Co dělat, když jsem bez práce?

Všechnu svou energii věnujte výhradně řešení situace. Ideální je sehnat si nové zaměstnání ještě během výpovědní lhůty. Při hledání práce se nebojte obrátit s prosbou o pomoc na bývalé kolegy, známé, rodinu, či personální agentury.

Pokud se vám to nepodaří hned napoprvé, využijte "volný čas", který najednou máte, ve svůj prospěch. Vedle hledání nové práce se smysluplně věnujte i svým mimopracovním rolím (otec, manžel, syn ...) a aktivitám (pěstování koníčků).

Udržujte si své znalosti neustálým studiem. Držte krok s dobou a jejími technickými výdobytky tím, že se je naučíte perfektně ovládat. Procvičujte své schopnosti a dovednosti, případně se je snažte prohloubit či rozšířit. Intenzivně se zajímejte o novinky a nové trendy. Navštěvujte kurzy a semináře pořádané úřadem práce nebo jinými institucemi. Nebojte se rekvalifikovat. Čím více činností člověk ovládá, tím větší šanci má získat nové zaměstnání.

Uvažujte o spolupráci, která je výhodná pro vás i pro zaměstnavatele, jako je třeba zkrácená pracovní doba, flexibilní pracovní týden, práce z domova, nebo práce na dobu určitou a pod. Je důležité stát se členem pracovního kolektivu, přesvědčit zaměstnavatele o svých kvalitách a profesionalitě a můžete se dočkat trvalé a lepší pracovní nabídky.

Berte také jednorázové pracovní příležitosti, práci na projektu nebo konzultaci. Snažte se dostat do povědomí co nejširšímu okruhu předpokládaných zaměstnavatelů a prezentujte své schopnosti, znalosti a dovednosti.

Uvědomte si, že ačkoli je nezaměstnanost chápána jako něco negativního, málokdo si uvědomuje, že je současně příležitostí něco změnit a přináší tak nové možnosti i z hlediska kariérního růstu. Proto se nesoustřeďte při hledání zaměstnání pouze na pozici, kterou jste vykonávali předtím. Hledání nového místa pochopte jako výzvu zkusit si i něco jiného - nového, ovšem po pečlivém a pravdivém zhodnocení svých znalostí, schopností a dovedností.

Autor: Martina Dvořáková
 

comments powered by Disqus