Loterie

Pokoušíte občas štěstí? Mnoho lidí naletěli loterii. Je to častý úkaz pravděpodobně po celém světě.

Ukázalo se, že čím méně úspěšný je člověk, tím více věří na náhodu a na různé loterie. Je až neuvěřitelné, kolik peněz jsou schopni lidé zaplatit za různé loterie v naději, že získají peníze. Čím méně peněz mají, tím větší riziko jsou schopni postoupit.

Někdy mi je až líto, když si uvědomím, kolik peněz se vyplýtvá na to, aby lidé zaplatili za naději něco dosáhnout.

Na loteriích je totiž mrzuté to, že směr toku peněz je zcela zřejmý. Peníze odcházejí od lidí, kteří si loterii podávají směrem k lidem, které loterie organizují. Tento koloběh peněz v obchodě s hazardem se nikdy nezměnil a ani nezmění.

Samozřejmě je možné očekávat, že budete mít neuvěřitelné štěstí a vyhrajete balíček v loterii. Většinou se však stává přesný opak. Zaplatíte si za svou loterii a po několika dnech zjistíte, že jste neměli štěstí. Tím je věc uzavřena. Ztratili jste peníze, možná sice jen málo, ale ztratili jste peníze zcela zbytečně.

Šance, že vyhrajete je velmi malá. Organizátoři loterii mají tyto věci dobře přepočítány a neexistuje , že byste je převezli. Jednoduše nemáte šanci reálným způsobem se dostat k výhře. Tato šance je tak mizivá, že se těžko dá vyčíslit. Je jedna ku několika stovkám tisíc nebo často až jedna ku milionům.

Tato šance je tak malá, že se v podstatě o ní nedá ani mluvit. Nemá to smysl. Je zajímavé, že kdybyste se chtěli dostat k větším penězům například prostřednictvím vaší vlastní práce, například podnikání, šance, že uspějete, je podstatně vyšší. Například jedna ku několika stovkám. Tento paradox si mnoho lidí neuvědomuje.

Loterie jsou tu prostě na to, aby vám vybrali peníze z vašich kapes. Samozřejmě nikdo by do loterie neinvestoval, kdyby loterie neslíbila něco lákavého. To je logické. A proto je třeba vytvořit natolik zajímavou nabídku, aby člověk rád předal své těžce vydělané penízky. Způsobů jak toho dosáhnout je několik a v podstatě všechny se dají velmi snadno vidět v sázkových kancelářích, nebo v jiných organizacích nebo u jiných organizátorů.

Naděje na výhru musí být extrémně lákavá, protože je velmi malá pravděpodobnost, že ji i dosáhnete. Naděje musí "přehlušit" rozum. Proto v loterii nemůže jít nikdy o něco malé.

Kdyby jsme udělali loterii o 250 korun, nikdo by vám nic nezaplatil. Ale pokud uděláme loterii o luxusní auto nebo o pár milionů korun, v té chvíli si lidé řeknou, "no toto vyhrát by bylo zajímavé". Najednou ochotně předávají část své výplaty a vyplňují tiket za tiketem, aby zvýšili své šance.

Loterie je účinná, a lidé na ni reagují doslova hromadně. I když se s tím asi nikdy nikomu nepochválí. V tom může být právě zrádný dojem, že loterie jsou úspěšné.

Asi znáte někoho ve svém okolí, kdo si podal tiket a vyhrál nějaké peníze. Asi ne mnoho, ale vyhrál. Takových lidí zřejmě znáte několik a tak loterie možná vypadá jako vcelku zajímavý způsob, jak se dá dostat k penězům. Ale skutečnost je jiná. Ve skutečnosti si loterii podává velmi mnoho lidí, ale nikdy se s tím velmi nepochváli. Tyto věci se dělají diskrétně. Mnoho lidí se právem stydí za to, že odevzdává své peníze za sen, který se asi nesplní.
A když nevyhrají pak se ani nepochválí. A tak vzniká neproporcionalita při pocitu, jaká šance je vyhrát.
Ti, kteří prohrají neřeknou nic.
Dají o sobě vědět jen ti, kteří vyhráli, i když většinou jen pakatel.

Vznikne pak dojem, že v loterii je celkem reálná šance vyhrát. A to jen posílí zisky provozovatelů.

Loterie jsou natolik populární, že je dokonce s velkým úspěchem používá i mnoho firem při podpoře prodeje. Pokud chcete prodávat nějaký výrobek, o který by člověk možná neměl až tak zájem, stačí říct, že koupí výrobků se dostanete do slosování o auto nebo jinou zajímavou věc a výrobek najednou kupují lidé, kteří by ho předtím určitě nekoupili.

Je proto dobře si uvědomit, že loterie, to ještě nemusí znamenat jen to, že podáte tiket v sázkové kanceláři. Loterie může být právě v tom, že se necháte nalákat na nějakou akci právě proto, že slibuje něco jedinečného. Zaplatit dovolenou u moře a podobně.

Pokud si chcete chránit své peníze automaticky odcházejte kde budete slyšet výrazy jako je losování, výherci, výhra a podobně. Jsou to všechno způsoby jak vytáhnout peníze z vašich kapes ven.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Mobilní telefony

Dalším způsobem jak je možné omezit, nebo ušetřit peníze je správa mobilních telefonů. V současnosti se dá říci,...
více…

Kreditky,bankovní karty a účty

Možná i vám přišla poštou kreditní karta s kulatou sumičkou, kterou můžete utratit kdy chcete a na co chcete a...
více…

Dáváte almužnu

Nevím jak je to v menších městech, ale v Praze je to tak, že pokud přejdu po centru jedním směrem osloví mě alespoň...
více…

Otázka zvyšování platu

Otázka zvyšování platu je na jedné straně samozřejmostí, ale na straně druhé jde o poměrně citlivou otázku. I...
více…

Víte kolik utrácíte?

Jedním z hlavních témat současnosti, která se vynořila v důsledku hospodářské krize je téma šetření. Ztráta...
více…

Pozor na dluhy

Momentálně je velmi nepříjemný trend života na dluh. Ekonomická krize nám ukazuje, že toto není správná cesta pro...
více…

Peníze kazí lidi?

Možná jste již slyšeli ten názor, že peníze kazí lidi peníze jsou špatné člověk, který má hodně peněz je...
více…

Jak si zvýšit plat?

Mnoho lidí chce dosáhnout zvýšení platu. Mnoho firem (zejména v minulosti) má platové tabulky, podle nichž se...
více…

Jak zažádat o zvýšení platu?

Žádost o zvýšení platu byste měli zaměstnavateli předkládat formálně ve vhodném čase. Ideální je sjednat si...
více…

Dobré jméno firmy se získává roky

Nejlepší reklamou pro každého podnikatele je dobré jméno. Získat ho však trvá velmi dlouho, většinou celé...
více…