Ukončení pracovního poměru
Způsobů jak skončit pracovní poměr je několik a může tak učinit jak zaměstnavatel tak i zaměstnanec. Mezi nejjednodušší způsob ukončení pracovního poměru patří dohoda.
Ta přichází v úvahu v případě, že ani jedna ze stran netrvá na pokračování pracovního poměru, resp. jsou obě ochotny dohodnout se. Dohoda o skončení pracovního poměru obsahuje především den, ke kterému se rozvazuje pracovní poměr. V případě, že se uzavírá dohoda na podnět zaměstnavatele, uvádí se zpravidla rovněž sjednané odstupné, přičemž jeho výška není prakticky nijak omezena, avšak neexistuje ani žádná zákonem stanovená minimální výška odstupného. Dohoda vstupuje v platnost podpisem obou stran.
Trochu jiný případ je výpověď. Výpověď musí být písemná a doručena, jinak je neplatná. Výpověď může podat jak zaměstnavatel tak i zaměstnanec a prvním dnem měsíce následujícího po jejím podání začíná běžet výpovědní doba. Až uplynutím této doby se pracovní poměr končí.
Výpovědní doba může být dvoukolová nebo tříměsíční, a to v závislosti na délce pracovního poměru. Uvedené doby jsou minimální, to znamená, že u zaměstnance, který u toho konkrétního zaměstnavatele odpracoval méně než pět let je to minimálně dva měsíce, pokud odpracoval více než pět let, minimálně tři měsíce.
Na rozdíl od dohody, kde důvod skončení pracovního poměru nemusí být vždy uveden, ve výpovědi musí být jasný a nezaměnitelně stanovený důvod vždy, jinak lze napadnout platnost výpovědi u soudu.
V případě, že byste si to po podání výpovědi rozmysleli, vzít zpět ji můžete jen se souhlasem zaměstnavatele.