Venkovní reklama

Když mluvíme o venkovní reklamě, máme především na mysli velkoplošnou reklamu v podobě bannerů, billboardů, bigboardů, megaboardů, nebo různých reklamních tabulí, poutačů, štítů, transparentů a pod. s nimiž se setkáváme venku na ulici, při cestách, na budovách a jinde. Specifickou pozici zde má světelná reklama, která může dotvářet atmosféru města.

Existuje množství druhů, provedení, materiálů, nebo míst, kde je možné si takovou reklamu nechat umístit. Kromě klasických "plakátových" forem pořízených z papíru, je možné použít plátno, plachtovinu, fólii, PVC, plech, případně si reklamu nechat namalovat na budovu, vyfrézovat v podobě nápisu, nebo jí dát formu výlepu skla výkladu, prapory a pod. Stejně míst vhodných na reklamu je mnoho - fasády či střechy budov, okna, výklady, ploty, zábradlí, mantinely, reklamní panely, stojany, konstrukce, lešení, sloupy, rámy, markýzy, slunečníky a jiné.

Na trhu existuje množství firem zabývajících se reklamou. Některé se zaměřují na určitou oblast, jiné nabízejí kompletní servis - od grafického návrhu, přes provedení až po pronájem reklamní plochy.

Cena výroby venkovní reklamy závisí na množství faktorů - od typu reklamy, její velikosti, grafické náročnosti, použitého materiálu a pod. Vzhledem k mimořádné pestrosti nabídky a snahy vyhovět i jednotlivým požadavkům zákazníka, upřednostňují poptávané firmy kalkulaci ceny na míru. Pro představu mohu uvést, že například velkoformátový tisk papírových bannerů nebo billboardů se pohybuje kolem 5 EUR/m2, výrobu banneru včetně materiálu si lze objednat za 16 EUR/m2, fólii na výklad za 28 EUR/m2.

K ceně za výrobu je nutné připočítat částku za pronájem reklamní plochy (samozřejmě pokud nejste šťastným vlastníkem nějakého vhodného místa), která závisí na lokalitě, viditelnosti, hustotě projíždějících aut a chodců, od velikosti, délky pronájmu a také třeba myslet i na cenu montáže . Jako příklad uvedu - pronájem plochy na billboard se pohybuje zhruba od 80 Eur / měsíc, přičemž čím lukrativnější lokalita, tím je cena vyšší a opačně.

Nejvhodnějšími pro umístění některého z forem venkovní reklamy jsou frekventované místa, u kterých procházející se lidé nespěchají, takže mají čas si reklamy všimnout. Například to jsou autobusové zastávky, náměstí s lavičkami, reklamní plochy v blízkosti restaurací s letními terasami, ale i velké billboardy podél silnic, hlavně dálnic, kdy řízení nevyžaduje příliš mnoho pozornosti a řidič se v důsledku jednotvárnosti jízdy, "nudí".

Výhodou venkovní reklamy je, že může oslovit množství lidí a vyvolává dojem, že podnik, který se takto prezentuje, je úspěšný, profesionální a rozhodně ne malý. Nevýhodou je značná finanční náročnost hlavně pokud podnikatel investuje do několika kusů takové reklamy.

Začínající živnostník si na úvod své reklamní kampaně formu venkovní reklamy pravděpodobně nezvolí, ale v případě úspěchu v podnikání bude nad ní určitě uvažovat.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Reklama

Založíte si živnost, oběhnete všechny úřady, seženete si peníze, nakoupíte techniku, materiál, zboží, software ......
více…

Laciná reklama na drahé zbytečnosti

Často máme pocit chudoby proto, že si nemůžeme dovolit věci, jejichž potřebnost nám rafinovaně vtiskává...
více…

4 nejčastější chyby při výběru pracovní obuvi

Máte doma kvalitní pracovní boty? Že ne, případně je nepoužíváte? Chyba! Rozhodně se vyplatí mít minimálně...
více…

Jak správně sedět a pracovat, aby nás nebolela záda?

Téměř každá stereotypní práce si vybírá daň na nejvíce namáhaných a upřednostňovaných částech těla. A ne...
více…

Jak vnitřní hodiny ovlivňují naši výkonnost aneb Sovy a skřivani v akci

Každý máme své "vnitřní hodiny". Jen na nich nemáme všichni nastavený stejný čas. Tím se dá vysvětlit, proč nám...
více…

Proč vede pokora ke šťastnému životu?

Pokora je lidská vlastnost, která se řadí mezi cnosti. Ale jak se žije v dnešní době lidem s touto cností? Není to...
více…

Příliš vysoké nároky mohou vést k depresi, úzkosti i sebevraždě

Snažíte se být v práci dokonalí? Určitě je to jedna z vlastností, kterou zaměstnavatelé ocení. Ale pozor na zdraví!...
více…

Čas na osobní život pomáhá i v pracovní kariéře

Duševní zdraví je nedílnou součástí celkové zdravotní kondice. Osvědčenou cestou ke zdraví je i racionální...
více…

Sedm schopností, které by měl mít dobrý vedoucí aneb Já není my!

Na trhu práce je nedostatek kvalitních pracovníků. A to určuje, že již si firmy nevybírají zaměstnance, ale lidé se...
více…

Jaké zkušenosti přinese titul MBA zaměstnancům státní správy?

Veřejná správa je službou veřejnosti. Jako úřednici v územní samosprávě a státní správě na všech úrovních...
více…