Multi Level Marketing (MLM)

Je možné, že jste již o multi level marketingu leccos slyšeli. Že je to podvod. Že je to nelegální obchod. Že je to pyramidová hra. Že je to sekta. Že je to vymývání mozků a manipulace.

Tyto názory jsou rozšířeny. Ale nejsou pravdivé. Multi level marketing je obchod s produkty nebo službami. Tak, jako všude, i v této oblasti se můžete setkat se seriózními společnostmi, které již desítky let prosperují na světovém trhu. A najdou se i podvodníci, kteří za multi level marketing vyhlásí pyramidovou hru. Proto vám radím toto:

Chcete vydělávat peníze? Pak se vám možná vyplatí číst dále. Budu teď mluvit o multi level marketingu. Ale zbystřete své smysly.

Nenechte se ovlivnit předsudky.

Nenechte se podvést pochybnými nabídkami.

Podnikání v multi level marketingu je možné. Pokud spolupracujete s etickou firmou, můžete si za několik let vytvořit výrazně nadstandardní příjem.

Proč by vás mohlo podnikání v MLM zajímat? Protože na tom můžete vydělat a můžete pomoci vydělat i svým známým. Mnoho lidí se ptá, jak si přivydělat. Tak tady je jeden příklad, jak si můžete vydělat i vy.

Avšak pozor! Multi level marketing je podnikání. Ne zaměstnanecký poměr. Znamená to, že na úvod to chce od vás investici - peněz, času, pozornosti. Nikdo vám nedá jistotu, že se vám investice zhodnotí. Takový je svět podnikání. Pokud hledáte jistotu, rychlý postup, nebo jen výdělek za práci, pak multi level marketing asi pro vás nebude vhodný nástroj.

Marketing má za úkol ovlivnit poptávku po zboží a službách. Vždy nás více, či méně manipuluje k tomu, abychom si něco koupili. Zatímco jen kupujete, tak peníze vydáváte. Když začnete prodávat, můžete peníze vydělat. V multi level marketingu zpravidla budete prodávat i kupovat.

Na tom můžete dost vydělat. Ale předtím se musíte skamarádit s marketingem. I vy se musíte naučit manipulovat.

Zkratku MLM budu dále často používat na zkrácení dlouhého názvu "multi level marketing".

 

Proč má MLM špatné jméno?

Multi level marketing je někdy mylně pochopen jako nástroj pro rychlý zisk. Z tohoto omylu pak často pramení velké zklamání. (Zadlužení lidé si ve vidině zbohatnutí zakoupí produkty a pak se jich nedokáží zbavit, protože nevědí nic o prodeji ...)

Multi level marketing je někdy mylně považován jako bezpracný "zisk za nic". Ani to však není pravda. Pokud nejste aktivní, nedosáhnete v MLM žádný zisk. Jste placeni na základě vašeho výkonu a tržby. Nedostanete peníze, pokud do systému jen zapojíte pár známých, kteří možná také doufají, že dosáhnou zisk za nic.
Multi level marketing je částečně i přímý prodej. Pokud se pokusí prodávat člověk bez znalostí a zkušeností, neuspěje. Pak sám šíří názor, že to nefunguje. (Často si chudý člověk za poslední peníze koupil zboží a pak se ho zoufale snažil zbavit. Lidé nejsou hloupí, aby rozeznali, že tento člověk se potřebuje zbavit "černého Petra" a nic nekoupí. V seriózném MLM systému nemusíte kupovat zboží "na sklad ".)
Mnozí jsme se setkali s nešikovnými prodavači produktů šířených formou multi level marketingu. Neobratné pokusy o prodej zesměšnili produkty i jejich prodavače. (Jejich dychtivá snaha prodat zboží přerostla až na úroveň vnucení zboží za každou cenu. Nejednou si tito lidé vlastní nenasytností poškodili přátelství a vztahy. Teď to přičítají za vinu MLM systému, i když chybu udělali jen oni sami.)
Tak jako v jiných druzích obchodování, tak v oblasti multi level marketingu se můžete setkat také s podvodníky. V minulosti mnoho lidí naletělo na podvodné nabídky, které se tvářily jako byznys a byly podvodem. (Pokud chcete rychle získat peníze, jste ideální kandidát pro podvodníka! Nespěchejte a rychle se odliší solidní nabídka od pochybných.)

Vzhledem k tomuto chaosu v myslích lidí má multi level marketing mezi lidmi mnohem horší jméno, než by mu náleželo. To však ještě neznamená, že každá firma tohoto druhu je špatná. Naopak - některým z nás může multi level marketing představovat reálný a korektní druh podnikání. Můžete dosáhnout zajímavý zisk a můžete pomoci svým známým, aby také těžili.

