ženského a mužského rodu.
Ženy při hledání východiska více využívají pomoc jiných.
Muži naopak mají sklon bagatelizovat psychický teror, protože ho vnímají jako osobní prohru.
Co dělat, pokud jsou ještě šance:
Pustit se cílevědomě, promyšleně a s chladnou hlavou do řešení konfliktů. Konflikt jasně definovat, s pomocí dalších zpracovat a urovnat.
Usmíření - po vyjasnění konfliktu udělat první krok, snažit se být vstřícným.
Zapojení rodiny, přátel, odborníků - mluvit s nimi o problémech, nestydět se přijmout pomoc. Navštívit odborníky - psychologa, právníka, lékaře, kteří mohou v dané situaci pomoci.
Uvolnění - snažit se maximálně uvolnit. Když je člověk stále napjatý, má tendenci dopouštět se různorodých chyb častěji.
Při znevažování schopností projevit sice přiměřenou konstruktivní kritiku, ale zároveň se i rázně ohradit.
V žádném případě nesahat po prostředcích, od nichž se očekává krátkodobá úleva (alkohol, drogy, cigarety, léky) - je to jen zdánlivá pomoc (problém nevyřeší).
Při maření pracovního výkonu se dožadovat pomoci ve firmě. Informovat se o svých právech, podat stížnost u zaměstnavatele.
Co dělat, když už šance není:
Dát výpověď ze zaměstnání. usilovat o korektní průběh a pokusit se vytěžit maximum ve svůj prospěch.
Požádat o právní pomoc.