Finanční situace nezaměstnaného

Pokuste se s případnou ztrátou příjmů vyrovnat co nejrychleji. Sestavte si přehled výdajů v pořadí od nejdůležitějších po méně důležité:

platba nájemného a souvisejících služeb (elektřina, plyn, voda apod.)

splátky hypoték, leasingu, půjček

nezbytné životní náklady rodiny (potraviny, ošacení, náklady na provoz auta, telefony, stravné, nezbytné poplatky do škol, výdaje na cestování apod.)

povinné pojištění

další nutné výdaje

 

Abyste byli v obraze, jak na tom jste, sestavte si tabulku aktiv a pasiv. Do aktiv můžete zahrnout: hotovost, úspory, nemovitosti, auta, šperky, starožitnosti a další majetek. Do pasiv musíte započíst zejména: běžné platby, hypotéky, splatné závazky a daně, výdaje na domácnost.

Prodejem aktiv si můžete zvýšit svou hotovost v případě nejvyšší nouze. Neuškodí si ujasnit, co byste v případě potřeby prodali jako první. Možná k takovému kroku nebudete muset přistoupit, ale není špatné zabývat se tím ještě v klidu a ne až pod nějakým časovým, nebo existenčním tlakem.

Pravidelně sledujte měsíční příjmy a výdaje, zaobírejte se seriózně rovněž plánováním výdajů.

Zjistěte si, zda nejste náhodou ve vaší bance, stavební spořitelně, nebo pojišťovně pojištění pro případ ztráty zaměstnání, a pokud ano, informujte se o podmínkách čerpání prostředků. Informujte se také o možnosti a podmínkách odkladu splátek hypotéky, leasingu, nebo pojistek a domluvte si nějaký splátkový kalendář.

Autor: Martina Dvořáková
 

comments powered by Disqus