Nebojte se, prací pro MLM systém si nemusíte znepřátelit lidí. Naopak. Možná navážete nová přátelství s lidmi, kteří vás posunou dál. Lidsky, osobnostně, znalostmi, příjmem.

Nezavírejte se před příležitostí dříve, než si ji důkladně neověříte. Možná zjistíte, že v seriózních MLM systémech jsou již dávno zapojeni mnozí schopní podnikatelé. V týmech MLM většinou najdete schopné, zajímavé lidí. Už to by mohlo signalizovat, že asi nejde o vymývání mozků.


V textu článků v této sekci používám reálné ceny a fakta dostupné  v České republice. Vzhledem k obchodním pravidlům nebudu uvádět obchodní názvy firem a produktů. Pro běžného čtenáře nejsou důležité. Pro vážného zájemce o práci v MLM systému je poměrně snadné dopracovat se k dalším informacím a najít někoho, kdo ho do systému zapojí. Práce v MLM i tak není pro pasivní lidí, kteří by rádi dostali vše na stříbrném podnose.

U nás působí několik seriózních a dlouhodobě fungujících MLM společností. Jsou mezi nimi drobné rozdíly, ale princip popsán v dalším textu funguje podobně. Mohou se lišit produkty, nebo službami, které se prodávají.

Abyste si udělali představu o stabilitě tohoto byznysu - některé MLM společnosti již prosperují více než 50 let. Jinými slovy:

Již 50 let o nich někteří "odborníci" říkají, že jsou to báchorky, že to nefunguje, že je to vymývání mozků.

Již 50 let to mnozí lidé nezkusili.

Již 50 let v nich mnozí podnikají a živí tím sebe i své rodiny.

Je na vašem rozhodnutí, do které skupiny se chcete zařadit.

Úspěšné MLM společnosti zpravidla kromě vlastního prodeje mají také vlastní školící systémy, které lidem pomáhají pochopit nejen princip prodeje. Školící systém úspěšných MLM systémů je zpravidla zaměřen i na osobní rozvoj. Často jeho členům pomůže zlepšit svou pozici i v původním zaměstnání a v osobním životě. Je to právě školící systém, který vám může dát nejvíce. Může vám pomoci k osobnímu rozvoji.

Pokud vás tento druh podnikání zaujme, vyberte si takovou MLM společnost, která vám bude nejbližší ať už produkty, nebo obchodní strategií. Seznamte se s etickým kodexem společnosti, pokud do ní chcete vstoupit. Ujistěte se, zda vedle obchodní strategie tam funguje i školicí systém (knihy, CD s radami lídrů, semináře). Bez znalostí u nás málokdo umí vybudovat prosperující byznys.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Proč nikdy nedělejte ručitele?

Další tip, jak si chránit své rodinné peníze je také z kategorie osobních a nepříjemných. Mnoho lidí si chce...
více…

Nepůjčujte peníze

Mnoho konfliktů mezi lidmi a často i mezi velmi blízkými lidmi vzniká vinou půjček. Půjčování peněz mezi známými...
více…

Mobilní telefony

Dalším způsobem jak je možné omezit, nebo ušetřit peníze je správa mobilních telefonů. V současnosti se dá říci,...
více…

Loterie

Pokoušíte občas štěstí? Mnoho lidí naletěli loterii. Je to častý úkaz pravděpodobně po celém světě. Ukázalo...
více…

Kreditky,bankovní karty a účty

Možná i vám přišla poštou kreditní karta s kulatou sumičkou, kterou můžete utratit kdy chcete a na co chcete a...
více…

Dáváte almužnu

Nevím jak je to v menších městech, ale v Praze je to tak, že pokud přejdu po centru jedním směrem osloví mě alespoň...
více…

Otázka zvyšování platu

Otázka zvyšování platu je na jedné straně samozřejmostí, ale na straně druhé jde o poměrně citlivou otázku. I...
více…

Víte kolik utrácíte?

Jedním z hlavních témat současnosti, která se vynořila v důsledku hospodářské krize je téma šetření. Ztráta...
více…

Pozor na dluhy

Momentálně je velmi nepříjemný trend života na dluh. Ekonomická krize nám ukazuje, že toto není správná cesta pro...
více…

Peníze kazí lidi?

Možná jste již slyšeli ten názor, že peníze kazí lidi peníze jsou špatné člověk, který má hodně peněz je...
více…