Práce v členckých státech EU

Práce v EU (Evropské unii) je stále častějším jevem. Ti dříve narození si ještě pamatují, že ještě zcela nedávno byla Evropa pro většinu z nás zcela nedostupná.

            

Evropská unie se sjednocovala a my jsme byli od ní odříznutí. Uplynulo pár let. Máme jednotnou měnu a volný pohyb po Evropě. Je celkem logické, že stále více lidí zajímá práce v EU. Zkusme se proto podívat na to, jaké jsou podmínky práce v EU.

Pokud si hledáte práci v jiném členském státě EU, můžete se poradit se zaměstnaneckými službami ve své domovské zemi nebo v zemi, v níž chcete pracovat. Tato střediska, která většinou mají specializovaný personál označován jako "Eures-poradci", jsou propojeny tak, že vytvářejí síť zvanou EURES (EURopean Employment Services - Evropské zaměstnanecké služby).

Euro-poradci dokáží poradit a pomoci firmám hledajícím pracovníky z ostatních členských států, jakož i lidem hledajícím práci v jiném členském státě. Mají stálé spojení se službami EURES v jiných členských státech a rovněž mají stálý přístup do dvou databází. Jedna databáze obsahuje podrobné údaje o nabídkách práce ze všech členských států Evropské unie, v Norsku a na Islandu. Druhá databáze poskytuje informace o životních a pracovních podmínkách v těchto 17 zemích a uvádí profil trendů na každém regionálním trhu práce.

 

Jaká máte práva když pracujete v EU?

V prvé řadě máte nárok na to, abyste byli přijati do práce v EU za stejných podmínek jako státní příslušníci země, kde si hledáte práci, a nesmí se od vás vyžadovat, abyste splňovali nějaké dodatečné požadavky. V případě potřeby můžete využít i rovné přednostní zacházení ohledně přístupu k zaměstnání.

To znamená, že se můžete hlásit na každé volné místo inzerované v zemi EU. Jistá místa ve státní správě však mohou být vyhrazena pro státní příslušníky dané země, pokud dané pracovní zařazení zahrnuje ochranu veřejného pořádku či zájmů státu (např. v ozbrojených silách, policii, soudnictví, daňové správě, v diplomatických službách a pod.)

Všichni státní příslušníci EU mají kromě pracovních míst v soukromém sektoru k dispozici také většinu míst ve státním sektoru v oblasti zdravotnictví, školství a veřejných služeb, jakými jsou například plynárny a elektrárny, pošta a telekomunikace, televizní a rozhlasové vysílání, veřejná doprava a pod.

Právo na přístup k zaměstnání v jiném členském státě EU však může podléhat přechodným ustanovením dohodnutým při nedávném rozšíření EU, kde si některé země vyhradily lhůty, do kterých nemusí zcela otevřít pracovní trh občanům z nových zemí EU. Tato opatření jsou jistým vyjádřením nedůvěry, nebo obav jednotlivých států, jak se bude vyvíjet situace na trhu práce po zrušení hranic.

Autor: Martina Dvořáková
 

comments powered by Disqus