Zaměstnavatel versus zaměstnanec

Co by dělal zaměstnavatel bez svých zaměstnanců? A kde by byli zaměstnanci bez svého zaměstnavatele? Dva odlišné světy, které jsou na sobě závislé, nemohou existovat jeden bez druhého, ale přitom mají problém vzájemně vyjít.

          

Zaměstnavatel potřebuje své zaměstnance. Bez nich nedokáže vykonávat svou podnikatelskou činnost, není schopen plnit závazky, uspokojovat poptávku, nemá si jak získat spokojené zákazníky. Jak bez nich vyrobí pětimetrovou železnou konstrukci? Jak vystaví obchodní centrum, uvaří tisíce obědů, ušije kamion obleků, nebo dennodenně naplní články svých novin?

Zaměstnanec potřebuje svého zaměstnavatele. Jak uživí rodinu, když bude nezaměstnaný? Jak zaplatí byt, dětem školu, splátku za nový televizor, kde vezme peníze na auto, dovolenou, či romantickou večeři s kinem? Bez práce nic neudělá, bude třít nouzi, bezmocně se potácet na sociálních dávkách.

Mohlo by se zdát, že zaměstnavatelé i zaměstnanci budou táhnout za stejný provaz. Budou se vzájemně podpírat, ruku v ruce se hrnout k úspěchu a penězům. Avšak opak je pravdou. Nechovají se jako spojenci, nýbrž jako nepřátelé!

Zaměstnanci si stěžují na nízké platy, nadávají na špatné pracovní podmínky, protestují proti přesčasům, odmítají dělat noční, chtějí dvojnásobné prémie a "třináctý" plat. Cítí se být ukřivdění, utlačováni, využívání, nespravedlivě hodnocení za svou práci.

Zaměstnavatelé skřípou zuby nad výkonností svých zaměstnanců. Zdají se jim líní, neukáznění, nevděční, nevšímaví. Stále je musí kontrolovat, nic pořádně neudělají pokud nad nimi někdo nestojí, v jednom kuse jen hledají cestičky jak dostávat peníze za nic a stále chtějí jen více a více.

Celé toto napětí vyvěrá z neschopnosti vzájemně se pochopit. Zaměstnanci neumí nebo nechtějí porozumět problémům zaměstnavatele, a ten naopak, nemůže nebo se nechce zabývat starostmi svých zaměstnanců.

Zaměstnance nezajímají problémy firmy. Jsou jim odcizené nedostupné pohledávky, nízká přidaná hodnota, režijní náklady, vysoké daně, reklamace, tvrdý boj o každou zakázku. Zaměstnavatel je pro ně namyšlený horenos, který nic nedělá, jen se přepravuje za "jejich peníze" v drahém autě a pije kávičku ve své krásné kanceláři. To, že celé dny shání zakázky, jedná s klienty, vytváří souhrnný chod firmy, řeší řadu problémů a často pracuje i čtrnáct hodin denně za cenu vlastního zdraví, to už bohužel nevidí.

Zaměstnavatelé zase přijímají zaměstnance jako "nutné zlo". Nevidí lidí, ale čísla. Peníze, které jejich zaměstnanci stojí. Pokud ušetří na mzdách, zůstane více pro firmu a jim na výplatu, tak proč by měli zvýšit prémie? Přece jejich cílem je maximalizovat zisky a ne "dělat charitu". To, že zaměstnanec má problém ze mzdy vyžít, že by si za svou práci zasloužil více, je netrápí. Vždyť přece neplatí až tak špatně a vůbec, mohou být rádi, že mají práci!

Každý myslí jen na sebe a nechce vidět nikoho a nic jiného. Člověk je tvor sobecký, v současné době, zdá se, dvojnásob. Každý zaměstnavatel by si však měl uvědomit, že bez zaměstnanců není firmy a nespokojenost se odráží na kvalitě práce. Zaměstnanci by měli mít jasno, že zaměstnání je živí a pokud zaměstnavatel zkrachuje, spolu s ním padnou i oni.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Sedm schopností, které by měl mít dobrý vedoucí aneb Já není my!

Na trhu práce je nedostatek kvalitních pracovníků. A to určuje, že již si firmy nevybírají zaměstnance, ale lidé se...
více…

Jaké zkušenosti přinese titul MBA zaměstnancům státní správy?

Veřejná správa je službou veřejnosti. Jako úřednici v územní samosprávě a státní správě na všech úrovních...
více…

Praní prádla při nízkých teplotách ohrožuje zdraví nejen alergiků

Napadlo vás někdy, co všechno obsahují moderní prací prostředky? Namátkou můžeme jmenovat nikl, parfémy, barviva a...
více…

Jste workoholik? Záporná odpověď nestačí, udělejte si malý test!

Jste workoholik? Pak jste vystaveni většímu riziku psychiatrických poruch, úzkosti či deprese. Varují přes tím...
více…

Jak se stát snadno neoblíbeným kolegou v práci?

Být oblíbeným kolegou je jistě přání většiny zaměstnanců. A je to běh na dlouhou trať. My se ale dnes budeme...
více…

Deset rad pro budoucí úspěšné podnikatele

Samostatně podnikat je činorodá, pružná, ale také zejména hodně náročná cesta, jak se stát vlastním šéfem a...
více…

Nezaměstnanost může potkat každého z nás, důležitá je podpora rodiny

Ztráta zaměstnání může potkat každého z nás. Ale ne každého dokáže tato skutečnost zlomit. Najít vhodnou...
více…

Stres se dá zvládnout vhodným otužováním

Imunita, to není jen forma ochrany před infekčními chorobami. Funguje také psychický imunitní systém, který je...
více…

Předsevzetí, nejen do nového roku, která vás udělají šťastnými

Předsevzetí se dají dávat s novým rokem, ale i ve starém a nemusí to být jen u určitých příležitostí. Prostě se...
více…

Pracovní vztahy, povinnosti a pracovní doba

Jsou nadřízení, kteří mají se svými podřízenými kamarádský vztah. Ale to je někdy docela zrádné a záludné,...
více…