Všechny tyto náležitosti si zaměstnavatel a zaměstnanec dohodnou. Za účelem uzavření pracovní smlouvy jste jako budoucí zaměstnanec oprávněn vyžadovat jakékoli relevantní informace o pracovním poměru, do kterého se chystáte vstoupit. Totéž právo má i váš budoucí zaměstnavatel, avšak v jeho případě zná zákoník práce určitá omezení.
Zaměstnavatel od vás nesmí vyžadovat informace o těhotenství, o rodinných poměrech, o bezúhonnosti s výjimkou, pokud jde o práci, při níž se bezúhonnost zvlášť vyžaduje a o politické, odborové a náboženské příslušnosti. Pokud tento zákaz zaměstnavatel poruší, a vy to budete například pomocí svědků schopen prokázat, máte právo na peněžitou náhradu, jejíž výši určí příslušný soud.
Co se týká zaměstnance, ten má ale povinnost informovat zaměstnavatele o skutečnostech, které brání výkonu práce nebo které by mohly zaměstnavateli způsobit újmu, a o délce pracovní doby u jiného zaměstnavatele, v případě pokud se jedná o mladistvého.
Při přijímání do zaměstnání se zaměstnavatel musí řídit zásadou rovného zacházení, které se při přijímání do práce zaručuje.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu