Bude posuzovat, zda se na výkon práce hodíte, jaké máte znalosti, vystupování, schopnosti. Zároveň vy máte možnost pracovní pohovor využít na položení otázek, které zajímají vás.
Pracovní pohovor je často obávaný moment. Hlavně pokud vám na práci záleží, můžete mít trému, cítit se nejistě. Je to přirozené, ale nedá se nic dělat. Možná vám pomůže fakt, že podobně znejistělí jsou všichni kandidáti o pracovní místo, kvůli kterému jdete i vy na tento pracovní pohovor.
Je jasné, že pokud jste manažer, tak pracovní pohovor pro vás asi nebude problém - komunikaci máte zvládnutou. (Pokud ne, těžko byste uspěli jako manažer.) Také zde můžete cítit trému, nebo strach z výsledku, ale během pohovoru se prostě chytíte.
A naopak. Pokud provádíte práci, kde se toho hodně nenamluví, ani během pracovního pohovoru od vás nebude očekávaná profesionálně odvedené komunikace na úrovni politika. Stačí lidský kontakt, osobní setkání.
Jistě, ideální je působit přirozeně, sebevědomě a já nevím jak ještě, suverénně, ostřílené. Ale nepokoušejte se stylizovat do role, v jaké nejste doma. Většinou se vám to nepodaří, jen byste působili křečovitě. Pokud jste utažen, nehrajte suverénního extroverta. Pokud byste získali práci vhodnou pro upovídaného člověka, špatně byste se v ní cítili.
Proto je dobré na pracovní pohovor se připravit profesionálně, vystupovat na něm přiměřeně pozici, o jakou se ucházíte. Ale nesnažte se udělat na něm ze sebe něco, čím nejste.
V průběhu výběrového řízení se vás potenciální zaměstnavatel může ptát na různé skutečnosti. Jelikož vás během osobního setkání chce co nejlépe poznat, ať už po pracovní nebo osobnostní stránce, cíleně vám může klást řadu otázek z nejrůznějších oblastí. Pokud budete připraveni pohotově reagovat a otázkou nezůstanete zaskočeni, vaše šance na úspěch se znásobí.
Během pohovoru má možnost klást otázky nejen váš potenciální budoucí zaměstnavatel, ale rovněž se očekává, že otázky budete klást i vy. Je to jednoznačně vyjádření vašeho zájmu o firmu a danou pozici. Využijte tuto příležitost a zjistěte kladením správných otázek informace o společnosti, v níž se o pracovní pozici ucházíte a všechny potřebné informace o nabízeném pracovním místě.
Máte jedinečnou příležitost zjistit strategii společnosti, plány na její případné rozšiřování. Ptejte se na konkrétní možnosti spojené s obsazováním pracovní pozice, např. na možnost profesního růstu, kariérního postupu, možnosti vzdělávání. Zeptejte se na to, kdo bude Váš přímý nadřízený, resp. zda budete vy sami řídit lidi a pokud ano, jaký tým budete řídit.
Během pohovoru máte kladením správných otázek možnost ovlivnit rozhodování potenciálního zaměstnavatele.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu