Peníze

Pro mnoho lidí jsou peníze problémem.

Někdo má peněz málo a tře bídu.
Jiný má peněz hodně a přijde o ně.
Nebo má hodně peněz a stále se bojí, že onemocní.
A další má sice peněz přiměřeně, ale stále by chtěl více.

Dá se tedy říci, že ve skutečnosti bývá spíše problémem náš vztah k penězům, než ke svým možnostem. Peníze samy o sobě představují moc a každý by jich chtěl více. No ne každý s nimi dokáže správně zacházet.

Je jasné, že v naší společnosti je vše nastaveno tak, že jako hlavní platidlo se používají peníze. Chceš něco? Zaplať. To se týká i nejzákladnějších potřeb člověka - stravy, bydlení ... Proto ti, kteří se k penězům neumějí dostat často třou bídu, živoří.

Asi nejznámější a nejrozšířenější způsob jak získat peníze je vydělat si je. Člověk poskytne určitou službu a za ni dostane dohodnutou odměnu. Pokud jde o pravidelnou práci, zvykneme to nazývat zaměstnáním. Náš systém je zařízený tak, že vychovává mravence - pracovité lidi, kteří se stanou někoho zaměstnanci.

Pokud vyděláváte peníze v zaměstnání, je zde problém. Výše vašeho příjmu je limitována vaším časem. Například pokud pracujete 8 hodin denně a vyděláváte třeba 70 korun za hodinu, to je 160 hodin práce za měsíc za 11 200 korun. To je velmi málo, tak vydělává nekvalifikovaný člověk. Zkušenější pracovník už dostane větší peníze třeba 150 korun na hodinu. Vydělá 24 tisíc. Pokud mu tyto peníze nestačí, může se zaměstnat v jiné firmě. Třeba na 4 hodiny denně, také za 150 korun na hodinu. Získá 12 tisíc korun. Pokud by zkusil ještě přidat práci o víkendech na nějaké stavbě třeba za 100 korun na hodinu víkendu po 10 hodin, vydělá dalších 8000 korun. Otročí bez odpočinku a jeho měsíční příjem je 44 tisíc korun. Větší peníze při dané kvalifikaci nedostane. Kdyby chtěl na hodinu 200 korun, našli by se tři další lidé, kteří rádi udělají stejnou práci za 150 korun.

To je finanční past, z níž málokdo může uniknout. Vaše vzdělání určí, jak hodnotnou práci dokážete udělat. Neumíte nic? Nepočítejte s příjmem příliš nad 100 korun. Jste expert, jakých je málo? Možná se dostanete i na 1000 korun za hodinu. I tak však bude váš příjem limitován počtem odpracovaných hodin. Zatímco budete svůj čas vyměňovat za peníze, situace se velmi nezlepší.

Lepší je najít způsob, jak by peníze mohly pracovat za vás. To chce kvalifikaci, nápad a odvahu jít do toho. Mluvíme o podnikání. Pokud si založíte firmu, časem se dostanete do stavu, kdy začnete vydělávat tak dobře, že můžete nechat peníze pracovat za vás. Můžete je investovat. Nebo si za ně pořídíte čas nějakého pracovníka, který bude pracovat za peníze.

Klasická chyba zaměstnanců (lidí, kteří mají smýšlení zaměstnance) je, že vše co vydělají ihned utratí. Pokud dostanou mimořádnou prémii, ihned jdou do supermarketu a koupí si něco, co dříve chtěli, ale neměli na to. Výsledek: bez ohledu na to, jaký mají celkový příjem vždy na konci měsíce nulový. Tento postoj je velmi častý a nebezpečný.

Proto pokud chcete peníze, musíte se je především snažit udržet. Nesmíte podlehnout lákavé reklamě, která má jediný cíl - vytřást z vás peníze. Chcete být bohatí? Neplýtvejte, nedopřávejte si nic luxusního, žijte skromně. Musíte šetřit peníze. S ušetřenou částkou se dá leccos udělat - investovat, zřídit si živnost. Použít peníze na to, aby vám vydělaly další.

Zatímco budete stále blízko finanční nuly, nezvednete se ze dna bídy.

 

comments powered by Disqus


Doporučené kontakty

Magnet na Finance

http://www.magnetnafinance.cz/ magnetfinancegmail.com tel.:+420 777 618 844, +420 608 710 164, +420 777 678 008

Projekt Magnet na Finance vznikl roku 2008. Naším cílem je přinést Vám kvalitní finanční produkty, které zhodnotí Vaše finance a vyřeší Vaše finanční komplikace. finanční poradenství, hypoteky, pojištění, řešení pohledávek,

více...

Podobné články


Loterie

Pokoušíte občas štěstí? Mnoho lidí naletěli loterii. Je to častý úkaz pravděpodobně po celém světě. Ukázalo...
více…

Kreditky,bankovní karty a účty

Možná i vám přišla poštou kreditní karta s kulatou sumičkou, kterou můžete utratit kdy chcete a na co chcete a...
více…

Dáváte almužnu

Nevím jak je to v menších městech, ale v Praze je to tak, že pokud přejdu po centru jedním směrem osloví mě alespoň...
více…

Otázka zvyšování platu

Otázka zvyšování platu je na jedné straně samozřejmostí, ale na straně druhé jde o poměrně citlivou otázku. I...
více…

Víte kolik utrácíte?

Jedním z hlavních témat současnosti, která se vynořila v důsledku hospodářské krize je téma šetření. Ztráta...
více…

Pozor na dluhy

Momentálně je velmi nepříjemný trend života na dluh. Ekonomická krize nám ukazuje, že toto není správná cesta pro...
více…

Peníze kazí lidi?

Možná jste již slyšeli ten názor, že peníze kazí lidi peníze jsou špatné člověk, který má hodně peněz je...
více…

Jak si zvýšit plat?

Mnoho lidí chce dosáhnout zvýšení platu. Mnoho firem (zejména v minulosti) má platové tabulky, podle nichž se...
více…

Jak zažádat o zvýšení platu?

Žádost o zvýšení platu byste měli zaměstnavateli předkládat formálně ve vhodném čase. Ideální je sjednat si...
více…

Dobré jméno firmy se získává roky

Nejlepší reklamou pro každého podnikatele je dobré jméno. Získat ho však trvá velmi dlouho, většinou celé...
více…