Přeřazení na jinou práci

Zaměstnanec vykonává práci na místě výkonu, které si písemně dohodl se zaměstnavatelem v pracovní smlouvě. Provádět práce jiného druhu nebo na jiném místě, jak byly dohodnuty v pracovní smlouvě, je zaměstnanec povinen jen výjimečně.

Zákoník práce ukládá zaměstnavateli povinnost v některých případech přeřadit zaměstnance na jiný druh resp. místo výkonu práce, a to především v případech, kdy vzhledem ke svému zdravotnímu stavu podle lékařského posudku dlouhodobě ztratil způsobilost nadále vykonávat dosavadní práci, nebo pokud ji nesmí vykonávat pro nemoc z povolání nebo pro ohrožení touto nemocí a také pokud těhotná žena nebo matka dítěte mladšího než devět měsíců vykonává práci, kterou se nesmějí tyto ženy zaměstnávat nebo pokud sama požádá o přeřazení.

Zaměstnavatel může převést zaměstnance i bez jeho souhlasu na dobu nezbytné potřeby na jinou práci, než byla sjednána, pokud je to nutné k odvrácení mimořádné události nebo na zmírnění jejích bezprostředních následků.

Zaměstnavatel při jakémkoliv přeřazení musí dbát na to, aby práce byla pro zaměstnance vhodná vzhledem k jeho schopnosti a kvalifikaci.

Zaměstnavatel je povinen předem projednat se zaměstnancem důvod převedení na jinou práci a dobu, po kterou má převedení trvat. Pokud přeřazením zaměstnance dochází ke změně pracovní smlouvy, zaměstnavatel je povinen vydat mu o tom písemné oznámení, kde budou uvedeny důvody přeřazení a doba jeho trvání.

Přeřazení z výše uvedených důvodů je vždy dočasné, a jakmile pominou důvody přeřazení, měl by být obnoven původní stav podle pracovní smlouvy.

Autor: Lenka Kostková
 

comments powered by Disqus